Pardus 23.0 BETA bildirimleri

Merhaba, bu uygulamada değişikliğe gidildi. Şu an sadece debian ve ubuntu desteği var. İleri bir tarihte yama geçebiliriz.

The distro-info package provides centralized lists of code-names and release history for the supported distributions (Currently: Debian and Ubuntu).

1 Beğeni

Çok fazla kullanma imkanım şuanda olmadı ama ilk izlenimime göre tema çok güzel. Bir tek boot ekranı düzenlenirse güzel olur.
Deneyimledikçe yazımı düzenleyeceğim.

Salam. Hayırlı olsun. Kurulumu nasıl olur. Kurulumu ilə ilgili bir bilgi versəniz iyi olurdu.

Merhaba @cuneyt.ulusoy . Sunucu sürümü duyurulacak mı? Bu konuda bir açıklama göremediğim için sormak istedim.

Allah cc razı olsun sizden.Tebrikler…inşallah kullanmaya devam edeceğiz.Biz bütün varlığımızla bu ailedeniz.

Merhabalar;
30 Ağustos gibi anlamlı bir günde mükemmel bir sürümün duyurulması da çok anlamlı olmuş. Tebrikler. 23.0 sürümünü indirip kurdum ve Sonic724 Okul / Fabrika Zil Saati Sisteminin Açık kaynak kodlu versiyonunun testlerini yaptım. Php 8.0 standartlarına uymayan kod ları düzeltip 23.0 ile çalışır hale getirdim ve dosyaların son halini sunucuya yukledim. Düzeltmeler sonrası 23.0 sürümü ve gelecek sürümlerle sorunsuz çalışacağını umuyorum. İlgilenen arkadaşlar için
https://forum.pardus.org.tr/t/sonic724-open-source-okul-fabrika-zil-saati-kurulumu/22532
kurulum belgesi güncelliğini korumaktadır.
Kolay gelsin.

2 Beğeni

Merhabalar;
sudo apt-get install python3-pip
komutu ile pip3 install ettikten sonra pip3 ile herhangi bir kurulum yapmaya çalışınca aşağıdaki şekilde bir açıklama ile karşılaşılıyor ve kurulum yapmıyor ki bazı arkadaşlarda yukarıdaki mesajlarda aynı açıklama ile karşılaşmışlar.

error: externally-managed-environment

× This environment is externally managed
╰─> To install Python packages system-wide, try apt install
    python3-xyz, where xyz is the package you are trying to
    install.
If you wish to install a non-Debian-packaged Python package,
create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv.
Then use path/to/venv/bin/python and path/to/venv/bin/pip. Make
sure you have python3-full installed.

If you wish to install a non-Debian packaged Python application,
it may be easiest to use pipx install xyz, which will manage a
virtual environment for you. Make sure you have pipx installed.

See /usr/share/doc/python3.11/README.venv for more information.
note: If you believe this is a mistake, please contact your Python installation or OS distribution provider. You can override this, at the risk of breaking your Python installation or OS, by passing --break-system-packages.
hint: See PEP 668 for the detailed specification.

Sorunun oluşma sebebini tam anlamamakla beraber, aşağıdaki şekilde bir komutla işlem yaptıktan sonra kurulum işlemlerinize sorunsuz devam edebilirsiniz.
sudo rm /usr/lib/python3.11/EXTERNALLY-MANAGED
Kolay gelsin.

Surum notları sizce de boş degil mi? Pardus 23 icin bunca emek verilmis ama surum notlarinda hiçbir bilgi yok. Yayınlanmak icin yayınlanmış gibi.

Öncelikle geliştiren herkesin eline ve emeğine sağlık. Pardus’un debian tabanlı en başarılı ve kullanıcı dostu GNU/Linux dağıtımlarından biri olduğunu düşünüyorum. Pardus’un daha birçok alanda kullanılabilmesi (akademi, savunma sanayi, donanım ve yazılım geliştirme, mühendislik vs. ) birkaç paketin depolarımıza eklenebilmesini rica edecektim. Bu paketler ve bağımlılıkları ayrı bir depoda da saklanabilir ve sistem kuruluduktan sonra isteğe bağlı olarak aktive edilebilir ( debian-backports gibi bir pardus-extras reposu mesela ).

Paket Önerilerim:
-Arduino Ide 2.x
-OpenFOAM (.org ve .com sürümleri) ve Paraview son sürümleri

• ROS 2(en az 1 lts sürüm) ve Openrobotics suite
  • Salome
    -Elmer
    -Xflr5, Xfoil ve Sail7
    -OpenModelica

Bu paketleri docker veya kendi depolarını sisteme kurarak eklemeniz mümkün fakat bu paketler bir apt install uzağımızda olursa emin olun birçok Türk mühendis ve akademisyenin ilk tercihi Pardus olacaktır. :slight_smile:

Bu depolarda bulunan paketlerin bir de güncel alternatifleri olsa (ros2 rolling gibi) asla tadından yenmez, orasını daha sonra konuşuruz :slight_smile:

2 Beğeni

Kendiliğinden ve sık sık “Ekran” ayar menüsü açılıyor.
USB ye flash bellek taktığımda dahi aynı şekilde açılıyor.
Belki benim donanımda sorun ama 23 e yükseltince olması dikkatimi çekti.
Üstatlar bilsin .
Tekrar elinize emeğinize sağlık

1 Beğeni

Öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık. Her geçen gün daha da zenginleşiyor.

