Opt dizinindeki dosya nasıl silinir

Firefox’u silmek istiyorum nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

1 Beğeni

sudo apt-get remove firefox

1 Beğeni

Depodaki Firefox paketinin tam adı firefox-esr diye biliyorum. Bu komuttaki firefox kısmını firefox-esr yapmak gerekebilir.

apt paket yöneticisi yerine kendiniz /opt dizinine kurduğunuz bir programı kaldırmak için o programın yanında gelen kaldırma betiğini çalıştırabilirsiniz.

Eğer böyle bir şey yoksa, sudo rm -rf /opt/program şeklinde silebilirsiniz ama bu şekilde sistemde oluşturduğu diğer dosyalar hala kalacaktır. Dolayısıyla kendi kurulum ve kaldırma betiklerini kullanmanız daha iyi olur.

1 Beğeni

Selâmün Aleyküm
Eğer yüklü gelen Firefox’tan bahsediyorsanız uçbirim üzerinden sudo apt purge firefox-esr komutu ile Firefox’u kaldırabilirsiniz.
Sistemde Firefox-esr yüklü gelmektedir. Bu komut da Firefox-esr’yi kaldırıyor esasında.

Bunun dışında /opt dizininindeki dosyayı, dosya yöneticinizin erişim izinleri yeterli olmadığı için silemediniz. Yetkili erişime sahip değilseniz orada yeni dosya da oluşturamazsınız. Çözüm olarak dosya yöneticisini yetkili olarak başlatmanız gerekmekte. Bunun için sudo komutunu kullanabilirsiniz.
sudo thunar ya da sudo nautilus işinizi görecektir.

Bunların yerine direkt uçbirim üzerinden de silme işlemini hâlledebilirsiniz:
sudo rm -rf dosyayadadizinyolu

Bu komutun ayrıntısına inecek olursak, özünde rm komutu da siler fakat dizinleri değil, dosyaları. rmdir komutu vardır: Bu da boş dizinleri siler. rm -r ise dizinler ile birlikte dosyaları siler fakat sildiği şeyler arasında içinde dosya olan dizine rastlarsa sorar. rm -rf ise hiçbir şey sormadan emri yerine getirir.

2 Beğeni

Kaldırma betiğini bulamadığım için belirttiğiniz diğer yöntemden kaldırdım. Yardımcı olan herkese teşekkürler.

1 Beğeni

sudo apt purge firefox-esr

purge ile konfigurasyon ve ayar dosyalarıda siliniyor,

sudo apt-get remove firefox-esr

remove ile sadece program siliniyor, konfigurasyon ve ayar doslayarı silinmiyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.