Pardus 21 nvidia-legacy-390xx-driver Sürücü Kurulumu Hakkında

Sisteme nvidia-legacy-390xx-driver kurulumu yaptıktan sonra NVIDIA ekran kartını kullanılmıyor.
Forumdaki bazı yönlendirmeleri uygulandım ancak yine de çalışmamakta.

Her iki ekran kartı da açık kaynaklı sürücü kullanırken DRI_PRIME=1 komutu ile NVIDIA ekran kartı kullanılabiliyordu. Ayrıca xrandr --listproviders komutu çıktısında iki öge gözüküyordu.

Sürücü kurulumundan sonra sistem yeniden başlatılmıştır.

Artık /sys/class/drm klasörünün içinde card1 ve bağlantıları gözükmemektedir. Sadece Intel GPU ve bağlantıları gözüküyor. Kurulumdan önce card0, card1 ve bunların bağlantıları vardı. Bunun kurulamayan sürücü ile ilgisi var mı?

Çözümü nedir?

Sistem bilgileri:
Pardus 21.2 Gnome
Kernel 5.10.0-13-amd64
Bilgisayar: Notebook (2 ekran kartı)

lspci | grep VGA komutu çıktısı:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] (rev a1)

Nvidia Settings uygulamasını açınca aşağıdaki bilgiyi gösteriyor.
nvidia-settings

xrandr --listproviders komutu çıktısı aşağıdaki gibidir.

Providers: number : 1
Provider 0: id: 0x45 cap: 0xf, Source Output, Sink Output, Source Offload, Sink Offload crtcs: 2 outputs: 4 associated providers: 0 name:modesetting

glxinfo -B komutu çıktısı:

name of display: :1
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":1".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

/etc/X11 dizininde xorg.conf diye bir dosya yok.

nvidia-smi komutu çıktısı:

+-----------------------------------------------------------------------------+
| NVIDIA-SMI 390.144                Driver Version: 390.144                   |
|-------------------------------+----------------------+----------------------+
| GPU  Name        Persistence-M| Bus-Id        Disp.A | Volatile Uncorr. ECC |
| Fan  Temp  Perf  Pwr:Usage/Cap|         Memory-Usage | GPU-Util  Compute M. |
|===============================+======================+======================|
|   0  GeForce GT 540M     Off  | 00000000:01:00.0 N/A |                  N/A |
| N/A   67C    P0    N/A /  N/A |      0MiB /   964MiB |     N/A      Default |
+-------------------------------+----------------------+----------------------+

| Processes:                                                       GPU Memory |
|  GPU       PID   Type   Process name                             Usage      |
|=============================================================================|
|    0                    Not Supported                                       |

nvidia-detect komutu çıktısı:

Detected NVIDIA GPUs:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] [10de:0df4] (rev a1)

Checking card:  NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 540M] (rev a1)
Your card is only supported up to the 390 legacy drivers series.
It is recommended to install the
    nvidia-legacy-390xx-driver
package.

Komut çıktınızda

It is recommended to install the
nvidia-legacy-390xx-driver
package.

" nvidia-legacy-390xx-driver sürücü paketini de kurmanız tavsiye edilmektedir " yazıyor.

Tüm bağımlıklılık paketleri Debian 'ın kendi sitesinde var; işte burada.

Ek olarak Debian temelli sistemler için https://linuxconfig.org/how-to-install-nvidia-driver-on-debian-10-buster-linux internet sitesindeki kurulum talimatlarının aynısını yaptınız mı? Buna göre sizin sorununuzu daha iyi anlayabiliriz.

///

Eğer oradan da kurulum yapamazsanız Debian 'ın kendi Debian 11 Bullseye (Debian 'ın en son kararlı sürüümü) sitesinde Nvidia sürücülerinin kurulumu bu adreste şöyle anlatılıyor:

1. GeForce 400 serisi ve daha yeni GPU 'ları(ekran kartları) desteklemek için
Pardus 'ta “/etc/apt/sources.list” adresindeki dosyaya “contrib” ve non-free(debian 'ın kendisinde olmayıp, kapalı kaynak kodlu olarak haricen kurulacak) bileşenleri ekleyiniz. Örnek olarak
Uçbirimden kurmak için depoyu ayarlayınız:

deb http://deb.debian.org/debian/ bullseye main contrib non-free

2. Sonra da mümkün olan peket listelerini güncelledikten sonra nvidia-legacy-390xx-driver paketini ve gerekli olacak ek sürücüleri de şöyle kurabiliriz:

Önce tüm paketlerin veritabanlarını güncelleyelim:

sudo apt update

Sonra da Nvidia paketini kuralım:

sudo apt install nvidia-legacy-390xx-driver firmware-misc-nonfree

nvidia-legacy-390xx-kernel-dkms paketinin aracılığıyla DKMS, sisteminiz için nvidia modülünü inşa edecektir(ayarlayacaktır).

