Pardus 21.3 kurulunca ingilizceye dönüyor.!

Saygıdeğer yöneticiler!
Gerek verilen komut ile,gerek iso yu usb den kurulum flash yaptım.Türkçe kurdum.Kurulum bitti.
Açıp kapattım sistem ingilizce oldu…oluyor.DİL seçeneğinden değiştireyim dedim,o bölüm yok
bulamıyorum.Siz değerli kardeşlerimden yardım istiyorum.Allah cc emanet olunuz.

Merhaba,
XFCE mi, yoksa GNOME arayüzü mü kullanıyorsunuz?
Kurulum olarak hangi iso’yu kullandınız? Bu hataya neden olabilecek özel bir işlem yaptınız mı?

1 Beğeni

XFCE kurdum xfce iso kullandım.İlginiz için teşekkürler kardeş.

1 Beğeni

Şimdi kurulum yaptım ve kurulumdan sonra dil Türkçe olarak geldi. Arada bir yerlerde bir şeyleri belki eksik yapmış olabilirsiniz.

Uçbirimden sudo dpkg-reconfigure locales komutunu çalıştırıp, gelen ekrandan tr_TR.UTF8 seçip tamam diyebilirsiniz.

Kaynaklar

4 Beğeni

xfce iso kurulum flash ikinci defa usb ye yeniden kurulum yaptım.Formatlıyor ve siliyorum.Yeniden türkçe kuruyorum…oluyor…güzel.Açıp kapatıyorum ingilizce oluyor.Hiç bir şey değişmiyor.Pardus ta yeni ve acemi değilim.Nasıl düzelir acaba???
iso indirme linki:https://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus21/Pardus-21.3-XFCE-amd64.iso

Kardeş olumsuzluğu buldum…ben https://forum.pardus.org.tr/
Ana Sürümler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM buradan iso yu indiriyordum…bu linkte HATA VAR…Daha sonra:https://www.pardus.org.tr/ https://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus21/Pardus-21.3-XFCE-amd64.iso
Buradan iso indirdim ve kurulum flashı yaptım.Türkçe kurdum…açıp kapattım ingilizceye dönmedi.
Mesele halledildi. Saygılar.

Merhaba, link içerikleri arada değişmediyse link aynı!

Çözülmesine sevindim.

1 Beğeni

Selamun aleyküm kardeş…Gece iki defa belirtilen iki ayrı linkten iso yu indirdim.Size yazdığım gibi kurdum…açıp kapattım ingilizceye dönmedi.Sabah sevinçle dizüstü bilgisayarımı açtım…baktımki yeniden ingilizceye dönmüş…Tabiki çok üzgünüm.Bunun sebebi ne olabilir kardeşlerim.!?

• Dizüstü bilgisayarınıza özel bir bios ayarı sebebiyle dil değişiyor olabilir. :> Bilgisayar markanızı ve bios sürümünüzü benimle paylaşabilirmisiniz.

• Kurulumu flashtan yapıyorsunuz anladığım kadarıyla flash bellek çin malı ise dil ile ilgili kısıtlama yada yetersizlik olabilir :> Flash bellek markanızı ve modelinizi benimle paylaşabilir misiniz?

• Bağlandığınız ağdan dolayı yerel ayarlar değişiyor olabilir. :> Modem ayarlarınızı konrtrol edebilirmisiniz.

• iki yada daha fazla işletim sistemini yanyana kullanıyorsanız diğer işletim sisteminin ayarları sizi etkiliyor olabilir.

1 Beğeni

Kardeş selamün aleyküm!
sorularınıza cevap:
-Computer-
Processor : Intel(R) Core™ i5-5200U CPU @ 2.20GHz
Memory : 3943MB (2280MB used)
Machine Type : Notebook
Operating System : Pardus GNU/Linux 21 (yirmibir)
-Available Languages-
en_US.utf8 : English locale for the USA
tr_TR.utf8 : Turkish locale for Turkey
C.UTF-8 : C locale
-Version-
Kernel : Linux 5.10.0-16-amd64 (x86_64)
Version : #1 SMP Debian 5.10.127-2 (2022-07-23)
C Library : GNU C Library / (Debian GLIBC 2.31-13+deb11u3) 2.31
Distribution : Pardus GNU/Linux 21 (yirmibir)
-Current Session-
Computer Name : pardus
User Name : bersa (bersa)
Language : LC_CTYPE=en_US.UTF-8;LC_NUMERIC=tr_TR.UTF-8;LC_TIME=tr_TR.UTF-8;LC_COLLATE=tr_TR.UTF-8;LC_MONETARY=tr_TR.UTF-8;LC_MESSAGES=tr_TR.UTF-8;LC_PAPER=tr_TR.UTF-8;LC_NAME=tr_TR.UTF-8;LC_ADDRESS=tr_TR.UTF-8;LC_TELEPHONE=tr_TR.UTF-8;LC_MEASUREMENT=tr_TR.UTF-8;LC_IDENTIFICATION=tr_TR.UTF-8 (tr_TR.UTF-8)
Home Directory : /home/bersa
-Misc-
Uptime : 9 hours 6 minutes
Load Average : 0,43, 0,57, 0,62
Available entropy in /dev/random : 256 bits (medium)
Bios ayarlarına 10 seneden beri giremiyorum.Aldığımda şifreliydi.kişide unutmuş.
Flash bellek markam ve modelim:Kingston 4GB (10 senedir kullanıyorum)
İki sistem kullanıyorum.linux mint son versiyon.ona döndüğümde dil türkçe.sorun olmuyor.
NOT:PARDUS U 19 VERSİYORDAN BERİ BU PC DEN KULLANIYORUM.HİÇ BİR PROBLEM OLMUYORDU.21.3
OLUNCA DİLİ HAFIZASINDA TUTMUYOR…Şu anda saatide görtermiyor.
Hepinize sonsuz saygılarımı sunuyorum.Allah cc emanet olunuz.

2 Beğeni

Bendede oldu güncelleme yaptıktan sonra oldu yani güncelleme komutunu girmeden normal güncelle dedikten sonra oldu. sıfır kurulum yaptım sonra :slight_smile:

1 Beğeni

bios piliniz bitmiş olabilir, lütfen kontrol edin.

1 Beğeni

Kardeş çok teşekkür ederim…oldu bakacağım.

selamün aleyküm kardeş.eğer bios pili aktif olmasaydı;saat ve tarih te tutmazdı…saat ve tarih sorunuz yok.
eğer sorunum çözülmezse pardus 21.2 ye dönmeyi düşünüyorum.kolaygelsin…

1 Beğeni

Merhaba,

locale komutunun çıktısını paylaşabilir misiniz ?

Kurulumdan sonra yüklediğiniz uygulama veya yaptığınız bir işlem varsa onları da belirtebilirseniz çözüm için yardımcı olacaktır.

Kardeş 21.2 ye döndüm…Daha lazım değil.Çok teşekkürler.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.