Pardus 19 gnome F-Q klavye değiştirme

-İyi günler.
-Pardus 19 gnome kurdum. Kurulumu Q olarak yaptım. Ancak; F-Q klavye arasında geçiş yapmak istedim. Ayarlar>bölge dil>girdi kaynaklırandan ekle butonundan Türkçe F seçeneğini bulamadım. Kırım Türkçesi F seçeneğini ekledim. Yalnız yeniden başlatmadan klavye seçimi değişmiyor.
-17.5 DDE’de çok kolay değişim yapılıyordu. Klavyeden CTRL+üst karakter vb. yapabiliyordum.
-Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Belirttiğiniz yerde Türkçe (F) olarak var.
Super + Boşluk ya da Shift + Super + Boşluk tuşları ile geçiş yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Merhabalar,
Bilgisyaraınızdaki sol altta bulunan dokuz noktaya tıklayıp ayarları oradan açın ve soldakilerden ‘Bölge ve Dil’ i seçin.
Girdi kaynaklarından klavyenizi değiştirebilirsiniz.
Ekran%20G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC%202019-08-15%2014%3A11%3A02 Ekran%20G%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC%202019-08-15%2014%3A11%3A48

Saygıyla

Buradan Türkçe yazan yazıya tıklayınız.

1 Beğeni

Teşekkürler. Uygulayıp bakacağım. Alışkanlık olarak kısa yol tuşu ctrl+üst karakter olsa benim için daha kolay olurdu. Bu şekilde de iyidir.:tr:

Merhabalar,
Ayarlar > Aygıtlar > Klavye > Yazma (Menünün en altındaki başlık)
Başlığın altında iki adet girdi kaynağı seçimi için kısayol yeri var. Buradan değiştirebilirsiniz.

Saygıyla

Teşekkürler. Oradan istediğim kısayolu uygulamayı denedim ama, Yapamadım.

Kısayolu değiştirmek için;
Ayarlar - Klavye - Yazma başlığı altında bulunan Diğer girdi kaynağına geç ve Önceki girdi kaynağına geç seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.