Ordu'da Pardus kullanılıyor

Merhabalar Ordu MEB il müdürlüğü orduda tüm okullarda yereli yazılım olan pardus kulanılması için eğitimler verdiriyor. bir kamu çalışanı olarak bende kurumda sağlık bakanlığı olarak devlet hastanelerinde pardus kullanıulmasını istiyorum umarım sağlık sektöründe de yaygınlaşır…

11 Beğeni

konu başlığı harika olmuş…:slightly_smiling_face::+1::airplane::helicopter::passenger_ship:

1 Beğeni

Teşekkür ederim… Adem bey

1 Beğeni

Bizde Mersin Mezitli ilce tarım Müdürlügü olarak tüm bilgisayarlarimizda kurulumları bitirdik ve kullanıyoruz

6 Beğeni

Esadtinas hayırlı olsun sizin adınıza sevindik keşke tüm kamu kurumlarında Pardus zorunlu tutulsa devletin yazılımı varken Windovs a boş yere para verilmese…

5 Beğeni

hocam zorunlulukla yapılan isler hep kadük kaliyor. Öncelikle insanlar heveslendirilip sevdirilmeli. Neden Pardus kullanıyoruz amacimiz ne beklentilerimiz ne tam olarak izah edildikten sonra zaten bir çok personel kabul ediyor. Tek sıkıntı eskiden gelen alışkanlıklardan vazgeçilmesi.

5 Beğeni

Hocam devletin ücretsiz yazılımı varken para verip alınması devlete yük idareciler onaylayınca personel kullanmak zorunda…

3 Beğeni

bende kurumdaki bilgisayar yöneticisine söyledim abi çok sıkıntılı mümkünü yok tarzında bişeyler söyledi windovs işin kolaya kaçma tarafı oyunları bi kenara bırakırsak pardusun ne eksiği olduğunu bilmiyorum en önemlisi ofis yazılımı var fotoşop alternatifi var benim için en önemlisi lisanssız vindovs kurulurken adamlar bunu para vermeden aldıysanız kul hakkıdır falan gibi yazılar koymuş sanki hırsızlık yapıyormuşum gibi geliyor onun için evde pardus 19 0 kurdum ve çatır çatır çalışıyor varsın her oyunu çalıştırmasın

4 Beğeni

Ömer bey birincisi linux kullanmayı öğrenmeyi bilmiyorlar istemiyorlar ikincisi Windovs a alıştıkları için kolay zannediyorlar. Ve Windows dan linux a geçişin çok zor ve bilgi işlem için çok büyük bir yük olacağını düşünüyorlar ve idareciler sorduklarında ise çok kötü yetersiz birçok veri kaybı olur duduncesi veriliyor benim düşünceme göre…

3 Beğeni

evde pardus 19 0 kurdum ve çatır çatır çalışıyor
Harikasın Ömer Faruk

5 Beğeni

Ünye’de 3. Kademe bir özel eğitim okulunda M. Yardımcısı olarak çalışıyorum. İlk çıktığı günden beri pardus kullanıyorum ve takip ediyorum. Öğretmenler odasındaki bilgisayar virüs sonucu format gerektirince Pardus 17.5 kurdum ve 6 aydan fazladır öğretmenler Pardus kullanıyorlar. İlk başta alışmakta sorun yaşayanlar oldu, ancak pes etmedim ve yardım isteklerine her şekilde cevap vereceğimi belirttim. Şuan sıkıntısız olarak kullanıyorlar. Bazen zorunlu kalınca alışkanlıklar değiştirilebiliyor. Umarım her kurmumuzda her bilgisayarda birgün sadece Pardus kullanılır.

Evde ailece zaten son 3 yıldır sadece linux kullanılıyor. Son 1 yıldır da sadece pardus kullanılıyor. Linux ile oyun bağımlılığı yoksa herşey zaten diğeri kadar kolay yapılıyor.

6 Beğeni

Sezgin bey memnun oldum bende Ünye deyim devlet hastanesin de bende 1 yıldan fazla süredir Pardus kullanıcısıyim. Yapabileceğim birşeyler olursa yardımcı olmak isterim…

3 Beğeni
  • Windows yerine Pardus kullanma sebebi Windows’un paralı olması değil Pardus’un özgür olması olmalı. Ülkemiz bir miktar döviz ödemekten kurtulmuş olacak olunabilir ama yazılım özgürlüğü en önemlisi. (Donanım özgürlüğü de önemli ama bu, ayrı bir konu.)
  • Alışkanlıklar değiştirilmezse istenilen değişim gerçekleştirilemez.
  • Linux kullanan işletim sistemlerinde de oyunlar var. Pardus’ta da oyunlar var.
  • Pardus 19, 3 Temmuz’da çıkacak, çıkan ISO kalıpları meraklısına denemek için.
4 Beğeni

Microsoft isteseydi şu an hiç kimse sahte lisanslı windows kullanamazdı, ilk çevirimiçi oluşunuzda sistemin sahteliğini algılayıp kilitlerdi. Ama emin olun bilerek göz yumuyor, çünkü asıl parayı sistemin lisansından değil sizin sistemi kullanırken sağladığınız bilgilerden ve diğer yazılımlardan kırıyor. Artı Amerika’nın istihbari bilgileri de elde ettiği kesin.

