Pardus 21.2 xfce ses sorunu

Merhaba arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim.

Bilgisayar ağır çalıştığı için ikinci işletim sistemi olarak hafif bir işletim sistemi olsun diye pardus 21.2 xfce sürümünü kurdum bilgisayarıma. Çok güzel şekilde kullanıyordum ancak bir süreden sonra ilk defa ses gerektiren bir iş gerekti ve bilgisayardan ses gelmediğini anladım. Linux konusunda bilgisi olmayan biriyim. Zaten pardusu da çoğu linux tabanlı işletim sistemlerine göre daha kolay diye kurdum.

alsamixer kurdum ve bir forumda bir kişiye yazıldığı gibi ayarlamalar yaptım ancak ne hoparlörle ne de kulaklıkla ses gelmedi. pardusu açarken hoparlörden “bip” tarzı 2 ses ard arda geliyor ama pardus kullanırken ses gelmiyor

sürücüleri güncellemek için kod araştırdım ve buldum. tüm sürücleri güncelledi ancak yine de ses gelmiyor. ses ayarları kısmındaysa hiçbir türlü hoparlör ya da kulaklık gözükmüyor.

önerebileceğiniz çözümler var mı? windowsun sistem ağlatan yapısından bıktım ve pardusta sistemim cidden rahatladı ancak ses olmadan cidden canımı sıkar. yardımcı olursanız sevinirim

2 Beğeni

Uçbirimi açıp pavucontrol yazınca ses ayarları geliyor mu?

1 Beğeni

@deruni evet ses ayarları açılıyor

Arkadaşlar çözdüm sorunu. Pardus kurulumunda ya da ses sürücüsünde sorun yokmuş.
Windows üzerinde realtek ile tüm hoparlör, mikrofon, kulaklık bölmelerini istediğimiz gibi ayarlayabiliyorduk. Pardusta ise doğru yere takılmalıymış ve bunu yeni öğrendim. kasanın arka tarafındaki bölmeleri denesin benim gibi yapamayanlar varsa

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.