Pardus 21.4 XFCE Kurulumu

Kurulumdan sonra ekran kartının driverini yüklemek gerekirmi…? Ekran arada karıncalanıyor…

Ekran kartının modeli nedir?

1 Beğeni

NVIDIA Geforce 210… … … …

1 Beğeni

Şu an malesef depoda sürücüsü olmayan kart! Bende de aynı kart var.
Dolaylı yollardan yüklemeye çalışmanız gerekecek.

1 Beğeni
1 Beğeni

dediklerini yaptım ama biraz devam etti sonra hata verdi…
ahmet@pardus:~/İndirilenler$ sudo chmod +x NVIDIA-Linux-x86_64-340.76.run
[sudo] password for ahmet:
ahmet@pardus:~/İndirilenler$ sudo ./NVIDIA-Linux-x86_64-340.76.run
Verifying archive integrity… OK
Uncompressing NVIDIA Accelerated Graphics Driver for Linux-x86_64 340.76…

Welcome to the NVIDIA Software Installer for Unix/Linux

The file ‘/tmp/.X0-lock’ exists and appears to contain the process ID ‘641’ of
a runnning X server.

ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing.
For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER
in the README available on the Linux driver download page at
www.nvidia.com.

ERROR: Installation has failed. Please see the file
‘/var/log/nvidia-installer.log’ for details. You may find suggestions
on fixing installation problems in the README available on the Linux
driver download page at www.nvidia.com.

daha sonra NVIDIA nın sitesinden geforce200 serisinden geforce 210 sürücüsünü indirip aynı işlemleri yaptım bu seferde aşağıdaki hatalarla karşılaştım…

Selamunaleyküm
İsterseniz buradaki konuya göre yükleme yapabilirsiniz inşAllah

X masaüstünün sonlandırmasini istiyor ctrl + alt+f1 basarak komut ekranina gelin. Önce
sudo service lightdm stop komutu verin daha sonra cd komutları ile Nvidianin olduğu klasöre gidip süreci tekrarlayın bakalım ne olacak

Debian/Pardus/Anadolu Panteri bu işlemlere başlamadan önce /etc/apt/sources.list içinde contrib(ana katkı deposu) ve non-free(kapalı kod deposu) depolarının ekli olup olmadınını kontrol edelim, depolar ekliyse herhangi bir düzenlemeye gerek yoktur, eğer yoksa ekleyelim.

Copy

sudo nano /etc/apt/sources.list

Copy

# Debian 11 “Bullseye”
deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

Copy

sudo apt update

Nvidia sürücüsünü yüklemeden önce hangi sürücünün ekran kartımızı desteklediğini tespit edebilmek
için depoda bulunan nvidia-detect paketini yükleyelim.

Copy

sudo apt install nvidia-detect

paket yüklendikten sonra komut satırında nvidia-detect yazıp çıktının sonunda tavsiye edilen sürücüyü yükleyelim.

Copy

nvidia-detect

burada size önerdiği paketi kuruyorsunuz ve sorun çözülüyor.
Ben ev bilgisayarımda bu şekilde kurup kullanıyorum, sorunsuz şekilde.

ctrl + alt + F1 yaparak X masaüstünü sonladırıp login : kullanıcıadı ve password : parola yazarak işlemleri tekrarladım kurulum oldu sanırım kontrol edeebileceğim bi yazılım öneren olurmu… aynı işlemi anakart içinde yapmam gerekirmi anakart gigabyte marka sitesinden sürücüsüne baktım hep windows işletim sistemi için vardı yardımlarınız için çok teşekkürederim… hakkınızı helal edin… Alah razı olsun…

Hocam anakartınız için eğer gerçekten gerekli değilse bios güncellemesi sıknıtı olabilir. Sistem açılmayabilir. Ama yapmak istreseniz ben bir kere güncelleme yapmıştım bunun sitesinden size uygun bios dosyasını indrip bir usb belleğe koyup açılışta bios ekranından işlemri yapıyorsunuz ama v1 mi v2 mi bunlar önemli

bu vidyolara bakabilirsiniz
nvidia için de nvidia setting yüklenmiş olması gerekli ve uç birimden nvidia-smi yazıp da kontrol edebilirsiniz

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.