Pardus 19'dan Pardus 17.5'a geçiş (Pardus Sürüm Düşürme)

Merhaba,

2012 yılından kalma bir dizüstü bilgisayarım var. Geçen sene SSD taktım ve Pardus 17.5 yüklemiştim. Bilgisayar saniyeler içinde açılıyordu ve kullanım esnasında performansı epey iyiydi. Pardus 19’a güncelledikten sonra bilgisayar çok yavaş açılmaya başladı. Kullanım esnasında ise çok değil ama biraz belirgin bir hız düşüşü farkettim.

Pardus 19’dan 17.5’a sürüm düşürmenin bir yolu var mı? Varsa riskleri var mıdır?

Teşekkürler

Tekrar yüklemeniz gerekmektedir. 19’u da temiz yükleme ile tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

Selamün Aleyküm
Bu hız düşüşünün sebebi, x86 mimarili işlemcilerde (kullandığımız bilgisayarlar bu mimariye sahip) çıkan Meltdown ve Spectre zaafiyetlerini gidermek için bazı değişiklikler yapıldı.
Doğrudan işlemcinin yüklendiği bazı görevleri, sistem çekirdeğinin yükleneceği şekilde değişiklik yapıldı.
Pardus, Debian tabanlı olduğu için ve Debian 10 ile birlikte yukarıda anlattığım yapıya geçildiğinden Pardus 19’da daaynı durum geçerli.

Aleyküm Selam,
@oktay454 Kemal bey, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.:+1:
@cuneyt.ulusoy Cüneyt bey, cevabınız için teşekkürler.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.