Pardus 21.0 Sürüm Geliştirme Duyuruları

Merhabalar,

:dvd: Pardus 21.0 XFCE Alpha 1 ISO

:dvd: Pardus 21.0 XFCE Alpha 2 ISO

:dvd: Pardus 21.0 XFCE Beta1 ISO

:dvd: Pardus 21.0 GNOME Beta1 ISO

:dvd: Pardus 21.0 XFCE Beta2 ISO

:dvd: Pardus 21.0 GNOME Beta2 ISO

:bookmark_tabs: MD5SUMS

– Bazı geliştirme notları:

• Pardus Mağaza uygulaması Python/GTK+ tabanlı olarak yeniden yazıldı.
  • Kurulum sonrası kullanıcıyı karşılayan Pardus Hoşgeldin uygulaması geliştirildi.
  • Pardus Güç Yönetimi uygulaması geliştirildi,.
  • Pardus sistem teması, simge teması, grub teması, plymouth teması geliştirildi. Bir kısmı alfa iso ile verildi.
  • Pardus Canlı Kurulum uygulamasında iyileştirmeler yapıldı.
  • Sistemsel iyileştirmeler yapıldı.

Yeni ve eski tüm Pardus uygulamalarında, Pardus temalarında geliştirmeler devam etmektedir.

Pardus 21 paket deposu adresi :

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmibir main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmibir main non-free contrib

deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik yirmibir main non-free contrib
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik yirmibir main non-free contrib

Not : Bu disk imajı ve depo henüz stabil değildir. Kararlı sürüme hazırlık için yapılan geliştirmeleri daha geniş test edebilmek ve geri dönüşler alabilmek amacıyla yayınlanmaktadır.

Alpha2 yayınlandı. Detaylar:

Beta1 yayınlandı. Detaylar:

15 Beğeni

Hemen indirip sanal makineye kuruyorum. İndirilene kadar birkaç sorum olacak:

• Xfce sürümü kaç?

• Debian Bullseye tabanlı mı, yoksa Buster’dan mı devam ediliyor?

• Çekirdek sürümü kaç?

• Yeni uygulamalar olan Pardus Mağaza, Pardus Hoşgeldin ve Pardus Güç Yönetimi uygulamalarının lisansları GNU GPL mi?

1 Beğeni

Xfce 4.16
Debian bullseye tabanlı
Kernel 5.10.0-7
GPL-3.0+

4 Beğeni

Merhaba.

Pardus’ta Python’la yazılmış programlar görmek güzel. :slight_smile:

Python dosyaları olduğu gibi mi duruyor? Yoksa baytkod veya çalıştırılabilire mi dönüştürüldü?

Bu Debian çekirdeği, değil mi? Çünkü kernel.org’da bu sürümde bir çekirdek yok. 5.10.42 var.

Bildiğim kadarıyla böyle bir lisans yok. Bu, GPL-3.0’ın genişletilmiş hali mi oluyor?

Ve bir de Pardus 21’de yan sürüm olarak Cinnamon masaüstü ortamını (ve gerekli ayarlamalarını) ekleyebilir misiniz? Çünkü Cinnamon, XFCE’ye göre daha entegre; Gnome’a göre daha kullanışlı. Bence Pardus’a çok yakışır.

Tüm ekibe kolaylıklar dilerim.

1 Beğeni

Sondaki artı, “veya sonraki bir sürümü” anlamına geliyor. Şu anda GPL’in en güncel sürümü 3 olduğu için pek bir şey ifade etmese de, gelecekte sürüm 4 çıkarsa bu yazılımın isteğe bağlı olarak sürüm 4 şartlarıyla kullanılabilmesine olanak sağlıyor.

GPL sürümü yazılırken sonda -only varsa sadece belirtilen sürümün, + varsa isteğe bağlı olarak daha sonraki bir sürümünün kullanılabileceğini belirtiyor.

3 Beğeni

İndirdim, gayet iyi bir sorun yok şimdilik. Firefox eski sadece.

Firefox’un en son sürümünü kurmak için flatpak kullanabilirsiniz.

sudo apt install flatpak

Ardından sudosuz bir şekilde:

flatpak install firefox
  1. Olduğu gibi duruyor: /usr/share/pardus/pardus-image-writer/
  2. Anasayfadaki kerneller sürekli güncelleniyor sabit değil bu yüzden oradaki sayının aynısını görememeniz çok normal.
  3. https://helperbyte.com/questions/321918/what-do-you-mean-gplv3
3 Beğeni

https://wiki.mozilla.org/Release_Management/Calendar

Mozilla Wiki’de ağustos ayında Firefox ESR sürümünün 91.0’a yükseltileceği yazıyor.

2 Beğeni

Merhabalar,

pardus 19 da evlolution sağlık bakanlığı epostasını kullanabilirkene 21 kurduktan sonra eposta şifresi istemeye başladı şifreyi doğru girmeme ramen sorunum devam etti bende evolution ve evolution-ews yeniden kaldırdım ve tekrar kurdum ama sorunum gene devam ediyor bu konuda yardımcı olurmusunuz.

E-imza uygulamalarının çalışması için

• akis

• webkit2gtk-driver

• arksigner-pub

• openjdk-11-jre

• icedtea-netx

Ortak alanda paylaşılan ofis dosyalarını açmak için

• libreoffice-gnome

azami ISO’ ya yüklermisiniz.

1 Beğeni

Sorun ne ile alâkalı bilmiyorum ama Pardus 21 için henüz kararlı olmadığı, geliştirme sürecinin devam ettiği not düşülmüş. Tam sürüm çıkana kadar Pardus 19’dan devam edebilirsiniz. Şu anki, konunun isminden de anlaşılacağı üzere Alpha sürümü. Tam sürüme daha var.

