Pardus 23 kurulu Laptop'uma ek olarak 2 ekran daha nasıl bağlayabilirim?

Selamun Aleyküm.

Pardus 23.2 kurulu Laptup’uma, 2 tane 27 inç monitör bağlayacağım.

Laptop Marka/Model: HP - HP Pavilion Gaming Laptop 15-ec0xxx
Monitörlerin Marka/Model: ASUS 27" TUF Gaming VG279Q3A
Laptopumda; 1 Adet HDMI, 2 Adet USB, 1 Adet Type-C girişi bulunuyor.
Monitörler 180hz olduğu için DisplayPort kabloları ile geldi.

Şimdi ne yapmam gerekiyor?

• 2 adet DisplayPort için dönüştürücü gibi bir şey mi yoksa iki monitöre de HDMI kablosu alıp HDMI, dönüştürücüsü gibi bir şey mi?
  • Dönüştürücü benim bilgisayarımda çalışacak mı yada Pardus ile uyumlu çalışabilir mi bunu nerden bilebilirim?
  • Pardus, 2 ilave ekranı veya dönüştürücü ile çalıştırmayı kabul edecek mi yoksa Windows’a tekrar mı dönmem gerekiyor ?
  • Ayrıca bir soru olarak diğer kullandığım cihazlardan dolayı 5 USB ve 2 DisplayPort yada HDMI girişi yapabilecek bir cihaz tavsiyeniz olur mu?

Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler.

2 Beğeni

Denediniz mi? Yazar mısınız?

Type-C hub denen cihazlar vardı onlarla belki

Çözümünü bulamadım.
Sorduğum bir bilgisayarcıda laptopda 2 ekran çalışmaz, çalışırsada ekran kartına zarar verir dedi.
Bu yüzden tek ekran bağladım ve kasa alana kadar beklicem artık.

1 tane hdmi kablosu al 1 monitörü hdmi dan, 1 tanesini typc portundan 2 monitör bağlayabilirsin. Ben o şekilde kendi bilgisayarımda yaptım fakat bende direk display den bağlama yerine typce çoklayıcı var üzerinde hdmi, lan usb vs bulunan. Çoklayıcıda ki hdmi ile yaptım bendeki monitorun sadece hdmi girişi olduğu için. Ekran kartınada zarar vereceğini düşünmüyorum tabi ekran kartını bilemiyorum ama internette yabancı kaynaklarda araştırmakta fayda var.

Pardus 23, Hp Victus, NVIDIA GeForce RTX 3060 Mobile / Max-Q (nvidia

resim

Bunu denedim.
Bir ekranı HDMI’dan, diğerinide Type-C’den HDMI’a dönüştüren bir cihazla bağladım ancak çalışmadı.
Belki de bilgisayarım desteklemiyordur.

1 Beğeni

Benim bilgisayarda intel controllerı ve nvidia sürücüsü düzgün tanıtılmazsa çift monitor çalışmıyor. hatta type-c çoklayıcı var (ethernet, hdmi, usb, type-c) onu bile kabul etmiyor. Pardus 23 öncesinde kernelden dolayı intel controller çalışmadı anca 23 sonrası kernel versiyonu yükselince kurabildim.
Eğer windowsta çalışıyor pardusta çalışmıyorsa driverları kontrol etmek gerek. Ama windosta da olmuyorsa bi yerde bi arıza var.

1 Beğeni

Pardus Yazılım Merkezi’nde Pardus Nvidia Yükleyici var. Nvidia sürücülerini oradan rahatlıkla kurabilirsiniz.

wifi-display/miracast/dlna gibi teknolojilerde var. Bunlarin hepsi kablosuz teknoloji. Yalniz bunlar pek monitorlede olmuyor, daha cok TV’lerde oluyor. Bunlarin bazisinin usb adaptorleride var. Ancak monitor tanirmi bilmem.

Ucuzundan bi raspbery pi alip onu arada araci yapmak ta teknik olarak mumkun lakin fazla teknik bilgi ister.

laptop (wifi)-----------> R Pi(hdmi) ----------> Monitor

boylece yuk ekran kartina binmeyecek wifiye binecek. Zira laptoplarin ekran karti ciliz olur. Oyle havali seyleri kaldirmaz.