Pardus 23.1 bluetooth problemi

iki harddiskli cihazda birinde windows 10 devamlı sabit ve zaman zaman diğer harddiske devamlı farklı farklı değişik linux distro yükleme yapıyorum ve milli ve bize ait olduğu için coğu zaman pardusda olmaya çalışıyorum fakat zaman zaman çözüm bulamadığım ufak tefek detaylar sıkıntı yaratıyor … bu yeni sürümde hypnotix sonunda magazada . fakat şimdide bluetooth sorunu var … ilk yüklemede bluetooth çalışıyordu güncelleme sonrası çalışmıyor … bluetooth bağdaştırıcı sadece 1 saniye masa üstünde görünüp kayboluyor … ne yaptıysam olmadı … Çözümü bilen varsa …şimdiden teşekkürler

HW probe of HP Pavilion Notebook #bb16eb2e4a

1 Beğeni

Bu fotoğrafta bluetooth modelinizi göremedim. Fotoğrafı kaldırıp sizde görünen donanım tanıma internet sayfasının bağlantısını paylaşabilir misiniz?

yalnış mı oldu yine ?

Hayır, yanlış değil, tam istediğimiz sayfa gelmiş. 2019 model HP Pavilion model bilgisayar kullandığınız yazıyor. HP Pavilion’un hangi modeli olduğu yazılmamış ama sürücülerinizin durumunu paylaşmış. Ayrıca bluetooth donanımının modeli hakkında da ayrıntılı bilgi verilmemiş sadece Intel Wireless Bluetooh Interface (Intel Kablosuz Bluetooth Arayüz) yani hem kablosuz internet(wifi) ve bluetooth donanımı ayrı ayrı yapılmak yerine ikisi de aynı yerde tek bir modül olarak üretilmiş.

“Intel Wireless Bluetooh Interface Driver Debian” diye internette aratınca Debian -- Package Search Results -- firmware-iwlwifi internet sayfasına göre Synaptic Paket Yöneticisini açın ve firmware-iwlwifi paketini ve bluetooth paketini kurun veya bu işlemi Pardus’taki Uçbirimden şöyle de kurabiliriz:

sudo apt install firmware-iwlwifi bluetooth

Yazıp enter tuşuna basın. Ardından sürücünün bir sonraki açılışta çalışması işlemini onaylamak için bilgisayarınızı yeniden başlatın, uçbirimden de yeniden başlatma işlemini

reboot

Yazıp enter tuşuna basarak yapabilirsiniz. Deneyin, çalışmazsa yine araştıralım.

Kaynak: BluetoothUser - Debian Wiki

Uçbirimden Bluetooth 'u test edelim. Bu işlem, bilgisayarınız ile bir telefon veya bluetooth kulaklık gibi bir bluetooth cihaz arasında olabilir.

sudo service bluetooth status

Yazıp enter tuşuna basın. Bluetooth çalıştıysa Bluetooth is running yazar.

Bluetooth çalıştıysa bluetooth 'u bir cihaz ile eşleştirtelim:

sudo service bluetooth start

Eğer izlenimi olumluysa uçbirimden çıkıp normal şekilde ana ekranda sağ aşağıdan bluetooth aç kapa yaparak kullanabilirsiniz.

kernel yükselttim olmadı … buradaki verdiğiniz direktifleride uyguladım ama olmadı … sorunun yuklediğim programlardan kaynaklanabiliceğini düşündüm …mağazadan yüklediğim uygulamaların bir kısmını silip deneme yaptım …pardus magazadan yuklediğim comodo antivirus programından kaynaklandığını anladım …programı sildim ve bluetooth çalışmaya başladı …ilginiz , yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim

2 Beğeni

İletinizi çözüm olarak işaretleyiniz.

bunun kernel ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum… zamana zaman farklı kernellere sahip linux yükleme yaptığımda … aşırı ısınma ve siyah ekran problemi yaşıyordum … linux mint denedim 6…1.19 ve 33 en iyi performansı almıştım…

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.