Pardus 17.5 Sürümü Yükleme sorunu

Arkadaşlar! Öncelikle Herkese Merhaba

Benim sorunum şu;
Bilgisayarıma Pardus 17.5 XFCE sürümünü siteden .iso dosyası olarak indirdim
Kurulum Talimatında yazan bilgilere göre yüklemeye çalıştım, fakat olmadı.
İlk olarak .iso dosyasını Pardus’a ait olan piw.exe ile usb flash diske yaktım. Ardından bilgisayarın BIOS ayarlarında Boot menüsünden önceliği USB olarak ayarladım ama Pardus yükleme ekranı dahi hiç gelmedi .
Ardından forumdaki bazı arkadaşların tavsiye ettiği Rufus programı ile denedim olmadı sadece Pardus klavye seçim ekranı geldi ve ardından CD-rom algılanamadı. tarzında uyarı verdi. (Rufus programı ile 2 şekilde yaktım. Biri .iso olarak diğeri DD olarak)
En son olarak da Unebootin programı ile ile .iso dosyasını usbye yaktım. Bu sefer Pardus kurulum ekranı geldi. Seçimleri yaparak ilerledim. Lakin onda da yine Cd-rom okunurken hata ile karşılaştık md5 saysı farklı gibi bir uyarı verdi.
Sizden ricam yüklemeyi nasıl yapabilirim ve Nerede hata yapıyorum?
Eskiden yüklediğim sistemde çok eksik var diye silmiştim ve şimdi tekrar denemek istiyorum sistemi
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

http://winmd5.com/ sitesinde bulunan küçük programı indirip çalıştırın ve Pardus’un iso kalıp dosyasını seçin.
Size bir kod dizisi çıkartacak. Sürüm Notları 17-5 – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM sayfasının en altında bulunan md5sums dosyasını indirin ve içinde bulunan Pardus 17 sürümüne ait iso satırındaki kod ile karşılaştırın. Kodlar aynı değil ise yeniden kalıp dosyasını indirin. Eğer kodlar aynı ise https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.16/rufus-2.16p.exe linkinde program ile yeniden yazdırın. Program içersinden kalıp dosyasını seçtikten sonra açılan kutucuktan dd yansı modunu seçerek başlat butonuna basın.

4 Beğeni

Dediğiniz şekilde adım adım yaptım .
İndirdiğim iso dosyası ile sizin indirmemi istediğiniz mdssum dosyasının Md5 kodları aynı

Birde diğer iso dosyalarını usb ye yakma programlarında sadece boot klasörü yakıyor diğer setup.exe felan yakılmıyor sadece unebooting programı tam yakıyor onda da dediğim gibi md5sum hatası veriyor

Yukarıdaki mesajımdaki linkten rufus 2.16 sürümünü indirip deneyiniz.

O programı da denedim onda bu sefer siyah ekranda No DEFAULTS UI li birşey çıkıyor ve ardında
boot: satırı açılıyor hiç.bir yazdığımı kabul etmiyor

Ekran görüntüsünü alamadım o hatanın

Yüklemeden önce bios ayarlarını değiştiriyormusunuz?

legacy enabled, launc csm enable, uefi disable, fastboot disable

Her bir şeyi denedim lakin olmadı
iso dosyasını usb ye yakmaktan bozulacak neredeyse
Denemediğim metot kalmadı Bir çözüm yolu bulursam burada paylaşırım

İzlenebilecek yol:

1. Rufus’un 3.5 sürümünü kullanıp Pardus 1.75 ISO’sunu DD modunda flaş belleğinize yazdırmayı deneyiniz. Bu seçenek bende çalışıyor.
  2. Başka bir flaş bellekle 1. adımı deneyiniz.
  3. Eğer, aynı ISO dosyası 2. adımdaki denediğiniz flaş bellekte çalıştığı zaman Linux kullanan bir makinede önceki flaş belleğiniz için dd if=/dev/zero of=[AYGITINIZIN DOSYA YOLU] bs=512 satırını deneyiniz. [AYGITINIZIN DOSYA YOLU], "/dev/sdb" gibi bier dosyadır. fdisk komutu ya da GParted yazılımıyla flaş belleğinizin dosya yoluna bakabilirsiniz. Yazdırma işlemi, flaş belleğinizin boyutuna ve hızına bağlıdır ve uzun sürer. Yazılma sırasında hiçbir çıktı alınmaz. Yazılma tamamlandığında veya yazılma tamamlanmayıp hata durumunda çıktı alınır.
    1. adım tamamlandıktan sonra 1. adımı yeniden deneyiniz. Büyük olasılıkla bilgisayar, flaş belleğinizden açılacaktır. Eğer, açılmıyorsa büyük olasılıkla flaş belleğiniz bozuktur. Garantisi varsa servise vermenizi öneririm.

Bir sorun olduğunda belirtebilirseniz yeniden yardımcı olabilirim.

Ayrıca, Rufus’u kendi sitenizden indirmeinizi öneririm.

https://rufus.ie/tr_TR.html

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.