Pardus Açılışta Ekran Kartı Hatası Veriyor

Pardus açılışta " disabling GPU acceleration" Hatası Alıyorum.

Ekran kartı modeliniz nedir? Hangi Pardus sürümünü kullanıyorsunuz?

Bir de AtiHowTo - Debian Wiki sayfasına göre

Synaptic Paket Yöneticisi’nden

xserver-xorg-video-ati
ve
xserver-xorg-video-radeon

ve

xserver-xorg-video-ati

ve

xserver-xorg-video-r128

paketlerini kurabilir misiniz?

Ya da kısaca uçbirime

sudo apt install xserver-xorg-video-ati && xserver-xorg-video-radeon && xserver-xorg-video-ati && xserver-xorg-video-r128 && firmware-amd-graphics

Kopyalayıp yapıştırın. Enter 'a basın. Bir de bu yöntemi deneyin.

@eminfedar - Son Sürümü İndirdim Onu kurdum.
Laptobumun Markası: Samsung NP355V5C
Ekran Kartı Modeli: AMD Radeon HD 7640G + 7670M Dual Graphics

Gördüğüm kadarıyla ekran kartınız eski ve eski bir mimariyi kullandığı için linux’ta çift ekran kartı kullanma desteği Pardus’un içinde ve kernelde hazır gelen amdgpu sürücüsü ile yok gibi: Will the Radeon HD 7640G be supported by the new AMDGPU kernel driver on Linux - Super User

Amd’nin eski bir sürücüsü var fglrx diye, onu kurmayı bir deneyebilirsiniz lakin çalışıp çalışmayacağı meçhul.

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/amd-radeon-hd-7000m-series/amd-radeon-hd-7670m

Buradaki Linux x64 olan sürücüyü indirip kurulum rehberine göre yüklemeyi bir deneyin. Belki çalışır.

@eminfedar Anladım Baya tefarruatlı benim sistemim için artık kullanamıcağım. Teşekkür Ederim :frowning:

Aslında verdiğim linkten 64 bit olanı indirip sadece şu iki komutla kurabilirsiniz:

chmod +x ./dosyaismi.run # çalıştırılabilir yapalım

sudo ./dosyaismi.run # root yetkileriyle çalıştıralım

Bir deneyin, kurulumdan sonra çalışmaz ise o zaman bırakırsınız Pardus’u :slight_smile:

1 Beğeni

SSD Çıkartıp masaüstüne Taktım. Driverı Böyle kurmayı denim Dedim. Em Azından Masatüne Ulaşim Diye
Bu Hatayı Verdi @eminfedar

Sürücü eski olduğu için yeni Xorg sürümünü desteklemiyormuş. Maalesef ikinci ekran kartınız kullanılamıyor o zaman. :slight_smile:

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.