Pardus 23.0 BETA bildirimleri

kapalı olsa bile oluyor .üstüne dosyalarımı aktarınca tıklamayla açılmadıklarını farkettim sağ tıklayıp aç demem gerekiyor

Dokunmatik sistemlerde Wayland oturumunu kullanırsanız daha az sorun yaşarsınız.
Dokunmatik ekranlarda gnome dahili klavyesini kapatmak için
https://extensions.gnome.org/extension/3222/block-caribou-36/
bu eklentiyi kurabilirsiniz.
Uzantılar uygulamasından aç/kapa yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Pardus 'un “en iyi Türkçe desteği olan linux” uygulaması olduğu yazılı kaynaklarda.
Yerli ve mille olmanın olmazsa olmazlarından biri tabi ki Türkçe olması
23 e yükseltince panelde " Package Update Indicator" olarak eklenmesi bu açıdan bakınca “gözden kaçmış” sanırım.
Beki de birkaç uygulama daha var bu şekilde
Herkesin emeğine sağlık.

1 Beğeni

Merhaba,
23 sürümü ile birlikte bahsettiğiniz uygulamadan(package update indicator) vazgeçerek Pardus Güncelleyici uygulamasını kullanmaya başladık. Ancak 21’den yükseltme işlemi yapan kişilerin paketlerine müdahale etmemek için ilgili uygulamayı paylaştığımız betik içinde kaldırtmadık. Dilerseniz;

sudo apt remove --purge package-update-indicator pk-update-icon

komutu ile ilgili uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Pardus Güncelleyici uygulamasında 21’den 23’e yükseltme işlevi için geliştirmeler yapıp Pardus 21 depolarına ve Yazılım Merkezine ekleyeceğiz. Bu uygulamada artık ihtiyaç olmayan paketler kaldırılsın mı vs. şeklinde kullanıcıdan onay alınan ek ayarlamalar olmasını planlıyoruz.

Teşekkürler

3 Beğeni

Merhaba pardusseverler, 2009 yılından beri evde, işte, her yerde sadece pardus kullanıyorum.
Naçizane, Pardus 23 sürümünde tespit ettiğim olumsuzluklar şunlardır:

Bluetooth adaptöre bağlı olmasına rağmen pavucontrol (pulseaudio) hoparlörü ses çıkış aygıtı olarak görmüyor. Kernel ile ilgili bir problem sanırım.

Okullarımızda MEB fatih ağında internete bağlanabilmek için fatihca sertifikası kullanılmaktadır.
MEB_SERTIFIKASI.crt sisteme yüklü olsa idi pardus yazılım merkezi açılırken hata uyarısı almazdık.

2 Beğeni

selamün aleyküm
sanırım 10 gün filan oldu.pardus 23 ü kurdum.Gayet güzel…Kullanıyordum bilgisayarımı açtım.Başlat menusu kaybolmuş…Daha sonra uygulamaları panele getirdim.Kullanabiliyorum.Başlat menusunu nasıl getirebilirim !? Yardımınızı rica ediyorum.selam ve hürmetlerimle.

Aleyküm Selam,

Gnome arayüzünü mü yada XFCE arayüzünü mü kullanıyorsunuz? Eğer Gnome arayüzünü kullanıyorsanız acaba tasarım ayarlarınız değişmiş olabilir mi? Çünkü Gnome arayüzünde klasik tasarımda masaüstünde sadece ekranın üst kısmında yer alan çubuk görünüyor. Pardus Karşılayıcı uygulamasında tasarım kısmında istediğiniz tasarımı seçip kullanabilirsiniz. Belki bu sorununuzu çözmeye yardımcı olabilir.

1 Beğeni

Aleykümselam
xfcede başlat menüsünden kastınız uygulamaları açtığımız menü ise panele öğe ekle diyerek ekleyebilirsiniz

bu kondaki yükleme hariç resimlerdeki kısımlar ile ekleyebilrisiniz

1 Beğeni

XFCE masaüstü kullanıyorsanız. Panelde sağtık yapıp Panel>Yeni öğe ekle yoluyla “whisker menu” yü bulun ve ekleyin. Daha sonra panelin istediğiniz bir yerine taşıyabilirsiniz.

1 Beğeni

Xfce masa üstü kullanıyorum.onu belirtmeğe unutmuşum.affedersiniz !.

Allah cc sizlerden razı olsun.apt-get install xfce4-whiskermenu-plugin yapınca başlat menusu geldi.çok teşekkürler ediyorum.Cuma gününüzü tebrik ediyorum.

2 Beğeni

birde yeni farkettim mail işareti olan et işareti yazmıyor düzeltemedim

bilgisayarımı windows ne pardus olarak çift yazılımlı kullanıyorum ve windows diskindeki dosyamın kısayolunu pardus masaüstüne eklemek istiyorum nasıl yapabilirim

Hocam xfce mi gnome mi kullanıyorsunuz?

terminal üzerinden ln komutunu kullanabilirsiniz. İşinize yarar mı tam emin değilim. Kendi bilgisayarımdan deneyemiyorum şu an.

