Nvidia x servers settings

merhaba ben bunu açarken boyle bir şey çıkıyor saırım root yetkisiyle açmam gerek ama nasıl root yetksisi verildiğini bilmiyorum yardım edermsiniz

Terminalden sudo nvidia-xconfig ile açabilirsiniz.

sudo: nvidia-xconfig: komut bulunamadı

sudo apt install nvidia-xconfig nvidia-settings paketlerini yokleyip yeniden deneyiniz.

Yükledim pcyi yeniden başlattım 2kere 2sindede tty modunda açılıyor şuan

Ana ekrana gelmiyor yani

Başka hangi paketleri yüklediniz?

Sizin dediğiniz haricinde yüklemedim

tty ekranında giriş yapıp ls /etc/X11/ çıktısını gönderin.

bu çıkıyor

x büyük harf olacak.

Pardon

buyrun

Ekran kartını kurmaya çalışmışsınız. Aldığınız hatanın sebebi bu.
Aşağıdaki komutları sırayla çalıştırın. Kurmaya çalıştığınız yapılandırma dosyasını silin ve orjinalini yerine koyun:

cd /etc/X11
sudo rm -rf xorg.conf
sudo mv xorg.conf.nvidia-xconfig-original xorg.conf

Yeniden başlatın ve uygun sürücüyü kurmaya çalışın. Aynı şekilde açılmaz ise yukarıdaki adımları yeniden yapıp eski yapılandırmaya dönün.

Teşekkürler normal ana ekran geldş ama nvidia x settings hayla aynı hatada verdiğiniz kodu uyguladım oyunlarda ciddi performans sorunj var galiba dahili ekran kartıyla açıuo intelinkiyle yani nvidianınkiyle açmadığınj düşünüyorum windowsda daha iyiydi çünkü durum linux uyumul oyun bu arada

semihhmert@semihmertzeybek:~$ sudo nvidia-xconfig

Using X configuration file: “/etc/X11/xorg.conf”.

VALIDATION ERROR: Data incomplete in file /etc/X11/xorg.conf.
At least one Device section is required.

Backed up file ‘/etc/X11/xorg.conf’ as
‘/etc/X11/xorg.conf.nvidia-xconfig-original’
Backed up file ‘/etc/X11/xorg.conf’ as ‘/etc/X11/xorg.conf.backup’
New X configuration file written to ‘/etc/X11/xorg.conf’

Yanlış ekran kartı sürücüsünü kurmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Daha demin uğraştığımız gibi mi yapıyım tekrar indirip nvidia sitesinden tekrarmı kurmam gerek bumblebee paketlerinide aynı şekilde

Yukarıdaki eski ayar dosyasını yer değiştirme işlemini unutmayın. Denemelerinize devam edin. Bumblebee kurmayı deneyebilirsiniz.

Aynı hatayı günlerdir uğraşmama rağmen ben de yaşıyorum ve düzeltemedim. Değiştirmemizi söylediğiniz ayar dosyasının içi boş. Açıkcası nvidia’nın sitesinden de, pardus deposundan da hiçbir şekilde çalıştıramadım.

çok uğraşma istersen şuan siyah ekranda kaldı benim pardus mecbur2. işletim sistemim olan win10 u kullanıyorum :smiley: