Pardus 19.4 XFCE RAM sorunu

Pardus 19.4 XFCE; Sistem boştayden RAM tüketimi benzer dağıtımlara göre 2-3 kat fazla idi. (MX linux, Debian 10.6, Sparkylinux, Linux mint xfce v.s ).

Pardus 19.4; Kernel versiyonu 4.19.0 ile yüklenmekte.
Kernel güncellemesi (5.8 gibi) yaparak RAM tüketimini normale çevirebildim!

1 Beğeni

Bende az hocam
Laptopumun rami 4gb
Windows 10 da boşta ram tüketimi 2 gb civarıydı yanlış hatırlamıyor isem.
Pardüste boşta tüketim 1 gb.

windows10da ram tüketimi 900 mb civarında 2gb değil.3d oyun oynayabiliyorum.Aynı zamanda tarayıcıyı açabiliyorum.Kullandığım bilgisayarda 2gb ram var.

pardus 19.4 kullanamıyorum.firefoxu açınca kilitleniyor.1.5 gb geçince siyah ekran çıkıyor.
pardus 19.4 server yükleyip başında pardus geçmeyen xfce4 paketlerini kurunca boşta ram miktarı 250 mb civarında oluyor.

şu an opensuse tumbleweed xfce açtım.ram miktarı boşta 515 mb civarında.firefoxu çalıştırınca 1.2 gb civarında oluyor.

Ekran görüntüsü_2020-11-19_11-01-21

Hocam bende de 4 gb ram var.
Sistem boştayken ram tüketimi 1 gb civarında idi, kernel güncellemesi ile bu oran 400 mb civarına indi.

1 Beğeni

Kerneli 5 yükselttiniz heralde hocam değilmi

Ram miktarına göre değişiyor hocam.
Bende 16 gb ramli pc de var. Windows 10 da boşta 2.8gb kullanıyor.
Görev yöneticisinden bakıyorum.

Evet kerneli yükselttim hocam.

Bende güncelleyeyim o zaman Firefox’da 5-6 sekme açınca ve birkaç dosya kasmaya başlıyor. 4 GB ram benimki de

kerneli yükseltin hocam. bir hayli düzeliyor bilgisayar. ben bu gun tekrardan format attım. 240 ssd taktım 2gb ram i 4 yaptım. intel p6200 serisi işlemci var. bilgisayar termal macun yenilemesinden sonra eskisinden daha iyi duruma geldi. 2011 de alınmıştı. boyle giderse bir beş yıl bizi yormaz.

1 Beğeni

Bu kerneli nasıl güncelliyoruz, birkaç sene önce burada bi konu açılmış. Bir sayfa var, orada generic var bir de low latency var, hangisini seçmeli?

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.