Pardus 17.3 XFCE Opera Browser Kurulumu

Öncelikle terminali açarak,

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get -f install

sudo apt-get install apt-transport-https

terminalde bu kodları girdikten sonra;

Opera Linux adresinden .deb uzantılı kurulum dosyasını indirin. İndirdiğiniz klasörün içini açarak “burada uçbirimi çalıştırın” diyerek;

sudo dpkg -i dosya-adi.deb komutunu girin(dosya-adi yazan yere indirdiğiniz opera dosyasının tam adını yazın örneğin;sudo dpkg -i opera-stable_55.0.2994.44_amd64.deb şeklinde)

Bu işlem basamaklarını takip ederseniz kurulum başarı ile gerçekleşecektir.

//EDİT

Kurulumda,

Bu sorunları düzeltmek için ‘apt --fix-broken install’ komutunu çalıştırmanız gerekebilir.
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
opera-stable : Bağımlılıklar: libcurl3 (>= 7.16.2) ama kurulmayacak ya da
libcurl4 (>= 7.58.0) ama kurulabilir değil
Tavsiye ettikleri: pepperflashplugin-nonfree ama kurulabilir değil
Tavsiye ettikleri: chromium-codecs-ffmpeg-extra ama kurulabilir değil
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. ‘apt --fix-broken install’ komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (ya da bir çözüm belirtin).

Böyle sorunla karşılaşanlar; udo apt-get -i --fix-broken install komutunu çalıştırarak düzeltebilirler.

3 Beğeni

Opera kendi internet sitesinden .deb paketlerinin indirmesini sağlıyor. Dileyen kullanıcılar Opera paketini gdebi ile kurarak da Opera’yı kullanabilir.

adresinden .deb uzantılı kurulum dosyasını indirin. İndirdiğiniz klasörün içini açarak “ burada uçbirimi çalıştırın ” diyerek; SAğ tıkladığımız zaman böyle bir menü çıkmıyor… Arada eksik kalan bişey var galiba… Daha basit bir yöntem yomu…
XFCE de GDEBİ yerine ne kullanabiliriz.

Dosyayı rar olarak indirdi iseniz üzerine sağ tıklayarak ayıkla deyiniz dizine klasör oluşturup içine atacaktır dosyaları. O klasörün içinde uçbirim çalıştırın. rar içinde uçbirim çalışmaz.

AYNEN YAPIYORUM AMA OLMUYOR
aydoken@aydoken:~$ sudo apt-get -f install
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
Aşağıdaki paket otomatik olarak kurulmuş ve artık bu pakete gerek duyulmuyor:
libetonyek-0.1-1
Bu paketi kaldırmak için ‘sudo apt autoremove’ komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
aydoken@aydoken:~$ sudo apt-get install apt-transport-https
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
apt-transport-https zaten en yeni sürümde (1.4.8).
Aşağıdaki paket otomatik olarak kurulmuş ve artık bu pakete gerek duyulmuyor:
libetonyek-0.1-1
Bu paketi kaldırmak için ‘sudo apt autoremove’ komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
aydoken@aydoken:~$ sudo dpkg -i opera-stable_55.0.2994.61_amd64
dpkg: hata: ‘opera-stable_55.0.2994.61_amd64’ arşivine ulaşılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Kurmak istediğiniz opera-stable_55.0.2994.61_amd64 isimli paketin olduğu dizinde terminal açarak komutu girin. Ayrıca paketin tam adınız yazın .deb uzantısını yazmıyorsunuz.

Hocam öncelikle burada; sudo dpkg -i opera-stable_55.0.2994.61_amd64.deb şeklinde yazın yani sonunda ki .deb olsun. Yine “arşivine ulaşılamıyor: Böyle bir dosya ya da dizin yok” derse yanlış yerde terminal açıyorsunuz demektir. Ya ctrl+alt+T ile terminal açıp ls cd komutları ile bulunduğu dizine gidin yada aşağıya ekleyeceğim şekilde yapın.

Burada operayı sitesinden indirdim ve indiği dizinde sağ tıklayarak uçbirim çalıştır dedim bu kadar :slight_smile:

aydoken@aydoken:~/İndirilenler$ opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb
bash: opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb: komut yok
aydoken@aydoken:~/İndirilenler$

NEYİ ANLAMIYORUM…

1. [quote=“aderinkaya, post:1, topic:6452”]
    Öncelikle terminali açarak,

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get -f install

sudo apt-get install apt-transport-https
[/quote]

Bunları yapıyorum
Sonra aşağıdaki ekrandaki gibi opera yüklenmiyor… Üşenmeden video hazırlayabilecek olan varmı ?.. Veya nerde hata yapıyorum…

Sadece indirim uç birimde aç deyince aşağıdaki gibi oluyor…

aydoken@aydoken:~/İndirilenler$ opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb
bash: opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb: komut yok

Aşağıdaki şekilde uygulayınız;

sudo dpkg -i opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb

Sorun şu indirilenlerin içinde terminal açıp sadece dosya adını yazmak işe yaramaz. Termiale önce komut sonra komutun hangi dosya üzerinde çalışacağını belirtmelisiniz. Mantık basit. Önce kurulum için sudo ile geçici yetki dpkg -i ile yükleme komutu sonra dosya adı.
sudo dpkg -i opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb

Merhaba kurlum sıkıntısız gerçekleşti.OPERA da Java eklentisini nasıl aktif edebilirim.

Firefox da kurulum yapabildik ama operada bizde yapamadık yardımcı olunursa seviniriz.

Nerede takıldınız hocam yada yönergeleri izlerken ne gibi bir hata ile karşılaştınız?

operada java kurulumu ile ilgili bir bilgi dökümanı bulamadım.

Java’yı flash gibi opera için ayrı olarak kurmazsınız hocam. Kullandığınız sisteme kuracaksınız. Bunun için bolca anlatım var. Pardus java kurulum diye aratmanız size yardımcı olacaktır.

java kurulumunu ilk başta yaptık. fifefox taki gibi eklenti olarak listelenmiyor. Operada uygulamaları açamıyoruz.

Tarayıcı ile nasıl entegre ediliyor o konuda bilgim yok ne yazık ki.

aydoken@aydoken:~/İndirilenler$ sudo dpkg -i opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb
[sudo] password for aydoken:
(Veritabanı okunuyor … 169373 dosya veya dizin kurulu durumda.)
Paket açılacak: opera-stable_56.0.3051.31_amd64.deb …
Paket açılıyor: opera-stable (56.0.3051.31) üzerine (56.0.3051.31) …
dpkg: bağımlılık sorunları yüzünden opera-stable paketi yapılandırılamıyor:
opera-stable şuna bağımlı: libcurl3 (>= 7.16.2) | libcurl4 (>= 7.58.0), ama:
‘libcurl3’ paketi kurulu değil.
‘libcurl4’ paketi kurulu değil.

dpkg: opera-stable paketi işlenirken sorun yaşandı (–install):
bağımlılık sorunları - yapılandırılmadan bırakılıyor
Tetikleyiciler işleniyor: desktop-file-utils (0.23-1) …
Tetikleyiciler işleniyor: mime-support (3.60) …
Tetikleyiciler işleniyor: menu (2.1.47+b1) …
Tetikleyiciler işleniyor: shared-mime-info (1.8-1+deb9u1) …
Tetikleyiciler işleniyor: hicolor-icon-theme (0.15-1) …
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
opera-stable

Kurdum … Verilen hatalıda sonra iki komut ile update ve upgrade ile giderdim. Tıkır tıkır çalışıyor… Öğrenmiş olduk…