Kullanım: ln [SEÇENEK]... [-T] HEDEF [BAĞ_ADI]
   veya:  ln [SEÇENEK]... HEDEF
   veya:  ln [SEÇENEK]... HEDEF... DİZİN
   veya:  ln [SEÇENEK]... -t DİZİN HEDEF...
Birinci biçimde, HEDEF'e BAĞ_ADI olan bir bağ oluştur.
İkinci biçimde, HEDEF'e geçerli dizinde bir bağ oluştur.
Üçüncü ve dördüncü biçimlerde, DİZİN'deki her bir HEDEF'e bağlar oluştur.
Öntanımlı olarak sabit bağlar, --symbolic eklenirse sembolik bağlar oluştur.
Öntanımlı olarak, her hedef (bağ adı) halihazırda var olmamalıdır.
Sabit bağlar oluştururken her HEDEF var olmalıdır. Sembolik bağlar, isteğe
bağlı metinler tutabilir; daha sonra çözülürse bir göreli bağ onun üst
dizini ile ilişkisine göre yorumlanır.

Uzun seçeneklere olan gerekli argümanlar kısa seçenekler için de geçerlidir.
      --backup[=DENETİM]      her mevcut hedef dosyanın bir yedeğini alır
  -b                          --backup gibi; ancak argüman almaz
  -d, -F, --directory         süper kullanıcının dizinleri sabit bağlamasına
                                izin verir (not: sistem kısıtlamaları yüzünden
                                büyük olasılıkla süper kullanıcı için dahi
                                bu işlem başarısız olacaktır)
  -f, --force                 önceden var olan hedef dosyaları siler
  -i, --interactive           hedeflerin kaldırılıp kaldırılmayacağını sor
  -L, --logical               sembolik bağ olan HEDEF başvurularını kaldır
  -n, --no-dereference        BAĞ_ADI'nı eğer bir dizine sembolik bağsa
                                normal bir dosyaymış gibi davran
  -P, --physical              sabit bağları doğrudan sembolik bağlara yap
  -r, --relative              -s ile, bağları bağ konumuna göreli oluştur
  -s, --symbolic              sabit bağlar yerine sembolik bağlar oluştur
  -S, --suffix=SONEK          olağan yedek sonekini geçersiz kıl
  -t, --target-directory=DİZİN  içinde bağların oluşturulacağı DİZİN'i belirt
  -T, --no-target-directory   BAĞ_ADI'na hep normal bir dosya gibi davran
  -v, --verbose               her bağlantılanan dosyanın adını yazdır
      --help        bu yardımı görüntüle ve çık
      --version     sürüm bilgisini çıktıla ve çık

Yedek soneki, --suffix veya SIMPLE_BACKUP_SUFFIX ile ayarlanmadıysa '~'dir.
Sürüm denetim yöntemi --beckup seçeneği veya VERSION_CONTROL çevre değişkeni
üzerinden seçilebilir. Değerler şunlardır:
  none, off       hiç yedekleme yapma (--backup kullanılsa bile)
  numbered, t     numaralanmış yedekleme yap
  existing, nil   eğer numaralanmış yedekler varsa numaralanmış, yoksa basit
  simple, never   her zaman basit yedekleme yap

gnome kullanıyorum …

Skype ta bağlantı da sürekli kopmalar oluyor ve sesim karşıya kesik kesik gitmekle beraber metalik cızırtılı bir sesle gidiyor. Karşımda ki kişiyle anlaşamıyorum. Skype en kısa zamanda güncellerseniz sevinirim. Emekleriniz için teşekkür eder dualarımızda yeriniz olduğunu Pardusu daha iyi noktalarda görmeyi niyaz ederiz.

Kurmuş olduğun sürümü kaldır, buradaki komutları uygulayarak yeniden kurulum yap. Tekrar dene. Sorun teknik yani sürücü ile de ilgili olabilir.

Flatpak sürümünü kurabilirsiniz, en güncel hali bu olacak: Skype | Flathub

Bir de Skype’ın Microsoft ürünü olmasından mütevellit bir sürü sorunu var. Bu windows sistemlerde de böyle. Hele bir kurumsanız ve Teams falan kullanıyorsanız geçmiş olsun. Aynı toplantıya 2-3 defa kopup kopup girmek Teams kullanmanın raconu. Şahsen 20 kişilik toplantının şak diye gittiğini ve teams’in çöktüğünü bizzat yaşadım. Güya “arkasında kurum var yani stabildir” diye tercih ediliyor ama nerdeee :slight_smile:

Bu uygulamaların artık onlarca alternatifi var. En basitinden hiçbir kurulum gerekirmeyen Google Meet’i tarayıcıdan bir link paylaşarak kullanabilirsiniz. Ses/Görüntü/Ekran paylaşımı gibi işler için yine Discord da yine gürültü engelleme algoritmalarıyla çok iyi çalışıyor. Jitsi var açık kaynak. vs. vs.

2 Beğeni

Google Meet ve Jitsi güzel üzerine tanımam hocam. :slight_smile:

2 Beğeni