Pardus 17.4 XFCE (64-bit) Python Yüklemek

Merhaba Arkadaşlar…

Pardus son ana sürümü olan 17.4 XFCE 64 Bit sürümünü kullanıyorum. Python yazılımını resmi sitesinden indirmeyi denedim ancak başarılı olamadım, Synaptic paket yöneticisi üzerinden ulaştım ama tam olarak kurulum sağlayamadım ve tüm bağımlılıkları ile kuramadım bilgili kişilerin yardımını rica ediyorum basit şekilde kurulum nasıl sağlaya bilirim.

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Python kurulu olarak gelmektedir.
sudo apt update ve sudo apt upgrade komutları ile kurulu olan sürümleri yükseltebilirsiniz.

Python zaten kuruludur. Siz yorumlayıcıyı görmek istiyorsanız konsolda
Sudo apt-get install idle3
yazıp kurun. Menüde geliştirme seçeneğinin içinde idle3 e tıklayıp giriş yapabilirsiniz.

Kaan bey paket sürümüm zaten güncel olarak çıkıyor sizin verdiğiniz komutları yazdığımda ise üçüncü parti yazılımların depo üzerinden güncelleme sınamalarını yapıyor ben direk Windows’da olduğu gibi kurulumunu istiyorum.

Konsolda bu komut yanlış veya eksik dizin olarak aktarılıyor maalesef okumuyor emin msiniz?

İndirdiğiniz Python dosyasını arşivden çıkartıp içine girin.

sudo apt install make gcc zlib* libffi-dev
./configure --enable-optimizations
make
sudo make install

sudo apt-get install idle3

sudo nun s harfi küçük olacak.

Teşekkür ederim Kaan Bey deneme yaptıktan sonra iletişim sağlayacağım.

Kodlamadan pek uzak birisi değilim belirttiğiniz şekilde yazdım Kaan bey gerekli bilgilendirmeyi yaptı teşekkür ederim.

1 Beğeni

Göksu bey gerekli olan işlemi sağladım teşekkür ederim.

1 Beğeni

Kaan bey Python konusunda ufak bir ricam olacak tıpkı Windows’da olduğu gibi terminal modülü dahil şekilde kurulumu Pardus Mağaza veya Site kanalından bir kurulum sağlama şansımız olursa çok sevinirim bir geliştirici olarak ilginize sunarım.

1 Beğeni

Pardus Mağaza sürekli olarak yenilenen ve içeriği gelişen bir programdır. İlerleyen zamanlarda birçok program sırayla eklenecektir.

1 Beğeni

Python IDE si önerisi: Sisteminizi güncelleyip mağazanın geliştirici kısmından pycharm ı yüklemeyi deneyin.

Evet Kaan bey bu konuda size katılıyorum fakat şuan Pardus tüm Linux tabanlı sistemler arasında en farklı ve modüler kullanıcıya kolaylık sunan ve arayüzü gelişmiş olanı bence bu yüzden biraz aceleci ve hızlı bir gelişim bekliyoruz Milli duygularda olunca fazla aceleciyiz belkide

Yunus bey teşekkür ederim öneride bulunduğunuz yazılım bende şuan kurulu PyCharm Community Edition olarak Pardus Mağaza üzerinden yazılımı kurdum fakat Python’a bütünleşe bilen bir yazılım olduğununda farkındayım ancak benim özellikle terminal ekranı da dahil Python istememin sebebi farklı bir komut istemi içindi bir deneme içindi aslında neyse artık bakalım farklı yollar da deneriz çareler tükenmez bu işlerde

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.