Opera Java Problemi

Merhabalar,

Değerli forum üyeleri, şu anda Pardus 19.1 XFCE sürümünü kullanıyoruz, JAVA ile ilgili birkaç kurulum gerçekleştirdik.

Opera ve Google Chrome, Chromium denilen alt yapıyı kullanıyor, Google Chrome ile BURADAKİ video sorunsuz açılıyorken, Opera’da Bu video dosyası oynatılamıyor. (Hata Kodu: 214000) şeklinde bir uyarı çıkıyor.

Opera’da Java kullanımıyla ilgili tüm izinler sonuna kadar verilmiş durumda, ayrıca neden böyle bir problemle karşılaşılıyor dersiniz ?

Üstelik Pardus’a Java yüklemesi de yapıldı örneğin :

update-alternatives --config java

Yazıldığında :
java bağ grubunda (/usr/bin/java alternatifini sağlayan) sadece bir alternatif var: /usr/lib/jvm/oracle-java8-jdk-amd64/jre/bin/java Yapılandırılacak bir şey yok.

Şeklinde sadece bir alternatifli Java kullanıldığını da görebilirsiniz.

aderob@aderob:~$ java -version

java version “1.8.0_241”
Java™ SE Runtime Environment (build 1.8.0_241-b07)
Java HotSpot™ 64-Bit Server VM (build 25.241-b07, mixed mode)

İlgilenenlere şimdiden teşekkür ediyorum, yanıtlarınızı bekliyorum.

Selam,

Ben vermiş olduğunuz linkteki videoyu deneme amaçlı Opera tarayıcısında denedim ve hiç bir sorun yaşamadan videoyu açabildim.

Senin yaşamış olduğun sorunun kaynağı muhtemelen Opera Tarayıcısının varsayılan (Opera Tarayıcı kurulumu ile gelen) FFmpeg sürümünden kaynaklanıyor. (Opera Tarayıcı nedense kısıtlı bir FFmpeg sürümü kullanıyor)

Neyse, bunun muhtemel çözümü ise; /usr/lib/chromium-browser/libffmpeg.so dosyasını /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/ klasörüne kopyalamaktır.

Komut:
sudo cp /usr/lib/chromium-browser/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/

Sevgiler, saygılar.

1 Beğeni

Merhabalar,

Bildiriminiz için çok teşekkür ediyorum, çözümünüz doğru fakat zannediyorum ki bahsettiğiniz dosya sadece chromium-browser kurulu olan sistemlerde bulunuyor, bahsettiğiniz dosya bende farklı bir yerdeydi, belki başkalarında da farklı bir yerdedir, çözüm için Pardus 64 bit sistemlerde uygulanması gereken kod şu şekilde :

sudo mv /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/libffmpeg.so libffmpeg.so.backup && sudo cp -R /usr/share/code/libffmpeg.so /usr/lib/x86_64-linux-gnu/opera/

Verdiğiniz yanıt için tekrardan teşekkür ediyorum, diğer sorun yaşayan kişiler de bu şekilde çözüme ulaşabilirler.

Saygılarımla.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 3 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.