Pardus 17.1 DDE dual boot yapma

Merhaba arkadaşlar.Şuan bilgisayarımda windows 7 ve ubuntu 16.04.3 LTS sistemleri bulunmakta, ben ubuntuyu kaldırıp win7’nin yanına pardus 17.1 DDE versiyonunu dual boot yapmak istiyorum.Bu konuyla ilgili bir kaynak bulamadım, herhangi bir kaynak varsa iletir misiniz?(Sadece pardusu dual boot yöntemiyle kurmak için,ubuntuyu kaldırmakta sorun yok.)

Pardus kurulumunda disk seçim kısmında ELLE seçeneğini seçerek ubuntunun buşunduğu diski silip, kurulum yerini silmiş olduğunuz ubuntunun bulunduğu bölümü şeçmeniz yeterli.

Teşekkürler.Ubuntuyu os-uninstaller ile kaldırıp, windows üzerinden bulunduğu bölümün dosya sistemini silip,pardusu kurabilir miyim?Ayrıca bir sorum daha var windows 7 ile uyumlu çalışır değil mi?

Yapabilirsiniz. Çift işletim sistemi olarak kullanabilirsiniz.

Hocam unetbootin ile usb ye yazdırdım ama başlattıktan sonra kur veya grafik arayüzü ile kur seçeneklerinde cd-rom algılanamadı diyor yardımcı olabilir misiniz?

Windows bilgisayar ile internetten rufus.exe programını indirin ve kalıp dosyasını yazdırırken “dd” biçiminde yazdırın.

Rufus çalışmıyor bilgisayarda(nedenini bilmiyorum).Aynı şekilde yazdırabileceğim başka bir program yok mudur?

sudo dd if=pardus.iso of=/dev/sdX komutu ile linux sistemlerinden yazdırabilirsiniz.

Notlar:
if= iso kalıp dosyasının yolu ve adı
sdX= taktığınız flash disk.

Peki live olarak başlatıp kursam olmaz mı?

live olarak kurma seçeneği yok.

Live olarak açmayı denedim fakat pardus açılış ekranından sonra komut satırı gibi biyeri açtı.
Peki dd olarak yazdırmaya dönersek buda aynı işi görür mü?
Ekran%20Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1

evet dd olara yapın.

Hocam pardusu kurdum ama grub da windows 7 yi seçtiğimde açamıyorum yazılar geliyor 3 kere 30 saniye bekletiyor sonra grubun komut satırını açıyor galiba güncellemeleri yapsam düzelir mi?

Peki Pardus açılıyormu?

evet şuan pardusdan yazıyorum

Pardus 17.0 grub-customizer yükleme linkindeki adımları uygulayarak grub-customizer yükleyin ve programı açarak yapılandırmayı listele sekmesinin görüntüsünü gönderin.
Aynı zamanda listedeki windows satırında sağ tık düzenle diyerek içeriğini paylaşın.

insmod part_msdos insmod ntfs set root='hd0,msdos1' if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,msdos1 --hint-efi=hd0,msdos1 --hint-baremetal=ahci0,msdos1 682A76E92A76B422 else search --no-floppy --fs-uuid --set=root 682A76E92A76B422 fi parttool ${root} hidden- chainloader +1

Ubuntuyu kaldırdıktan sonra windowsu açarak düzgün açılıp açılmadığını test ettinizmi?

Evet flasha yazdırdım windows üzerinden…Başka çare yoksa os uninstalleri deniyeyim önceden benzer bir durum olduğunda sistemi kaldırmadan çözememiştim :confused: .

Tekrar kaldırıp deneyelim o zaman. Windows normal açılıyorsa, sorunsuz bir şekilde Pardus kurularak açılması gerekiyor. Başk herhangi bir şeye yapmaya gerek yok.