Pardus 19 ile 17 arasında kalmak

(Emre Üçtepe) #1

Selamün aleyküm arkadaşlar kafama takılan bazı sıkıntılar var Pardus 17.5 kullaniyordum disk temizledim ve tekrar Pardus kullanmak istiyorum … ama pardus 19 çıkmak üzere … Aklıma takılan soru şu… şuan Pardus 19 kurarsam Pardus 19 tam çıktığında silmeden yenileyebilir miyim?
Ayrıca Gnome mu önerirsiniz xfce mı?

1 Like

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

Terminalden aşağıdaki komutlar ile güncelleye bilirsiniz.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Gnome ya da xfce tamamen kişisel tercihinizdir. Hangisi isteğinize daha çok cevap veriyorsa onu seçin.

3 Likes

(Emre Üçtepe) #3

19 Gnome kurmaya çalıştim şuan grub (siyah ekran) veriyor bunu nasıl aşacağim?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

Pardus 19 şuanda kararlı bir sürüm değildir kurulumda ve kullanımda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca sorunu daha detaylı anlatınız. Ekran görüntüsü ekleyiniz.

0 Likes

(Emre Üçtepe) #5

IMG_20190624_150350

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #6

Kurulum sırasında son adım olan grub kurulumunu atladınız mı? https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/ linkinde bulunan adımlara göre kurulum yapınız.

0 Likes

(Emre Üçtepe) #7

Kurulumu yaptım tekrar başlayınca bu oluyor?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #8

Grub kurulumunu yaptınız mı?

0 Likes

(Adem effendicon@) #9

19 forumda paylaşıldığından beridir kullanıyorum
sizlere önerim 17.5 devam edin…
19 resmi olarak yayınlandıktan 1, 2 ay sonra kurarsınız sizlere daha iyi hizmet vermiş olur…

Kaan kardeşimizin dediği gibi
Pardus 19 şuanda kararlı bir sürüm değildir kurulumda ve kullanımda sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

1 Like

(Emre Üçtepe) #10

Otomatik kuruyor sanırım …IMG_20190624_152349

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #11

Kurulumu açılışta listelenen Kur seçeneği ile deneyiniz. MBR kurulsunmu sorusuna Evet diyerek kurulum diskini /dev/sda seçeneğini seçiniz.

Not: Buradaki sda Pardus’u kurduğunuz disk seçiniz.

0 Likes

(Abdullah Turgut) #12

Merhaba Emre Bey,

Dual boot yapın. Başlangıçta hangisini kullanmak istiyorsanız onu seçerek ilerlersiniz.
Kişisel bilgisayarımda pardus 17.5 xfce ve dde kullanıyorum. Hangisini istersem başlangıçta seçip devam ediyorum. Tavsiye ederim. :slight_smile:

İyi günler

2 Likes

(Batuhan) #13

Merhaba,
Ben şuan Pardus 17.5 XFCE kullanıyorum.
Veri kaybı yaşamadan.
Pardus 19 GNOME ye güncelleyebilir miyim?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #14
deb http://depo.pardus.org.tr/pardus ondokuz main non-free contrib

Yukardaki satırı sources.list in sonuna ekleyin (sudo mousepad /etc/apt/sources.list)

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade -y
3 Likes

(Emre Üçtepe) #15

17 kurdum sonra 19 Gnome yukseltmeyi denedim bitti
. Yeniden başlattım ve bu oldu burası neden böyle ?? Sanırım 19 isterken 17.5 den olduk …IMG_20190624_150350

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #16
0 Likes

(Batuhan) #17

Merhaba Kaan Bey,
Şu şekilde hata alıyorum yaptığım bir yanlış mı var?

Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2019-06-26_19-43-59

0 Likes

(Emre Üçtepe) #18

Hocam Pardus 19 Gnome da komut bulunamadı hataları alıyorum ?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #19

jdownloader için eklediğiniz depo adresinde sorun var. Bu depo adresini kapatarak ya da silerek güncelleme yapabilirsiniz.

0 Likes

(system) kapatıldı #20

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

0 Likes