Gnome 21.5’dan 23.0’e geçinde PC’de sürekli ısı artışı olmaya başladı. Önceden hiç ısınmayan PC şuan çok ısınıyor bu normal mi?

Terminal olarak default gelen Konsol 43.00 uygulamasında da kopyala/yapıştır çalışmıyor. İlla klavyeden yapmak gerekiyor.

Bir de bu alandaki icon’lar Pardus’u hiç yansıtmıyor. Yani ilk bakışta ne olduğunu bile anlayamadım.

2 Beğeni

Ben kernel güncelleyerek ısınma sorununu çözdüm. Sürekli ısıdan kapanıyordu.

1 Beğeni

sadece 23.0 için yer yoktu ben de buraya yazıyorum
öncelikle şöyle gayet güzel olmuş öncedende eski bilgisayarıma 21 kurmuştum ve çok güzeldi sonra dokunmatik bir bilgisayar aldım veyeni sürümü beklediğimden bir süre windowsla kullandım 23 çıktığı gün gnome versiyonunu kurdum fln kullanmaya başladım amöa dokunmatik olduğundanmı bilmiyorum ekran klavyesi her metin girilebilecek yere dokunduğumda birden çıkmaya başladı ben pcnin kendi klavyesini kullandığım zaman bile çıkıyor ekran klavyesi kapalı olduğu halde nasıl çözeblirim?

2 Beğeni

Şu an gnome kullanmıyorum ama üst panelde veya ayarlarda ekran klavyesi ve okuyucusu gibi erişilebilirlik ayarları kontrol edilebiliyor. kullanmadığınız zamanda devre dışı bırakabilirsiniz.

kapalı olsa bile oluyor .üstüne dosyalarımı aktarınca tıklamayla açılmadıklarını farkettim sağ tıklayıp aç demem gerekiyor

Dokunmatik sistemlerde Wayland oturumunu kullanırsanız daha az sorun yaşarsınız.
Dokunmatik ekranlarda gnome dahili klavyesini kapatmak için
https://extensions.gnome.org/extension/3222/block-caribou-36/
bu eklentiyi kurabilirsiniz.
Uzantılar uygulamasından aç/kapa yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Pardus 'un “en iyi Türkçe desteği olan linux” uygulaması olduğu yazılı kaynaklarda.
Yerli ve mille olmanın olmazsa olmazlarından biri tabi ki Türkçe olması
23 e yükseltince panelde " Package Update Indicator" olarak eklenmesi bu açıdan bakınca “gözden kaçmış” sanırım.
Beki de birkaç uygulama daha var bu şekilde
Herkesin emeğine sağlık.

1 Beğeni

Merhaba,
23 sürümü ile birlikte bahsettiğiniz uygulamadan(package update indicator) vazgeçerek Pardus Güncelleyici uygulamasını kullanmaya başladık. Ancak 21’den yükseltme işlemi yapan kişilerin paketlerine müdahale etmemek için ilgili uygulamayı paylaştığımız betik içinde kaldırtmadık. Dilerseniz;

sudo apt remove --purge package-update-indicator pk-update-icon

komutu ile ilgili uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Pardus Güncelleyici uygulamasında 21’den 23’e yükseltme işlevi için geliştirmeler yapıp Pardus 21 depolarına ve Yazılım Merkezine ekleyeceğiz. Bu uygulamada artık ihtiyaç olmayan paketler kaldırılsın mı vs. şeklinde kullanıcıdan onay alınan ek ayarlamalar olmasını planlıyoruz.

Teşekkürler

3 Beğeni

Merhaba pardusseverler, 2009 yılından beri evde, işte, her yerde sadece pardus kullanıyorum.
Naçizane, Pardus 23 sürümünde tespit ettiğim olumsuzluklar şunlardır:

Bluetooth adaptöre bağlı olmasına rağmen pavucontrol (pulseaudio) hoparlörü ses çıkış aygıtı olarak görmüyor. Kernel ile ilgili bir problem sanırım.

Okullarımızda MEB fatih ağında internete bağlanabilmek için fatihca sertifikası kullanılmaktadır.
MEB_SERTIFIKASI.crt sisteme yüklü olsa idi pardus yazılım merkezi açılırken hata uyarısı almazdık.

2 Beğeni

selamün aleyküm
sanırım 10 gün filan oldu.pardus 23 ü kurdum.Gayet güzel…Kullanıyordum bilgisayarımı açtım.Başlat menusu kaybolmuş…Daha sonra uygulamaları panele getirdim.Kullanabiliyorum.Başlat menusunu nasıl getirebilirim !? Yardımınızı rica ediyorum.selam ve hürmetlerimle.