Pardus Açılırken Hata Veriyor

Merhabalar :slight_smile:

Pardus’u açtığımda ekrana resimdeki gibi bir hata geliyor ve açılmıyor. Biraz araştırdığımda hatanın ekran kartı sürücülerinden kaynaklanabilceğini düşündüm. Daha önceden açılıyordu bu yüzden nvidiayı yeniden yükleyeyim dedim.

NOMODESET yaparak pardusu açtım ve nvidiayı şu (site) 'ye göre güncellemeye çalıştım. " sudo apt-get install nvidia " şu komutta “aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip” gibi bir uyarı verdi. Bende direkt indirip kurayım dedim. Onda da başarılı oldu ama yine açılışta resimdeki hatayı verdi yani düzelmedi.

İnternete de hatayı aratınca ekran kartı dışındaki çözümler çok karışık geldi. İngilizce de olunca ben iyice kayboldum içinde.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ekran kartı: gtx 950m
işlemci: i7
Pardus’u Windows ile birlikte kullanıyorum fakat GRUBdan değil direkt boot ekranından sürücü seçerek giriş yapıyorum. GRUBta da zaten Windows gözükmüyor.

Biosda AMD C1E Support siye bir ayar varsa bunu Auto veya Enabled yaparak deneyin.

Enes hocam nvidia ekran kartı sürücüleri ile sorun olmuş, cıktıda şöyle bir hata diyor nouveau ekran kartı sürücüsünü inkctl hızını ayarlamada başarısız oldum değiyor.

ne yazıki nvida linux hiç sevmiyor, bu yüzdende bu sorunlar cıkıyor

ctrl + alt + f1 ile acıp gerekli sürücüleri kaldırıp yeniden kurmanızı önerim

ctrl + alt f7 grafik ekrana geri döner.

Kaan hocam biosta aradım taradım öyle bir ayar bulamadım :neutral_face:

tanju hocam kaldırmayı deneyince “nvdia kurulu değildi dolayısıyla kaldırılımadı” dedi. Sonra yerelde bulunan .run uzantılı nvidia paketini "chmod +x ile kurdum. complete dedi ama sonra reboot yapınca yine aynı hatayı verdi.

Tam sınavlarım bitmişken kurcalamk istiyodum fakat baya bi uğraştırdı beni bu hata :rage: Yardımcı olursanız çok makbule geçer :slight_smile:

Tekrar merhabalar :slight_smile:

Nvidia sürücülerini kaldırmaya çalışınca kurulu değil, kurmaya çalışınca bağımlıklıklar var falan diye hata verince synaptice baktım. Orda nvidialı bişeyler vardı. Kaldırmaya çalışınca birinin bozuk olduğunu söyledi. Düzeltmeye çalıştım olmadı. İnternetten şu kodları buldum.

sudo -i
dpkg --configure -a
apt-get autoremove
apt-get -f install
apt-get update
apt-get upgrade

Bunlarla herhalde her şeyi sildim ve sonra nvidianın sürücüsünü yerelden tekrar kurdum ama bu kez 390’lı olanı indirerek kurdum. Güzelcene kurdu hatta ayarlar kısmındaki nvidia X servere nomodesette bile girmiyodu, girmeye başladı. Tekrar başlattım, ekrana aşağıdaki gibi kırmızılı sarılı birşeyler geldi. Ama yine açılmadı.

nomodeset şeklinde tekrar girmeye çalıştığımda bu kez orası da gitmişti. Sadece bir alttire yanıp sönüyodu. Kara kara düşünürken @tanju hocamın ctrl + alt+ f1 mevzusu geldi basınca terminal penceresine geçti. Orda

sudo startx

yaptım ve

böyle bir hata verdi

xinit: giving up
xinit: unable to correct to X server: Connection refused
xinit: server error

Tekrar düzeldi mi diye geri ctrl - alt - f7 yapınca tepki vermedi. Nvidiayı yüklemek için baktığım bir siteden gördüğüm

service lightdm start

komutuyla başlatmaya çalıştım. Başladı ama alttire yanıp sönmeye başladı. :roll_eyes: Yani düzelmedi.

sudo apt-get install --reinstall xorg

komutunu denedim bozuktur diye. Yine olmadı.

Bir sıkıntım varken 2 oldu. Biraz uzattım hakkınızı helal edin. Yaptığım herşeyi iyice anlatmaya çalıştım. Bu kadar uğraşmak yerine sıfırdan kurmayı düşündüm fakat sıfırdan kurduğumda da yine ekran kartı sıkıntısı çıkmıştı. Başka birine yükletmiştim. Teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.