Merhabalar,

test sürümünü bilerek kurdum test etmek ve çıkan hatalı bildirmek için

4 Beğeni

Merhaba,

Şu an 21 sürümünde aktif bir şekilde evolution uygulamasını sorunsuz olarak kullanmaktayım. Yaşadığınız problem sanırım keyring olayı ile alakalı.

rm -fr ~/.cache/evolution
rm -fr ~/.config/evolution
rm -fr ~/.local/share/evolution
rm -fr ~/.local/share/keyrings

komutları ile veya dosya yöneticisi üzerinden yapılandırma dosyalarınızı sildikten sonra oturumunuzu kapatıp açınız. Evolution uygulamasını açın sizden keyring’e eklemek için mail şifrenizi isteyecektir (ilk açılışta ve ilk mail işleminde ). Bilgilerinizi doğru girdikten sonra birdaha bu ekranla karşılaşmamanız beklenmektedir.

Not: Kullanıcı hesabınızın şifresini değiştirmeniz durumunda evolution keyring uyuşmazlığını çözmek için sizden tek seferlik eski şifrenizi girmenizi isteyecektir.

1 Beğeni

Merhaba,

akis ve arksigner-pub uygulamaları henüz Pardus 21 depolarında mevcut değildir.

libreoffice-gnome, openjdk-11-jre yüklü gelmektedir.

webkit2gtk-driver, icedtea-netx depoda mevcuttur.

2 Beğeni

Merhabalar öncelikle apt-get remove evolution-ews evolution komutu girdikten sonra sizin verdiğiniz komutları sırasıyla girdim

rm -fr ~/.cache/evolution
rm -fr ~/.config/evolution
rm -fr ~/.local/share/evolution
rm -fr ~/.local/share/keyrings

sonra tekrar apt-get install evolution-ews evolution kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlattım bu arada bilgisayar domainde değil tekrar epostamı kurmaya çalıştığımda aşağıdaki resim ekranını bir türlü geçemiyorum şimdilik atla deyip geçiyorum eposta gönder al dediğimde tekrardan benden şifre istiyor ama şifremi girmeme ramen şifremi kabul etmiyor.

Ekran görüntüsü_2021-06-07_13-21-21

Keyring ile alakalı bir sorun gözükmüyor. Yaşadığınız sorun mail, domain yapılandırması ile ilgili gibi duruyor. Temiz kurulum Pardus 19’da aynı yapılandırmalar (domainde olmama vs.) ile de muhtemelen aynı sorunu yaşayacaksınız. Kurumunuzun mail yöneticisi ile sorunu paylaşabilirseniz daha sağlıklı bir cevap alabilirsiniz. Sorunu anlayabilmek ve çözüm sağlayabilmek için mail yöneticiniz ile de görüştükten sonra bilgi@pardus.org.tr adresinden bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz. İlginize teşekkür ederiz.

2 Beğeni

Merhabalar ben sağlık bakanlığı eposta sabah pardus 19 varken epostama giriyordum pardus 21 geçtiğimden beri epostama giremiyorum bu eposta yönticisi ile alakası değil

Merhabalar geri bildirimleri nereye atmamız gerektiğini bilmiyorum. Buraya bir iki not düşmek istedim.

Pardus mağaza’nın GTK ile yeniden ele alınması güzel olmuş. Onunla ilgili şunlar da olsa daha iyi olur:

• Bir uygulamayı incelerken geri gitmek için bir kısayol eklenmesi veya kısayol ayarlama seçeneği eklenmesi güzel olabilir.

• Az önce ayarlardan sistem simgelerini kullan seçeneğini seçtiğimde bazı simgeler yok oldu. Özellikle de Pardus bölümü tamamen boş bir hale geldi.resim Not: Kullandığım simge teması papirus dark.

• Pardus 21’in açılış ve kapanış’ı beklemediğim derecede hızlanmış (veya bana öyle geldi) ama ilk açtığımda xorg gereksiz bir biçimde işlemci harcıyordu. Şu an düzgün aslında. Umarım sadece ilk açılışta olmuştur.

• Bir de Pardus Mağaza’da emacs sürümü 24 olarak gösteriyor. Oysa ki depodaki son sürüm Pardus 21’de 21.1 iken Pardus 19’da 26 gibi bir şeydi. Bir de şu an açıp baktığımda bulunamadı dediğini gördüm. O uygulamanın emacs paketini göstermesi daha iyi olur. Bir de sanırım emacs geliştirme bölümüne daha uygun. Ofis için de uygun ama geliştirme odaklı bir metin editörü olarak değerlendirilmeli bence.

4 Beğeni

Merhaba,

Uygulamanın sol üst tarafında (headerbar) geri butonu mevcuttur. Bundan mı bahsediyorsunuz yoksa başka bir şey mi ?

Bu seçeneği seçtiğiniz zaman simgeler, sistem ikon temanızda aranacaktır; bulamazsa boş simge ikonu gözükür. Bu durum ikon temanızda o uygulamaların ikonlarının olmaması veya uygulama yüklü olmadığı için ikonunun da sistemde bulunamaması ile alakalı diyebilirim. Ek olarak bulunamayan ikonlar için sunucu ikonlarını kullan gibi bir seçenek düşünülebilir tabi.

Bu durum tekrarlanırsa “Pardus Hakkında” uygulamasından sistem raporu oluşturup bilgi@pardus.org.tr üzerinden bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Uygulama verisinde “emacs24” şeklinde gözüktüğü için böyle bir durum olmuş. Paket adı “emacs” olarak ayarlanınca sorun düzelecektir. İki kategoride de gözükebilir, değerlendirip ayarlanacaktır.

Geri dönüşünüze ve ilginize teşekkür ederiz.

2 Beğeni