Pardus 17.1 Sunucu MYSQL bağlantı hatası

Merhaba Pardus 17.1 Sunucuya BURADAKİ kaynaktan yararlanarak kurulum yaptım. Ancak root kullanıcısı ile navicat veya phpmyadmin ile bağlantı yapmaya çalıştığımızda ekteki hataları almaktayız.
Konu ile ilgili destek verebilir misiniz teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba @didim bey, Pardus 17 dağıtımlarının hepsinde root authentication kapatılmıştır. Elinizle aktif etmeniz gerekiyor; root kullanıcısına şifre vererek.

Selamlar.

3 Beğeni

Peki nasıl aktif edebileceğimiz konusunda bir kaynak var mı paylaşabilir misiniz teşekkür ederim.

1 Beğeni
1 Beğeni

Kurulumda bahsettiğiniz kaynağı kullanarak yaptık
bizim sormak istediğimiz
“”"“Pardus 17 dağıtımlarının hepsinde root authentication kapatılmıştır. Elinizle aktif etmeniz gerekiyor; root kullanıcısına şifre vererek.”"""" bu açıklamanızı nasıl yapabiliriz veya root kullanıcısını nasıl açabiliriz
teşekkürler

1 Beğeni

önce sudo ile root olun

sudo su

sonra root a şifre veriniz

passwd

bitti bu kadar.

2 Beğeni

evet onu biliyoruz ama ya ben anlatamadım yada
neyse konu çözümünü başka yollardan arayacağım konu iptal

Yerel deneme yaptığınızı varsayarak öncelikle aşağıdaki komutu çalıştırınız:

mysql -u root -p -h localhost

Daha önce şifre koymamışsanız direkt girecektir. Daha sonra SQL sorgusu olarak aşağıdakileri girmeniz gerekmektedir.

CREATE USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED BY 'ŞİFRE';
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'localhost' IDENTIFIED BY 'ŞİFRE' WITH GRANT OPTION;

Öneri olarak ise SQL sorgusunda localhost yerine % yazarak uzak sunucudan da giriş yapılabilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca SQL sorgusunda root yerine başka bir kullanıcı adı yazarak o kullanıcı adıyla da tüm yetkilere sahip olabilirsiniz 2 sql komutu ile.

Sizin örneğiniz yalnızca mariadb(veya mysql) ve phpmyadmin aynı sunucu üzerindeyse çözüm olmaktadır.