Pardus 21 internete geç giriyor

Okulda yeni kurulan sınıfımızda ve akıllı tahtalar da Pardus 21 yüklü. Bilgisayarları açınca hemen internete girmiyor. 1 dakika bekleyip internet kablosunu çıkarıp takınca internete giriyor. Yada 5 dakika bekleyince internet kendiliğinden geliyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.Sadece Pardus yüklü bilgisayarlarda oluyor.

Donanımınıza uygun sürücü var mı araştırmak için uçbirim uygulamasında

lspci
komutunu girin ve gösterilen sonuçlar arasında “network (ağ)” ve “ethernet (internet)” ile başlayan satırları kopyalayıp buraya yapıştırsanız. Öneri sunacak çok insan bulabilirsiniz.

Eğer teknik bir sorun değilse sudo apt update && sudo apt full-upgrade komutu ile uçbirim üzerinden bilgisayarları güncelleyiniz tekrar deneyiniz. Sorun bilgisayarlar ile ilgili olmayıp teknik altyapı yani ağla ilgili olabilir.

1 Beğeni

Güncelleme yaptım aynı sorun devam ediyor. Windows bilgisayarda bir sorun olmuyor.

DNS’inizi değiştirmeyi deneyin. Varsayılan olarak boştur, google DNS’i deneyin.

IP adresini elle verip dener misiniz? IP adresi alamıyor olabilir.

Rastgele mac adresi değişimi bazı aygıtlarda sorun çıkartabiliyor.
Pardus menu -->ayarlar–>Gelişmiş Ağ Yapılandırma
Kablolu veya kablosuz bağlantı ayarlarına girin.
Kopyalanmış mac adresi yerine resimdeki gibi rastgele bir adres yazıp kaydetip çıkın. Diğer makinelerden farklı olsun.
Bağlantı simgesine tıklayıp bağlı olan bağlantıyı kesip yeniden başlatın.

Bu işe yaramaz ise Kopyalanmış mac adresini yandaki ücgene tıklayıp koru seçeneğini seçin.

ip link komutu ile bağlı olan cihazın mac adresini kontrol edebilirsiniz.

Daha önceden DNS yi değiştirdin olmadı.İp sabitledim olmadı. Mac adresini okula gidince deneyip buradan bilgi veriririm.

Mac adresini değiştirdim yine olmadı.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.