Pardus 17.2 Hakkında

Merhabalar,

3 adet kullandığım bilgisayarın 2 sinde 17 ve 17.1 sürümleri mevcut. Diğer bilgisayara da kurmayı düşünüyorum fakat Sürüm Takvimine göre 17.2 için çıkış tarihi 3.3.2018.

1- Acaba bu tarihte gecikme olacak mı?
2- Ve sanırım Pardus versiyonları arasında yeni sürüme yükseltme diye bir özellik olmadığı için şu anda 17.1 kursam bile 17.2 tekrar kurmam gerekecek. Ya da yeni versiyonda böyle bir özellik olacak mı ( Yeni Sürüme Yükseltme Özelliği) ?

İyi çalışmalar.

3 Beğeni

Elinizdeki 17 sürümünü kurunuz.
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade komutları ile sürümü yükseltebilirsiniz.

4 Beğeni

Güncelleme komutlarını daha önce görmüştüm ama ben bu kodlarla mevcut yazılımları güncellediğini linux çekirdeği gibi ana değişikliklerin olmadığını düşünüyordum. Bu şekilde yaptığımızda çekirdek dahil herşey güncellenip örneğin 17 olan bilgisayar 17.1 e yükseliyorsa çok güzel. Bu durumda 17.1 i kurduğumda sorunsuzca 17.2 ye yükseltebilirim.
Teşekkür ederim.

2 Beğeni

İzninizle bir sorum daha olacak peki bu söylediğiniz şekilde 17 ve alt versiyonlarından 18 e yükseltme yapabilecek miyiz yoksa ana versiyonlarda sıfır kurulum mu gerekecek?

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Pardus 19 için yeni kurulum gerekecek. Pardus 17.1 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinden sürüm takvimine bakabilirsiniz.

2 Beğeni

17.1’i 17.2’ye yükseltirken şöyle yaptım

sudo apt-get upgrade
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

sonrada farkettim @kaan arkadaşımız en önce sudo apt-get update yapmamız gerektiğini yazmış. Sıkıntı olur mu?

Bir de 17.2’ye geçip geçmediğimize nereden bakabiliyoruz. Ayar yöneticisinde sistem bilgisi gibi birşey bulamadım. :smile:

1 Beğeni

Pardon yanlışlıkla 17 den 18 e yükseltirken diye sormuşum 17 den 19 a geçerken diye soracaktım. Bu arada evet verdiğiniz takvimi gördüm o yüzden sormuştum.

O halde 19.0 versiyonu 3/7/2019’da çıkacağına göre kadar versiyon güncellemeleri anlamında bir problem yaşayamayacağız gibi görünüyor. Teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.

2 Beğeni
1 Beğeni

update olmazda depo indexleri güncellenmez.
lsb_release -a komutu ile kontrol ediniz.

2 Beğeni
No LSB modules are available.
Distributor ID:	Pardus
Description:	Pardus GNU/Linux 17
Release:	17.2
Codename:	onyedi

Sıkıntı yok gibi, teşekkürler.

1 Beğeni

Merhabalar,

Dün yeni bir pc ye 17.2 versiyonu kurarken depo ekranında Pardus yerine Debian deposu diye geçtiğini gördüm (Ekran Görüntüsü ektedir). Bu hata mıdır değil midir bilmem ama çeviri yapan arkadaşlar göz atarlarsa iyi olur.

Bir de kurulum yaparken o anda pc internete bağlı değildi. depo adresinin olduğu sayfada ileri geri yaptığımda adres silindi ve en yakın ülkeden yansı adresi seçmem gereken ekran geldi. O sayfada da depo.pardus.org.tr dışındaki diğer debian depo adresleri görünüyordu. O sayfada da bence en azından pardus depo adresinin de yazması yerinde olacaktır.

Yazdıklarım geliştirme adına katkı olsun diyedir. Olumsuz algılanmasın lütfen.

İyi çalışmalar.

2 Beğeni

Bu bir hata değil karşılaştığınız her durum olması gerektiği gibidir. Pardus deposuda bir debian yansısıdır, pure debian kurulu makinaya pardus reposu gösterirsenizde çalışır bunun tersi de geçerli. İnternet olmadan da yada iç ağdaki bir repoyu bulamaması da debian installerın bir özelliğidir kurumsal yüklemeler için yapılmış bir dizayndır. Geri bildiriminiz için teşekkürler. :slight_smile:
Selamlar.

1 Beğeni

çıktı şöyle;

No LSB modules are available.

1 Beğeni

parametreyi yazmamışım :slight_smile: -a ile kullanın.

1 Beğeni