Pardus 21.1'e Python 3.10.2 Kurulumu

Herkese merhabalar

Pardus formlarında biraz dolaştıktan sonra bu konuda yer alan bilgilerin eski ve günümüz versiyonları için pekte işe yarar olmadığını gördüm. Bende daha yeni ve güncel bilgiler ile bu işi nasıl yapabilirim diye bir kaç deneme yanılmadan sonra kurulum için aşağıdaki komutları sırasıyla verdiğinizde sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini gördüm. Hadi başlayalım kuruluma :slight_smile:

$ sudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libreadline-dev libffi-dev libsqlite3-dev wget libbz2-dev

Önce Python kurulumu için kullanılan yada ihtiyaç duyulan bağımlılıkları yüklüyoruz yukarıdaki komutla.

$ wget https://www.python.org/ftp/python/3.10.2/Python-3.10.2.tgz
$ tar -xf Python-3.10.*.tgz
$ cd Python-3.10.*/
$ ./configure --enable-optimizations
$ make -j 4
$ sudo make altinstall

Vee eğer herhangi bir noktada siz Faild diye bir hata yazısı görmediyseniz şuanda Python 3.10.2 artık kuruldu. Aşağıdaki komutu yazıp versiyonu görebilirsiniz.

$ python3.10 --version

Ama durun daha işimiz bitmedi. Son bir komutumuz daha var. Python kuruldu fakat Python’un kendi eklentilerini kurabilmek için bir komut daha verip Python paket yöneticisini de bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

$ sudo apt install python3-pip

Şimdi oldu hadi bakalım iyi kullanmalar. Bu arada biraz daha görsel anlatımı aşağıdaki linkteki sitemde bulabilrisiniz.
http://bahadirmeric.net/bahadir/2022/03/02/pardusa-python-3-10-2-kuralim/

6 Beğeni

Merhaba
Python 3.10.2 kurdum. Pycharm’da Base interpreter: Python 3.9 /usr/bin/python3.9 olarak gözüküyor. Base interpreter’de Python 3.10 'a geçmek için Python 3.10 nereye kuruldu? Bulamadım.

Selamlar şimdi forma girme fırsatım oldu. Tam olarak bende komutları nereye alıyor bilmiyorum. Fakat bir arama yapalım bakalım PC’de nereye gitmiş dosyalar :slight_smile: Gerçi Python’u çekerken ana kullanıcı dizinine iniyor oradan kurulum yapıyoruz. Bu dizine linklenmesi yapılıyor olabilir. Bir araştırıp size döneceğim.

1 Beğeni

Merhabalar
Fırsat buldum ve bir araştırma yaptım. Araştırma yaparken aşağıdaki adresteki makaleden de yararlandım.
https://gonullu.pardus.org.tr/bash-betigi-script-temelleri/
Makale içinde bash için komutları çalıştırma yerlerinden söz ediyordu. Bende python 3.10 için bu yerlerde arama yaptım ve aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi “/usr/local/bin/” konumunda dosyayı buldum, “.config” dosyası da aynı konumda yer alıyor. Umarım yardımcı olur size :slight_smile:

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.