Pardus 21 siyah ekran

açılışta pardus yazısından sonra sol üst köşede yanıp sönen imlecin olduğu siyah ekranda kalıyor x başlamıyor sorunun nedenini bulamadım ctrl+alt+f1 le tty ekranına girilebiliyor usb den güvenli mod la çalıştırınca görüntü geliyor klavye doğru yazmıyor
xog.0.log dosyasının sonunda yazanlar şunlar
Fatal server error:
[ 1519.897] Cannot run in framebuffer mode. Please specify busIDs for all framebuffer devices
[ 1519.897]
[ 1519.897] (EE)
Please consult the The X.Org Foundation support
at http://wiki.x.org
for help.
[ 1519.897] (EE) Please also check the log file at “/var/log/Xorg.0.log” for additional information.
[ 1519.897] (EE)
[ 1519.901] Server terminated with error (1). Closing log file.
çözümü ne olabilir

https://qastack.info.tr/ubuntu/217758/how-to-make-an-xorg-conf-file
adresteki tarifi uyguladım etc/x11/xorg.conf dosyasındaki driver i vesa ile değiştirince görüntü geldi klavye scrl tuşuyla düzeldi .fakat görüntü yenileme hızını çözünürlüğü ve diğer ayarları ne etc/x11/xorg.conf dosyasından nede ayarlar üzerinden değiştiremiyorum farklı bir dosya daha olduğu düşünüyorum fakat çözümünü bulamadım

2 Beğeni

Merhaba,
Oraya giriş yaptıktan sonra oraya startx yazmayı dener misiniz? Ayrıca giriş yöneticinizi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Şu an Pardus kurulu olmadığından giriş yönetici hangisi öğrenemiyorum. Lightdm ise örneğin:

cat /etc/X11/default-display-manager

sudo dpkg-reconfigure lightdm

/usr/bin/lightdm

maalesef işe yaramadı startx komutunu verince yayın alamayan tüplü tv lerdeki kumcuklu görüntü çıkıyor.

Ekran kartın arızalı olabilir. O ekranda inxi -G yazınca, ekran kartının driver kısmında ne yazıyor? inxi yoksa apt install inxi ile yüklenebilir.

Bu sorun eskiden beri var ve düzeltilmesi gerekli. Oraya sadece x yazınca da açılmıyorsa lütfen geliştircilerden birine bildirin.

xorg.conf dosyası oluşturup driveri vesa yapınca x başladı görüntü geldi fakat ekran ayarlarında değişiklik yapılamıyor özelliklede ekran yenileme hızı 0.0 değiştirilemiyor

ekran kartının arızalı olduğunu sanmıyorum.görüntü var fakat özellikle ekranı aşağı yukarı kaydırmalar da donuk donuk denizdeki dalga gibi parça parça ilerliyor.ekranın altından ve üstünden 5 er mm kadarı yer değiştirmiş gibi tahrpup64 ve windows la böyle bir sıkıntı olmuyor.ekran kartı dahili tipte sis marka sis 960 yada sis 966 inxi tavsiyenide akşam fırsat bulabilirsem denerim

1 Beğeni

pardus u canlı cd güvenli modda başlatınca ekran akışı yenileme hızı sayfa hareketleri gibi herşey olağan akışında .canlı kipteki ekran, görüntü, monitör, sürücü vs gibi ayarlamaları kurulu olan sisteme taşıyamazmıyız.canlı kipteki sorunsuz çalışan ayarlara nasıl ulaşabilirim.xorg, x11,lightdm driver arasında ilişki çalışma sırası/yapısı hakkında bilgi edinebileceğim türkçe kaynak bulabilirmiyiz

Kardeş bi BIOS ayarlarına bakar mısın? Denemekte fayda var.

her iki bilgisayarda kurulum için kullandığım usb içindeki isolinux/live.cfg dosyasını açtım. Pardus Calisan kısmında farklı Pardus Calisan (guvenli kip) ile ilgili kısımda farklı olan append boot= ile başlayan satırın sonundaki memtest, noapic ,noapm, nodma, nomce, nolapic, nomodeset, nosmp, nosplash, vga=normal kelimelerinin sistemin doğru çalışmasını siyah ekranda kalmamasını sağlayan komutlar olduğunu düşünüp araştırmaya başladım.çözümü burada buldum Çekirdek önyükleme seçenekleri - Ubuntu Türkiye Wiki grub ekranında “e” harfine basıp splash quiet yazısına iki çizgi bir boşluk bırakarak append boot=satırının sonundakileri sırayla ekleyip ekleyip F10 la başlatıp denemeye başladım son denememde vga=normal (splash quiet-- vga=normal) yazmak benim için çözüm oldu. herşey olması gerektiği gibiydi.kalıcı hale getirmek için 1. sudo mousepad /etc/default/grub komutu ile grub dosyasını açıp
2. GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash" satırına benim için çözüm olan vga=normal i tırnaklar içine (“quiet splash-- vga=normal”)ekledim kaydedip çıktım.
3. sudo update-grub komutunu çalıştırdım
makaleyi yazanların eline emeğine sağlık başkalarınada faydalı olur inşaallah

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.