Pardus 21 wicd problemi

İyi günler,
Pardus 19,5 sürümünde iken wireless problemimiz vardı. wicd ve inxi indirmemize rağmen sorun çözülmedi. Daha sonra pardus 21 sürümüne geçtik. Wifi problemi devam etti ve varolan wicd progrmaını kaldırdı. wicd ve inxi yüklemeye çalıştık ama bize;
E: Package ‘wicd’ has no installation candidate şeklinde bir uyarı verdi.
Aşağıdaki resimde görebilirsiniz.
Screenshot_4

Selamün Aleyküm
connman yazılımı ile denediniz mi?
connman-gtk ile arayüzünü kurabilirsiniz.

Merhaba. Cevap için teşekkür ederim. Şimdi denedim ama anladığım kadarıyla connman kablolu ve bluetooth internet bağlantısı sağlıyor. Ben kablosuz (wifi) bağlantı istiyorum. Anlayacağınız olmadı.
Screenshot_5

Wifi kartının modeli nedir? inxi -F de çıkıyor mu tam modeli ve kullandığı driverı?
O driver ismini
sudo modprobe driverİsmi

diye yazınca çalışması lazım. Çünkü driverı algılamıyor gibi görünüyor. Sorun bence wicd veya nm ile alakalı değil. Connman da çıkmaz çünkü muhtemelen driver algılanmamış. Modprobe ile algılayabilir. Şöyle bi deneyin:

sudo modprobe -r wl
sudo modprobe wl

sırayla yazın.

1 Beğeni

Bu komutu dener misiniz nmtui

Merhaba. Cevap için teşekkürler. Sizin gönderdiğiniz komutla gördüm ki Driver N/A. Ne yapmam gerekir bu durumda? Yani driver yükleyeceğim belli ki ama ne yükleyeceğim? Daha önce başka bir işletim sisteminde böyle bir sorun yaşamadık.
Screenshot_8

Öncelikle sudo modprobe wl yazmışsınız bu yanlış. WL, broadcom çiplere ait bir driver. Sizde öyle bir çip yok. Debian wiki de bunu doğruluyor: wl - Debian Wiki

Driver ismi ya rtw88_8822ce veya rtw88_pci olması lazım internetten bakınca. Bunlardan birini:
sudo modprobe rtw88_8822ce
veya
sudo modprobe rtw88_pci
denemeniz lazım. Zaten olmazsa olmayacaktır bir zararı yok. Hangisi olursa da bunu otomatik yüklemek için.

echo rtw88_8822ce | sudo tee -a /etc/modules

yazınca otomatik olarak her başlatmada driver yüklenir. Normalde zaten yüklenmesi gerekir ama sanırım siz bunu bir şekilde bozmuşsunuz belli ki.

Olmazsa sanırım sudo apt install firmware-realtek deneyebilirsiniz. Böyle bir paket varmış, burada onun driverı olabilir. Sonra yeniden başlatın deneyin bakalım olacak mı.

1 Beğeni

Hocam merhaba. Cevap için tekrar teşekkürler. Elimde 2 tane pardus yüklü bilgisayar var. Birisinde baştan beri wireless için hiçbirşey yapmadık. Kendiliğinden çalıştı ama bu maalesef ne yaparsak yapalım çalışmadı. Hatta ilk başta ikisi de pardus 19,5 versiyonunda idi. Sonradan bu sorun yaşadığımızı 21 versiyonuna yükselttik ama wireless problemi devam etti. Dediğiniz komutları yazdım ama maalesef hiç tepki yok. Ekran resmi aşağıda
.Screenshot_9

Modprobe 8822ce komutundan sonra wifi açıldı mı, sorun çözüldü mü? Onu kontrol etmeniz lazım. Veya öbüründe.

etc/modules değil, yanlış yazmışsınız alttaki arkadaşın dediği gibi. /etc/modules olacak. Sanırım alttaki arkadaş daha iyi anlatmış. Siz bir de o arkadaşın dediklerini deneyin. Ama /etc/modules yazarsanız olacağına inanıyorum ben.

Bilgi

/etc/modules ile etc/modules çok farklı şeyler.

• /etc/modules kök dizindeki /etc dizinini temsil ediyor.
  • etc/modules ise o an bulunduğunuz dizindeki etc adlı bir klasörü temsil ediyor.

Çözüm

Sorununuzun çözümü için Realtek RTL8822CE için sürücü kurmalısınız. İnterneti olan bir Pardus bilgisayardan firmware-realtek paketini aşağıdaki komutla indirip çevrimdışı olarak internetsiz bilgisayarda kurabilirsiniz:

apt download firmware-realtek

Kurmak için:

# Başını yazdıktan sonra TAB'a basarak dosya isimlerini otomatik tamamlayabilirsiniz.
sudo apt install ./firmware-dosyasinin-ismi.deb

En son çare:

Bu paket çözmezse şu adresteki sürücüyü indirip deneyebilirsiniz:
http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/r/rtl8821ce/rtl8821ce-dkms_5.5.2.1-0ubuntu6_all.deb

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.