Pardus 21 Gnome wayland Anydesk bağlantı hatası

Çok seri ve stabil çalışıyor sistem. Ancak her sürümde olduğu gibi(pardus a özel değil, debian tabanlı tüm distrolar için geçerli) çoklu ekran meselesi ve dahili ve harici GPU kullanımlarında benzer sorunlara devam. Ki bu problem linux dağıtımları için ciddi problem.

3 monitör bağlı bilgisayarımda Rx560 harici gpu(2 monitör burada) ve intel hd4600 gpu(1 ekran da burada) çalışmakta idi.

Pardus ilk gdm ekranında 3 ekranımıda algılayınca heyecanlandım tabi. Ama durum oturum açılınca değişti.

İntel gpu ya bağlı monitör görüntü vermedi malesef.
3 monitörün mevcur düzende çalışması ise wayland ile giriş yaptığımızda mümkün olabiliyor.

Başlıkla ne alakası var diyeceksiniz ve haklısınız. Wayland kullandığımda malesef anydesk ayarlarına giriş yapılamadığı gibi pc ye bağlanmak istediğimizde aşağıdaki hatayı almaktayım.

Tabiki bunun bir çözümü var ancak pardus geliştiricileri konuya bir el atabilirlerse toplu bir çözüm olacaktır.

HATA MESAJI
Anydesk remote server display not supported e.g Wayland

1 Beğeni

İlk şifre girerken o ekranda dişli simgesi falan olacak, orada wayland xorg falan seçenekler olacak. Xorg u seçersen çalışabilir

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Gdm otomatik olarak wayland ile başlıyor. Config dosyasından kapattım oturumuda xorg yaptım düzeldi.

Ancak xorg ile 3. Ekran çalışmıyor, intel gpu üzerindeki ekran yani.

Wayland ile ekranlarda problem yok.