1- Tüm kamu kurumlarında Pardus, Libreoffice ve Gimp eğitimleri vereceksin.
2- Tüm kamu kurumlarında Pardus kullanımını zorunlu kılacaksın.
3- Tüm bilgisayar kullanan firmaları orjinal yazılım konusunda sürekli denetleyip, caydırıcı para cezaları keseceksin ve hala orjinal kullanıyor mu diye de takip altında tutacaksın yani kaçak yazılım konusunda nefes aldırmayacaksın.

Bu adımlarla 1 yıl sonra ülkenin yüzde sekseni Pardus kullanıyor olur. Ama zannediyorumki Pardus projesinin önemi yeterince kavranamamış ve yeterince destek görmüyor.

11 Beğeni

Benim bir sorum olacak. Linux üzerinde çalışan bir erp programi varmi? Depo takip programi? Crm varmi? Tam anlamı ile muhasebe yapan bir muhasebe programi varmi? Şirketlerin kullandığı daha bir sürü program var ve bunların linux alternatifleri yok. Hal böyle olunca linuxun özel sektöre yayılmasını nasıl bekleriz. Linux şu anda benim gözümde internete girmeye librede birkaç doküman yapmaya belki bir iki oyun oynamadan ileriye gidemiyor.

1 Beğeni

Size katılıyorum ama şöyle de bir gerçek var. İhtiyaç yoksa talep yoksa neden bu programlar linux için yazılsın ? 1 günde Pardus’a zaten geçemezsin.

1- Kademeli geçişlerde de ihtiyaçlar belirlenir, kamu kurumuysa devletten talep eder devlet ihale yada kendi personeliyle bu yazılımları üreterek ihtiyacı giderir.
2- Ev kullanıcılarının internet, müzik dinleme, video izleme ve oyun oynama dışında zaten işletim sistemiyle bağları yok. Onlar için Pardusmuş Windowsmuş çok önemli değil yeterki alışık oldukları arayüzü sağlayın.
3- Özel kurumlarsa biraz daha uzun vadede geçiş yapar ki bu ilk iki adımdaki süreçte Linux/Pardus uyumlu yazılımlar zaten mantar gibi çoğalır.

7 Beğeni

Muhasebe programi konusunda talep var fakat arz olmadığı için olay tıkanıyor. Yazilim firmaları çok fazla direnç gösteriyor. Ben artık bu direnç noktasında art niyet arıyorum. 1 tane program cıkmazmı.

1 Beğeni

Öncelikle Java temelli tüm uygulamaları hem Windows’ta hem Linux’ta (Pardus) kullanabilirsiniz. Yani internette bir yazılım ararken “linux muhasebe programı” yada “java muhasebe programı” olarak aratın. Örnek bazı programlar

https://kodcu.com/2014/06/lisansli-kurumsal-yazilimlarin-acik-kaynak-alternatifleri/
https://alternativeto.net/browse/search/?q=accounting&license=free&platform=linux

Muhasebeci - Ekran G�r�nt�leri
http://www.turquaz.com/tr/turquaz/indir
Ekran Görüntüleri |
K9 Ticari Paket Programı - ( Linux - Microsoft ) | ShiftDelete.Net Forum - Türkiye'nin en iyi teknoloji forumu
Projenin geliştirilmesi durduruldu | seyhan project

bilmiyorum işe yarıyormu ama 30 saniyelik hızlı arama ile bulduklarım. Bunları yükleme konusunda topluluktan destek alınabilir. İnsanlar kullandıkça ilerleyen zamanlarda debian veya flatpak paketleri de çıkacaktır.

3 Beğeni

Ben mali müsavirim bu programların hiç biri baştan sona tam bir muhasebe yapmaz.

Emin olun bu konuda inanılmaz bir ihtiyaç var. Bu gün bir firmama microsoft yazı gönderdi yazılımlarınızı denetlemeye geleceğiz diye. Yaklasik 20 pc departmanlara göre her departmanın kendi kullandığı programlar var. Bilgi işlemci arkadaş microsoft ürünlerinden başka birşey kullanabilirizmi diye bakti tek bir pc de dahi hiç bir şey yapamadı. Biri illa excelden import yapar diğeri sadece excele export yapar, muhasebe programi sadece windowsta çalışır vs. Yarın fiyatlar çıkacak eksik olan lisanslar alınacak 5000-6000 usd alim yapılacak. Toplamda microsofta ödenen para 15.000-20.000 usd bulacak.

Muhasebe\erp programi linuxta calissa 15 pc linuxsa gecer. 5 pc sadece windowsta kalır.

2 Beğeni

1=Zeroday (stuxnet,olimpic games)
2=snowden
Bu belgeselleri izleyen anlayan
Linux u her koşulda kullanır…
Amerika çıkışlı her turlu platformdan uygulamadan yazilim , işletim sisteminden uzak durur…
Özellikle resmi yerlerde imkani olan zeroday ı izlesin izletsin…

5 Beğeni