Pardus 23 güncelleme sonrası wındows grub'da gözükmüyor

Bilgisayarımda Pardus ve Windows işletim sistemlerini bir arada kullanıyordum. Açılışta grub ile seçim yapabiliyordum. Ancak, Pardus’u 23 sürümüne güncelledikten sonra Grub’ta Windows gözükmüyor ve açamıyorum. Grub Customizer görüntüsü resimdeki gibi

Selamün aleyküm hocam;

Şu komutu çalıştırdıktan sonra bakabilir misiniz?

sudo update-grub

Eğer sudo update-grub komutuyla windows 10 hala gelmiyorsa kendiniz elle ekleyebilirsiniz.

sudo gnome-text-editor /etc/grub.d/40_custom

Dosyanın en sonuna şunu yapıştırın (diğer yazıları silmeyin):

menuentry "Windows" {
    search --set=root --file /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
    chainloader /efi/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}
1 Beğeni

sudo gnome-text-editor /etc/grub.d/40_custom
komutu çalıştırdığımda
sudo: gnome-text-editor: komut bulunamadı
cevabı geliyor

Aldığınız hatayı düzeltebilmek için yukarıdaki komuttan önce şu komutu deneyebilir misiniz?

sudo apt install gnome-text-editor

İşlemi yaptım Grub Customizer’e Windows geldi resimdeki gibi

Bilgisayar açılınca Windows geliyor

Windows u seçiyorum aldığım hata

Grub Customizer’deki yol

Ne yapmam gerekiyor ?

@ramazanaycil Eğer XFCE masaüstü ortamını kullanıyorsanız gnome-text-editor yerine mousepad kullanabilirsiniz. Kusura bakmayın ekran görüntüsünde xfce olduğunu fark etmeden yorum yazmışım.

@ramazanaycil

1. Terminal’e lsblk -o NAME,SIZE,PARTTYPENAME,UUID yazıp ENTER’a basın.
  2. Listelenen bölümlerde “EFI System” yazan satır sizin boot edilebilir sistemlerinizin bulunduğu bölüm. O bölümün UUID değerini CTRL + Shift + V veya Fare Sağ Tık > Kopyala ile kopyalayın.
  3. Daha sonra sudo mousepad /etc/grub.d/40_custom ile dosyayı açarak dosyanın sonuna şu yazıyı ekleyin ve içindeki UUID değerini EFI System yazan satırın UUID-BURAYA-YAZ yerine yazın ve kaydedin:
menuentry 'Windows' {
    search --fs-uuid --no-floppy --set=root UUID-BURAYA-YAZ
    chainloader (${root})/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

İlk verdiğim EFI bölümünüzü bulamamış olsa gerek. Bu şekilde EFI bölümünü tanıttık yani çalışacaktır.

Burada dediğiniz yere hangi değeri yazacağım

Birde “sudo mousepad /etc/grub.d/40_custom” komutunu girdiğimde pencere boş geliyor

350M boyutlu /dev/sda1 bölümü EFI’dir yüksek ihtimalle.

Genelde EFI bölümü diskin en başındaki bölümde, 100-500MB arası bir boyutta oluyor. Belki bölüm etiketi olarak EFI yazıyordur, şu komutla tekrar deneyebilirsiniz:

lsblk -o NAME,SIZE,PARTLABEL,PARTTYPENAME,UUID

İsterseniz direkt olarak Grub Customizer ekranında daha önce yaptığınız gibi seçeneklerden Windows’u seçerek düzenleyebilirsiniz.

Eğer EFI bölümünün /dev/sda1 olduğundan iyice emin olmak isterseniz şu kodla /boot/efi yoluna bağlı disk bölümünü görebilirsiniz. En başta çıkan /dev/ ile başlayan değerdir:

cat /proc/mounts | grep /boot/efi

Olmadı.
Yarın (Salı günü) öğleden sonra müsait olduğunuzda any bağlantısı versem bakabilirmisiniz.

https://rustdesk.com/ bununla bağlanabiliriz anydesk yerine, açık kaynak ve çok başarılı.

Yarın yardımcı olmaya çalışayım, çalışmaması çok ilginç, demek illa Windows’un UUID’sini direkt olarak vereceğiz. Şöyle olacak yani:

menuentry "Windows" {  
     insmod ntfs  
     set root='(hd0,1)'  
     search --no-floppy --fs-uuid --set <UUID>
     chainloader +1
}

Sanırım güncellemeden sonra bir sıkıntı oldu. Çünkü AKİS programını pardus yazılım merkezinden indirmeye çalıştığımda yüklü gösteriyor, ancak menüde bulamadım. Sanırım Windows’u yeniden kurup sonra Pardus’un son sürümünü kuracağım.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.