Pardus 19 Nvidia hatası

Merhaba

Bu yıl açık kaynak işletim sistemi dersi zorunlu olunca okulumuzdaki bilgisayarlara pardus 19 kurduk.
Vga splitter ile görüntüyü monitöre hiç alamazken projeksiyona ise aşırı küçük ve kalitesiz alınca pardusu güncelleyelim dedik ve resimdeki hatayı aldık. (possible missing firmware /lib/firmware/nvidia/gv100)

nvidia detect legacy 390xx paketini önerince kurduk olmadı, bumblebee-nvidia paketini kurduk olmadı. Sistem siyah ekranda kalıp açılmıyor. GT420 ekran kartımız var.

Durumun bug olarak tanımlandığını gördük. Bu sorunu nasıl çözebiliriz.

Selamün Aleyküm
Grafik yongasının kurulumunu aşağıdaki anlatımlardan birine göre yapabilir misiniz acaba?

https://www.debian.org.tr/Debian'da_Bumblebee_Kurulumu

1 Beğeni

Çift ekran karti varsa (Genelde birisi anakartla gelir) biostan kapatin. Eğer bu secenek yoksa (Masaustu pclerde cogunlukla olur) nvidia detect size legacy-390xx paketini onerse dahi kurunca açılmıyor cunku bu iki kart çakışma yaşıyor. Araştırmalarima gore tek çare bumblebee.
O diyah ekranda ctrl+alt+F2 yapin terminal gelecek

sudo purge nvidia* yazdiginizda nvidia silinir sistem açılır.

Bende de 2 kartli dizustu var ama ikinci ekran kartinini kapat secenegi olmadigi için bu driver calismadi. Ne hikmetse Bumblebee dahil hicbir cozum de ise yaramadi. Nouveu ya kaldim.

1 Beğeni

Yukarıda belirtilen her iki yöntemi de farklı formatlar sonrası denedim. Ama yine sistem siyah ekranda kalıyor ve açılmıyor. failed to start nvidia persistence daemon şeklinde açılırken bir hata veriyor.
Tekrar denemeyi düşünüyorum sırf görsellerini çekip burada göstermek için.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhabalar,

Aynı olmasada benzer bir sorunu aşağıdaki şekilde çözüp Nvidia sürücülerini yüklemeyi başardım.

Detaylı bilgisi olanlar katkı sağlarsa ve/veya yanlışları düzeltirse sevinirim.

Öncelikle

sudo apt-get install inxi

komutu ile inxi paketini yükleyip

inxi -G

komutu ile grafik kartımızın durumunu görelim. Grafik kartına ait driver: kısmında nvida yazmadığını göreceğiz.

Sonrasında nvidia ve bumblebee ile alakalı tüm paketileri aşağıdaki komut ile kaldıralım.

sudo apt-get purge nvidia* bumblebee*

Bir sonraki aşamada mesa-utils paketini kuralım.

sudo apt-get install -y mesa-utils

Şimdi de sistemde kullanılmayacak durumda kalan paketleri kaldıralım.

sudo apt-get autoremove

İşlem tamamlanınca bilgisayarı yeniden başlatalım.

sudo reboot

Yeniden başlatınca TTY ekranı gelecektir, masaüstünüz açılmayacaktır.
Kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra terminal üzerinden işlemlere devam edelim.

Sistem paketlerini güncelleyelim.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

X11 klasöründe yer alan 2 dosyayı kaldırıyoruz (Not: Her ihtimale karşı bu iki dosyanın yedeğini alınız.)

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf.d/20-mvidia.conf
sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf

xserver’ı yeniden ayarlıyoruz,

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Masaüstünü aşağıdaki komut ile açıyoruz.

startx

Son olarak buradaki komut ile ilgili paketi kuruyoruz.

sudo apt-get install xserver-xorg-video-nvidia

Nvidia sürücüsünün yüklendiğini kontrol etmek için tekrar inxi komutunu kullanıyoruz

inxi -G

Sonuç:

Görüldüğü üzere
driver: nvidia ve
OpenGL: renderer: GeForce 8400M G/PCIe/SSE2 v: 3.3.0 NVIDIA 340.107
ilgili sürücüler kurulmuş durumda. Sonrasında OpenGL yüklü olmadığı için çalışmayan uygulamalar tekrar çalışır hale geldi ve ekran kartıyla ilgili herhangi bir sorunla henüz karşılaşmadım.

NOT: Bazı aşamalar gereksiz veya uygulama sıralaması en uygun şekilde olmamış olabilir, fakat çözüme ulaşırken bu aşamaları takip ettim.

İyi forumlar.

