Pardus 17.4 Grub Hatası

Merhaba Arkadaşlar

Pardus ile tanışıklığım bir hayli eski, ilk sürümü ve devamındaki versiyonlarını severek kullanan bir Pardus neferiydim bir dönem ancak; ekibin dağıtılması vs süreçlerden dolayı uzun süre görmezden geldiğim eski dostu yeniden PC ye yüklemek istedim. Haliyle iso indirme md5 kontrolü vs adımlardan sonra kuruluma geçtim. Live moduna göz attıktan sonra Kur a başladım. Biraz işleri kolaylaştırmak için oluşturulan “Yardımcı ile diskin tamamını kullan” seçeneği ile kuruluma devam ettim, öneriye uyarak “Tüm dosyaların tek bölümde” seçeneğinin ardından diskim (Fiziksel disk Windows ayrı bir diskte) bölümlendi ve değişiklikleri kaydettim. Buraya kadar herşey normal ilerledi. Kurulum yönergesinde bu aşamadan sonra Paket deposu ekranı gelmeli ama böyle bir adım kurulumda yok, daha sonra kurulum ilerledi ve Grub hatası ile kurulum tamamlandı. Önceden alışık olduğumuz ve yönergede de belirtilen Grub un yazılacağı Disk ve Mbr seçenekleri oluşmadığından Pardus a açılışta erişmek için yeniden işlemler yapmak gerekecekti.
Kendi bilgisayar yeterliliğimi ortalama üzeri olarak tanımlayabilirim, yani eksiksiz yazılmış bir yönergeyi söylenen adımlarla Terminal de uygulayabilirim belki ama daha kurulum aşamasında bana bile of dedirten bu hata bence oldukça keyif kaçırıcı.
Bende istedim ki bu süreçlerde takılan, kazanılması gereken standart kullanıcı için bir açıklama yapayım, ayrıca da konunun muhatapları için bir bilidirim niteliği taşıyan bir yazı forumda bulunsun.
Aynı işlemleri Live moda geçmeden ilk ekranda Grafik Arayüzü ile kur başlığından, yine önerilen ayarlarla yaparsanız sonuç yine hüsran.

O nedenle, Grafik Arayüzü ile kur başlığında adımlar tekip edilip Parola oluşturulduktan sonra gelen “Diskleri bölümle” adımında “Elle” seçneği ile devam edilip kurulacak Disk ve sürücü seçildikten sonra devam edilirse sonraki ekranda Grub un nereye kurulacağına dair ekran karşımıza çıkıyor. Burada da eğer Windows kurulu ise PC de Windows a ait disk seçilip MBR ye Grub eklenirse sorunsuz bir kurulum gerçekleşebiliyor.
Umarım anlatmaya gayret ettiğim açıklamayı ifade edebilmişimdir.
Herkese iyi forumlar.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.