Pardus 23 Gnome konum hizmetleri çalışmıyor

Merhaba, Pardus 23 Gnome’da konum hizmetleri hiç bir uygulamaya cevap vermiyor. Ayarlardan konum hizmetlerini açtığımda “Hiçbir uygulama konum erişimi isteği yapmadı” uyarısı alıyorum.

https://extensions.gnome.org/extension/2236/night-theme-switcher/

Kullanmak istediğim eklenti konum’a ihtiyaç duyuyor. Eklentiden konuma göre seçeneğini açtığımda kendisi kapatıyor. Konum hizmetlerinde de konum erişim isteklerinde görünmüyor.

Gnome’un kendi sayfasında, konum hizmetlerinin nasıl açılacağı ile ilgili olarak şöyle yazıyor:

1- Menüye girin, sol alttaki arama kutucuğuna Location Services (veya Konum Servisleri, Konum Hizmetleri, vb.) yazın ve bulunca üstüne tıklayıp çalıştırın.

2- Devre dışı yapmak için Off (Kapalı); etkinleştirmek için On (Açık) yapın. (Orada görünen aç kapa bir düğme olacak).

Enable/Disable Location Service in Ubuntu 22.04, 20.04 & Debian 11 [Different ways] - FOSTips sayfasına göre ise Ubuntu ve Debian 'da Ayarlar → Gizlilik → Aç/Kapat Anahtarı ile seçebilirmişiz. Diğer yöntem ise uçbirimde:

İkinci yöntem
gsettings set org.gnome.system.location enabled false

ile kapatılıyor.

gsettings set org.gnome.system.location enabled true

ile açılıyor. Diğer yöntem ise arkaplanda çalışan konum hizmetini açmak veya kapatmak üzerinedir;

yine uçbirimde:

Üçüncü yol
sudo systemctl status geoclue.service

komutu ile arkaplanda çalıştığını kontrol ediyoruz.

sudo systemctl unmask geoclue.service

komutu ile önceden zorla durdurulduysa özgür bırakıyoruz.

sudo systemctl enable geoclue.service

ile bir sonraki bilgisayarımızı açılışta çalışması için onu etkinleştiriyoruz.

sudo reboot

ile bilgisayarımızı yeniden başlatalım ki etkinleşsin. Veya siz menüden Yeniden Başlat’a basın.

sudo systemctl start geoclue.service

ile arkaplanda çalışmasını başlatıyoruz.

İşte aradığımız özellik, uygulamaya göre konum servislerinin etkinleştirilmesi: Yine uçbirimde:

sudo xdg-open /etc/geoclue/geoclue.conf

yazın açılan metin düzenleyicide whitelist= yazan satıra bakın. Noktalı virgülden sonra sizin uygulamanızın ismini yazın(Uygulamanın üstüne sağ tıklayıp, özellikler seçeneğinden uygulamanın ismini bulup kopyalayın.). Değişiklikleri kaydedin. Bu sayfada sadece konum servisleri değil; ağ yapılandırmaları, bluetooth yapılandırmaları da var, sorun varsa onlara da bir el atabilirsiniz. Pencereyi kapatalım ve uçbirimi yeniden açalım, sonra:

sudo systemctl restart geoclue.service

ile yapılandırmamızı çalıştıralım.

1 Beğeni

konum servisi zaten çalışıyor açık yani. hiç bir uygulama konuma erişemiyor. service status böyle bir çıktı veriyor. Gnome haritalar konumu mu Antalya gösteriyor.

Son paylaştığım, “işte aradığımız özellik” yazan yeri de uyguladınız mı? Konum servisiniz açık olabilir ama konum izni için White List (Beyaz Liste) 'e kayıtlı değildir belki.

Bu sorunu düzeltmek için bu bilgilere ulaştım. Daha fazla yardımcı olamıyorum, bilgim sınırlı, belki başka birisi güzel bir çözüm önerisi yapar.

İlgin için teşekkür ederim. Ben ubuntuda denediğimde whitelist veya blacklist belirtmeden direk konum hizmetini kullanabiliyorum. Varsayılan da böyle olmalı bence. İlk gönderim de kullanmak istediğim eklentide konuma göre seçeneğini bu gönderiyi yazarken tekrar denedim ve çalıştı :thinking:. Hiç de birşey yapmadım. Acaba eklenti konumu Antalya olarak mı aldı:thinking:

1 Beğeni

" Ben ubuntuda denediğimde whitelist veya blacklist belirtmeden direk konum hizmetini kullanabiliyorum. "

İşin garip yanı, bağlantısını paylaştığınız paketin internet sayfasında ":warning: Ubuntu, uzantıyla çakışan yoğun yamalı GNOME bileşenleri nedeniyle desteklenmiyor :warning: " uyarısı var. Ubuntu ile ne yapıp edip çalıştırmışlar, ilginç buldum.

Gnome’daki paketin [kaynak kod sayfasında] (Romain Vigier Vigier / Night Theme Switcher GNOME Shell extension · GitLab)
şöyle bir bilgi yazıyor:

Eğer bulunduğunuz konumun koordinatlarını biliyorsanız uçbirimde aşağıda latitude yazan yere enlem numaranızı, longtitude yazan yere boylam numaranızı yazın.

gsettings --schemadir ~/.local/share/gnome-shell/extensions/nightthemeswitcher@romainvigier.fr/schemas/ set org.gnome.shell.extensions.nightthemeswitcher.time location '($LATITUDE,$LONGITUDE)'

Böylelikle konum özelliğini açmanıza gerek kalmaz diyor.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.