Pardus 2013 için Kodi kurulumu

Pardusa Kodi’ yi kurmak istiyorum. Synapticte yazılım merkezinde yok. Kodi sayfasında da debian için denedim ama yapamadım. Yardımcı olur musunuz

ÖNEMLİ UYARI:Öncelikle güncel Pardus (Pardus 5 - jessie) ile kurulum yapıldı sorun olmadı. Ama kodi’nin wheezy si unstable olarak var. (Pardus 2013 wheezy). Sanal Pardus 2013 de denendi. Yüklemede sorun olmadı. Çalışmasında sıkıntı oldu ve bilgisayarın yeniden açılmasında problem meydana geldi. Ekrana görüntü gelmiyor. Pardus’u YENİDEN KURULUM YAPMANIZ GEREKEBİLİR.
Ama yinede kurmak istiyorsanız:

Konsol açarak aşağıdaki komutu çalıştırın:

sudo nano /etc/apt/sources.list

açılan editöre aşağıdaki depo adresini ekleyin.

deb Index of /debian unstable main

Diğer depo adreslerini başına # (kare) işsareti koyun.

CTRL+O Enter CTRL+X tuşları ile kaydedip çıkın.

sudo apt-get update
sudo apt-get install kodi

Kurulum tamamlandıktan sonra “Çoklu Ortam” kategorisine ekliyor.

ÖNEMLİ UYARI: Kurulum sırasında görüntü ile ilgili birçok paketi kaldırıp yeni paketleri kuruyor. Eklenen depo adresi unstable dır. Bilgisayarın açılmasında sorun çıkabilir. Ekrana görüntü gelmeyebilir.

Peki debian depoları dışında bir depo ile deneme şansım var mı

Pardus debian tabanlı olduğu için başka depoları kullanmak sorun çıkartır. Debian, Ubuntu dağıtımlarının depolarını kullanabilirisiniz. Sisteminiz güçlü bir sistem ise Pardus 5 kurabilirsiniz.

Sistemim 32 bit olduğu için mecbur pardus 2013 kullanıyorum. Pardus 2015 denedim ama kuramadı. Debian depolarından sadece medya oynatı ile ilgili depo ekleme şansım var mı

Debian depo eklerseniz Synaptic Paket Yöneticisinden Kodi programını rahatla yükleyebilirsiniz. Forumda daha açtığım konuda sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda paylaşıyorum.

Konsolda sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırın. Editörde debian depolarını yazın CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın. sudo apt-get update ile depoları güncelleyin.
SourcesList - Debian Wiki adresinde bulabilirsiniz.
“Pardus kütüphanesi haricinde depo eklenmesi tavsiye ediliyor mu? Belirtilen adreste bir çok adres var. Tavsiye edilir ise tavsiye edeceğiniz depo adresini ve manuel olarak Synaptic e nasıl ekleneceğine dair bilgi paylaşırsanız sevinirim.”
Depolardan istediğinizi ekleyebilirsiniz. deb ile başlayanlar normal depolar, deb-src ile başlayanlar kaynak paketleri içeren depolardır.
Bazen çakışmalar olabiliyor, yükleme yaparken yüklenecek diğer paketlere ve kaldırılacak paketlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Synaptic açarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;
Ayarlar Menüsünden > Depolar seçiniz
İkili (deb)
URI : Index of /debian
Dağıtım : jessie
Bölüm(ler) : main

Fatih beyin kullandığı sürüm Pardus 2013 wheezy. Belirtmiş olduğunuz dağıtım jessie.