1 Beğeni

Öncelikle cevap yazan tüm arkadaşalara çok teşekkür ederim.
İlk olarak inxi -G ile grafik kartımın durumuna bakınca kartımın ismini gördüm. Sistemin kartımı tanıdığını gördüm. Yani kurduğum tüm paketler, yaptığım denemeler, attığım formatlar boşunamıydı! Peki ilk mesajımda belirttiğim firmware hatası nedir? Dikkate almamam gereken bir durum mudur?

Görüntü sorununu nasıl çözdüğümü yazarak bir yardım daha isteyeyim. Ekran kartımın VGA çıkışına bağlı VGA splitter ile projeksiyona çok küçük ve bulanık bir görüntü gelirken monitörüme hiç görüntü gelmediğini belirtmiştim. Ayarlar menüsündeki Görüntü seçeneğinden monitörün tazeleme hızını 60Hz’e düşürünce hem projeksiyonda hem de monitörde görüntü normale döndü. (Çok bozuk olan görüntüde bu ayarı yapmak zor oldu tabiki)

Ancak sistemi yeniden başlatınca oturum açma ekranında aynı durum devam ediyor. Oturumu açınca görüntü yaptığım ayara göre normalleşiyor. Sanırım yaptığım bu ayar kullanıcı bazlı oldu. Bu durumu ya oturumu otomatik aç diyerek halledeceğim ya da bu ayarı sitemin genelinde yapmam gerekecek.

İstediğim bu ayarı sistemin genelinde nasıl kalıcı olarak ayarlarım? Login ekranındaki çözünürlük ve tazeleme hızını nasıl ayarlarım?

1 Beğeni

Merhabalar,

Bazı nvidia driverlarını yüklediğimde ben de inxi -G komutunun çıktısında nvidia yazısını gördüm fakat bu sürücüler(driver) gerçekte işletim sistemi ile uyumlu çalışmıyordu. Sonuç olarak sistem ve programlar düzgün görüntülenmiyorsa uyumlu sürücü(driver) kurulmamış demektir.

Bu hata olarak değil uyarı (Warning, W:) olarak oluşturulmuş bir mesaj. Buradaki linkte yazılana göre ilgili firmware kurulu olduğu halde dosya yolu farklı olarak kurulduğundan sistem belirtilen yolu bulamıyor ve bu uyarıyı veriyor. Bir başka ihtimal de ilgili firmware kurulmamış olabilir. “ucode_unload.bin” firmware’i ne kadar önemli bilemiyorum, bilgili arkadaşlar yardımcı olursa öğrenmiş oluruz.

Bununla ilgili iki kaynak buldum, ilk paylaşımda lightdm ile çözünürlüğün nasıl ayarlandığı anlatılmış. Özetle;

Lightdm Giriş Ekranı Çözünürlüğü Ayarlama

Aşağıdaki komut ile mevcut görüntü ayarlarını öğreniyoruz.

xrandr -q

Sonrasında metin editöründe yeni bir sayfa açıp aşağıdaki script komutlarını yazıyoruz.

#!/bin /sh
xrandr --output LVDS-0 --primary --mode 1366x768

NOT: LVDS-0 ve 1366x768 şeklinde yazılan kısımlarda sizin kullanacağınız görüntü birimi ve çözünürlüğü yazılı olmalıdır. Bu kodlama örnek olarak yazılmıştır.

Sonrasında dosyayı kaydedip “lightdmxrandr.sh” olarak isimlendiriyoruz.

Kaydettiğimiz script dosyasına yetki veriyoruz.

sudo chmod a+rx lightdmxrandr.sh

Dosyayı /usr/share klasörüne taşıyoruz.

sudo mv ~/Masaüstü/lightdmxrandr.sh /usr/share/

*Not: Masaüstü yazan yere dosyayı kaydettiğiniz klasöre ait dosya yolunu girmelisiniz.

Son olarak lightdm konfigürasyon dosyasını düzenliyoruz.

sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

Yaklaşık 77. satır civarında yer alan display-setup-script kısmını aşağıdaki gibi düzenliyoruz. Veya açılan lightdm.conf dosyasında en alt satıra aşağıdaki kodu eklerseniz de olur.

display-setup-script=/usr/share/lightdmxrandr.sh

Bilgisayarı yeniden başlattığınızda giriş ekranı ayarladığınız çözünürlükte açılacaktır.

İkinci kaynakta ise harici bir monitör kullanıldığında otomatik olarak ekran çözünürlüğünü ayarlamaya yönelik bir script oluşturulmuş. Aşamalar birinci paylaşımdakiyle aynı olmakla beraber sadece yazılan script farklılık arz etmektedir. Karışıklık olmaması için eklemiyorum fakat link üzerinden script koduna ulaşabilirsiniz.

Tazeleme hızıyla ilgili ayarlama nasıl yapılıyor bilmiyorum.

iyi forumlar.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.