Seçimi size bağlı olarak: SecureBoot yani güvenli başlatmayı etkinleştirdiyseniz ortaya çıkan modülleri imzalamanız(işaretlemeniz) gerekiyor. Galiba burada GRUB menüsüne de seçili paketlerin eklenmesinden bahsediyor. Ayrıntılı talimatlar burada mevcuttur.

3. Yeni sürücüyü yüklemek için sisteminizi yeniden başlatın. Bunu da kısaca uçbirimde şöyle:

sudo reboot

yazarak sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz.

@Ismail-Emre-Arikan, ilk mesajımda da bildirdiğim gibi zaten önerilen sürücüyü kurdum. Pardus depolarındaki nvidia-legacy-390xx-driver sürücüsünü kurmuştum. Sürümüne baktım: 390.144-1. Debian deposundaki de 390.144-1~deb10u1.

Sources dosyasına yazdığınız eklemeyi yaptıktan sonra yazdığınız komutla tekrar denedim. Zaten en yeni sürümün kullanıldığını yazıyor.

BIOS ayarlarında secure boot ile ilgili bir ayar yok. Ek bilgi olarak: Bilgisayarda eski sistem BIOS var.

Sistemi sürücü kurulumundan sonra yeniden başlatmıştım.

Yanıt için teşekkürler. Sorun devam etmektedir.

@Hakan34 Hakan bey,

Tüm talimatları yaptığınızı ve sorununuzun devam ettiğini söylüyorsunuz. Öyleyse Pardus Destek Merkezi 'ne sorunuzu iletiniz. Daha iyi destek alacağınızı düşünüyorum.

nvidia-smi çıktı veriyorsa sanırım çalışıyor demek. Entegre ekran kartını kullanıyor o yüzden nvidia aktif olmuyor. Bunu bios tan kapatabilirsiniz veya işte oyuna girerken, nvidia prime render offload u enable etmek gerekiyor. Debian wiki nvidia prime render offload diye aratırsanız bunun komutu var nvidia ya yönlendiriyor oyuna girince.

Evet sorunun bilgisayarın çift ekran kartına sahip olmasından kaynaklandığını tahmin etmiştim ama nasıl bir açıklama getirileceğini bilmiyordum. Sağolun @Alparslan_Metehan Alparslan Bey.

BIOS’ta ekran kartı için herhangi bir kontrol ayarı bulunmuyor.

İkinci ekran kartını kullanmayı denemiştim ama çalışmamıştı.

xrandr --listproviders komutu çıktısını ilk mesajımda yazmıştım. Sadece 1 kart için bilgi gözüküyor. Bu durumda offloading nasıl yapılabilir?

Şu an OpenGL ile ilgili şeyler entegre ekran kartında da çalışmıyor. Sistemi yeniden kurmayı düşünüyorum.

Merhabalar @Hakan34 benim ekran kartımda Nvidia GT730 ve aynı sürücü olmasa da bende 390.147’ yi baya uğraşlar sonucu (yanlış hatırlamıyorsam 3 sefer falan baştan kurulum yapmak zorunda kaldım) deneye yanıla kurabildim. Burada size sıkıntı çıkaran kısım laptop tarafında paylaşımlı bir ekran kartı mimarisi üzerinde bu işi yapmaya çalışmanız. Ben masaüstü sistem kullanıyorum. Yardımcı olur mu yada sorununuzu çözer mi emin olmamakla birlikte o zaman yaptığım aşamaları unutmamak adına kendi blog’uma yazmıştım. Buraya da taşıyacaktım ama iş güç fırsatım çok olmadı. İsterseniz birde bu aşamaları deneyin.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.