nvidia-legacy-340 sahipli sürücü kurulmasında hata

Merhaba,

17.3 XFCE olarak sıfırdan kurduğum sistem, eski nesil NVIDIA GPU içerdiğinden, kurulumun ardından nouveau modülünü kaldırdım, xorg-xserver-nvidia-legacy paketini ve nvidia-legacy-340xx paketlerini apt ile resmi pardus deposundan kurdum.

Yeniden başlatma sonrasında, nvidia modülünün devreye girmediğini fark ettim. Sonra ise nvidia-legacy-340xx modülünün bir DKMS modül olduğunu, sistemde linux-headers olmamasına rağmen apt ile başlayan kurulum işleminin dkms derlemesi gerçekleşememesine rağmen başarıyla sonuçlandığını (yani nvidia-legacy-340xx kurulu görünüyor) gördüm.

update-glx --config glx ile nvidia olduğunu doğruluyordum fakat modül ortada yok. /lib/modules içerisinde nvidia ekran sürücüsü yok. O nedenle linux-headers paketini elle kurmam gerektiğini anladım. Yaklaşık 30 dk zamanımı aldı. Fakat başlangıç seviyesindeki bir kullanıcının bunu fark etmesi daha uzun sürebilir. Yine de başlangıç seviyesindeki bir kullanıcının oyun oynamak gibi sebeplerden dolayı sahipli nvidia sürücüsüne ihtiyacı da olacaktır. Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcı nouveau kullansın diyemeyiz yani.

Neyse, eğer paket bağımlılıklarının düzenlenmesiyle halloluyorsa bir el atıverin lütfen. nvidia- dkms paketlerine linux-headers bağımlılığı verebilirsiniz veya daha iyi bir çözüm bulunabilir. Daha fazla bilgi veya test etmek gerekirse elimden geleni yaparım :slight_smile:

Saygılar

1 Beğeni

Bu paketleri resmi pardus deposunda bulamıyorum. Ben de Nvidia ile uğraşıyorum da bir süredir. Acaba depodan kaldırıldı mı, bilginiz var mı?

Depoda nvidia-legacy-304xx-driver mevcut update yapıp tekrar bakabilirmisiniz?

@kaan 304 ile 340 eski kartları destekliyor ama farklı kart modellerine yönelik yanlış hatırlamıyorsam.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.