Pardus 17.2 - EBYS - E-İmza Problemi

Merhaba.
Ben Malatya - İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Server ACİM.

PARDUS 17.2 çok iyi bir dağıtım. Ancak, bazı sıkıntılar yaşıyorum.

E-İmza işlemleri için Tubitak’ın AKİS - Akkıllı Kart’ını ve MİLKO Sürücü kullanıyorum. Pardus 17.2 sisteminde AKİS kart yazılımında kartım gözüküyor. Ancak, Mozilla Firefox ile imzalama işlemini gerçekleştiremiyorum.

PARDUS’a ilk günlerinden beri ciddi anlamda destek verdim. PARDUS bazlı katıldığım etkinliklerden bazı ekran görüntülerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

PARDUS KONFERANSI - FOTO ALBUM:

Pardus Konferansı - 19 Mayıs 2010 - FOTO ALBUM:

AB11 ve Özgür Yazılım Günleri - FOTO ALBÜM:

Umarım yardımcı olabilirsiniz.

3 Beğeni

Merhaba sayın hocam @acimserver44, Pardus 17.2’de normal şartlarda e-imza sorunu olmaması gerekiyor. www.turkiye.gov.tr’ye e-imzalı giriş yaparak bunu deneyebilirsiniz. Üniversitenizde CBKSoft firmasının EBYS uygulamasının kullanıldığını gördüm. Bu noktada, EBYS’nin sürümü önemli. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak EBYS’de sürüm yükseltmesi yaparak v8.d1709.b2022 sürümünü kullanıyoruz ve sorun yaşamıyoruz. İnönü Üniversitesi EBYS’de ise v7.d1705.b1990 sürümünün kullanıldığını gördüm. Konu ile ilgili üniversitenizin EBYS sorumlusu ile görüşebilirsiniz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle.

1 Beğeni

EBYS sorumlusu ile görüştüm. Kendisini, Linux ile ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi. Ve CBKSOFT’un yazılımının sadece İnternet Explorer’de çalıştığını beyan ettti.
Yani anlayacağınız İnönü Üniversitesi’nde bu konuda yardım alabileceğim kimsenin olmadığını düşünüyorum. Bir de Mustafa KARAKAPLAN hocam ile bu konuyu görüşmeyi düşünüyorum ama pek ümitli değilim.

1 Beğeni

Tekrar merhaba hocam,
EBYS sorumlusunun Linux ile ilgili bilgisi olmayabilir ama üniversitenizin firma ile bakım anlaşması varsa ve bu bakım anlaşmasında sürüm yükseltme de yer alıyorsa, EBYS sürümünü Pardus’ta e-imza atılabilecek bir sürüme yükseltebilirler. Sürüm yükseltmesi yapıldığında tıpkı Windows’ta Chrome ile e-imza atmak için enVisionClient.exe’nin kurulması gibi bir .deb paketini Pardus’a kurunca enVision EBYS’de e-imza atılabiliyor hocam.

Ayrıca enVision EBYS Windows’ta sadece Internet Explorer’da çalışmıyor, Firefox, Chrome, Opera gibi tarayıcılarda da enVisionClient.exe paketi kurulduğunda e-imza atılabiliyor.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.