Pardus 19 Gnome Yazı Tipi

Sıfırdan Pardus 19 Gnome yükledim. Fakat yazı tipinde türkçe karakterlerde sıkıntı oluyor. Bana yüklerken bazı fontlar yüklenmemiş gibi geldi. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Örneğin Pardus Forumdan bir görüntü. " I " ve " Ş "lerdeki sıkıntı kendini belli ediyor zaten.

2019-10-23%2000-50-34%20ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC

Tarayıcınızın tercihlerinden dil ayarlarını değiştirerek deneyiniz.

Yüklemek istediğiniz fontu kopyalayın ;terminalde sudo thunar komutuyla açılan pencerede;
/usr/share/fonts klasöründe uzantısı “.otf” ise opentype klasörüne,".ttf" ise
truetype klasörüne yapıştırın.
Kök işleriyle uğraşamam derseniz;
ev klasörüne gidip,“ctrl+h” beraber basarak,gizli klasörleri görünür yapın, /home/omom/.local/share/.fonts klasörüne girip yapıştırın.(.fonts klasörü yoksa oluşturun)

Değişen bir şey olmadı

Font yüklemeyi biliyorum da, eğer eksik fonttan dolayıysa hangi fontun eksik olduğunu, başka bir sebebi varsa da sebebini bilmiyorum. Şu an aklıma gelen yerler, pardus forum ve whatsapp webte aynı sıkıntı oluyor.

Tarayıcınız sayfaları yorumladığı fontta hata var sanırım.default ayara geri alıp ,öyle deneyin sorunlu sayfaları.

Eğer tarayıcı ayarlarından font seçiminden bahsediyorsanız, o zaten varsayılanda. Değitirmeyi de denedim, farketmedi.

Firefox’u son sürümü olsun diye snap ile yüklemiştim. Ondan kaynaklıymış galiba. Silip normal yükledim. Şu an düzgün.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.