PARDUS 32 bit mimari yapı

‘‘pardus 17’’ … 32 bit mimari yapıda neden yok. ben eski sürüm kullanmak istemiyorum. ve bizde az sayıda olsakta varız. bizler 32 bit mimariyi bilgisayarımız sebebiyle kullanmak zorundayız diyorum. sesimi duyan varmıı…

Hocam Linux sistemlerin bir çok sürümünde 32 bit desteği kalktı artık. Bende aynı konudan rahatsızım. Umarım Pardus 32 bit sürümü çıkarır da eski cihazlarımızı XP hantallığından kurtarırız. Bekliyoruz umutla.

1 Beğeni

Öncelikle Selamun Aleyküm
Sadece meraktan soruyorum.
64 bit Pardus kursanız sıkıntı olacağını kendimce düşünmüyorum. Çünkü Pardus sanırım hafif bir sistem. Ne olabilirki?
Allah razı olsun

Hocam 64 bit sistem 32 bit işlemci ile çalışmaz bilgisayar açılmaz bile. Galiba işlemci mimarileri hakkında yeteri bilgi sahibi değilsiniz. Mimari farkı var yazılımsal bir eksiklik olduğunu düşünüyorsunuz zannımca. Maalesef yazılımsal değil donanımsal bir problem işlemci bit adedi. 64 bit sistemler 32’e göre tam iki kat daha fazla bit işlem yapabilir. 32 bit işletim sistemini 64 bite kurarsın çalışır fakat tam verim alamazsın ama 32 bit işlemciye 64 bit işletim sistemi kurarsan cihazın işlemcisi yanabilir. Yanmasa bile sistemi açamazsın. Bilmem anlatabildim mi? Siz yine de sakın denemeyin derim.

Allah razı olsun. Evet fazla bir bilgim yok. Ben arkadaşlarımdan duymuştum sanırım yanlış hatırlamıyorsam biri 32 bitlik bilgisayarın 64 bit Windows kurmuş ve sistem gayet iyi çalışıyormuş. Ama yalan olma ihtimalide var yad benim yanlış anlamam gibi ama yinede teşkekkürler Musa Bey.

Eyvallah hocam. Bende yeteri kadar bilgi sahibi değilken yanlışlıkla kurduğum oldu. Ve bir kere de bilerek kurdum. Yani indirdiğim 64 bitmiş ben farkında değildim. Ama dediğim gibi işlemcim yanmamasına rağmen windows kesinlikle açılmadı. Açılacağınıda kesinlikle ihtimal dahilinde tutmuyorum.

Hocam ben pardus kullanmayı çok isterim fakat bilgisayarım 32 bit bu yüzden debian linux mint ve ubuntu kullandım şu anda debian kullanıyorum yani linux sürümlerinde 32 bit vardır kali linux ta bile var pardus tan bu konuda bir adım bekliyorum

İlla kullanıcağım diyorsan eski sürümler sayfasından bkz. Eski Sürümler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM 32 bit Pardus’a ulaşabilirsiniz.

Ortalamanın bir işlemciye sahipseniz 64 bit sürüm kurabilirsiniz. Intel Pentium P6100 gibi kalitesiz bir işlemciye ve 1,74 GB ram’e sahip bilgisayarda bile 64 bit Linux dağıtımlarını kullanabiliyorum(Arch Linux gibi). 64 bit kuramayacağınız tarzı söylemlere itibar etmeyiniz.

Herhangi bir Linux dağıtımında lscpu komutunu çalıştırırsanız işlemcinizin desteklediği mimarileri görürsünüz.

Hocam bahsettiğiniz işlemci ne kadar da kalitesiz de deseniz 64 bit bir işlemci. Linux 512 mb ram ile çalışabilen ekran kartsız da çalışabilen bir sistem. Dediğiniz gibi arch linux kurup test edilebilir. lakin 32 bit işlemciye 64 bit sistem kurulamaz. Çalışmaz. Ben profesyonel bir pc uzmanı değilim. Fakat 2005’ten beri bilgisayar kullanıyorum. Kendim bizzat yaşadığım için söylüyorum. Yoksa bilimsel bir açıklamam falan yok yani. Teknik bir bilgi de veremem. Ama çalışmadığını bizzat test ettim.

Hocam belirtmek istediğim husus çoğu işlemcinin zaten 64 bit çalıştırabilecek kapasitede olduğu. 64bit mimarinin bilinen amacının kullanılabilir ram miktarını arttırmak oluşu yüzünden belleği 4 GB’dan az olan kullanıcılar yanılgıya düşerek 64 bit sistemleri kurmuyor. Ben bunu düzeltmek istedim.

Yoksa sadece 32 bit mimari destekleyen işlemcide Amiga, ARM çalışmayacağı gibi tabi 64bit de çalışmaz.

Eminimki bu konuda da ram miktarı yüzünden yanılgıya düşüp 32bit sistem isteyen kullanıcılar vardır.