Pardus 17.1 XFCE BCM94352HMB wifi tanıtma sorunu

(mehmet) #1

Pardus’u bugün yükledim. Açıkçası ilk Linux tabanlı işletim sistemi tecrübem olacak. bcm94352hmb model wifi kartını tanıtamadım. Şu konudaki: Wifi sorununu nasıl çözebilirim? Broadcom BCM43142 komutlar ile denedim fakat “paket için kurulum adayı yok” yazısı ile karşılaştım. Telefondan usb ile internete bağlanabiliyorum. Ethernet çalışıyor mu bilmiyorum. Gemide çalışıyorum o yüzden ethernet’i deneyemiyorum.

BCM43142 kuramıyorum
(Yunusemre Şentürk) #2

Wifi sorununu nasıl çözebilirim? Broadcom BCM43142 Gönderisinden tartışmaya devam ediliyor:

(mehmet) #3

Alıntıladığınız mesaj sanırım BCM43142 model wifi kartı için. Benim kartım BCM94352HMB. Yine de adımları takip etmeye çalıştım ama sudo dpkg -i wireless-bcm43142-dkms_6.20.55.19-1_amd64.deb komutunda böyle bir dosya ya da dizin yok hatası aldım. Dosya indirilenler klasöründeydi.

(Mesut ALF) #4

Selamlar

sudo dpkg -i wireless-bcm43142-dkms_6.20.55.19-1_amd64.deb

Bu komutu deb dosyasının bulunduğu dizinde vermelisiniz. Ya da

sudo dpkg -i /home/xxx/Downloads/wireless-bcm43142-dkms_6.20.55.19-1_amd64.deb

gibi tam olarak dosyayı işaret etmelisiniz.

(Enes Boğaz) #5

Mesut Bey"in mesajındaku kod da en baştaki ve en sondaki “_” (Alt Çizgi) alınmayacak o metnin yassı olmasına yarıyor, örnek; (Düzenlendi.)
Deneme
Neyse, diğer bir konu ise /home/xxx/ olan yerde xxx olan yere kullanıcı adı yazılacak. Sistem kurarken belirleniyor. Eğer unuttuysanız /home klasöründe yazıyor.

Teşekkürler, saygıyla

(mehmet) #6

İlginiz için hepinize çok teşekkür ederim. Komutlarda yine hata verdi fakat güncellemeden midir yoksa hata vermesine rağmen yükledi mi bilmiyorum ama şu anda wifi kartım çalışıyor :slight_smile:

(Kamil) #7

teşekkür ederim benim sorunum asus x553m model dizüstü bilgisayarıma wifi ağ tanıtamıyordum sayenizde düzeldi.

(system) #8