Pardus Açılmıyor (Siyah Ekranda Bilmediğim Mesaj)

Forumda arama yaptım ama benimkine benzer bir başlık göremedim.

Açılış animasyonu göründükten sonra aşağıdaki ekrana düşüyor:

IMG_20230122_111722

Yeniden başlatıp kurtarma moduna giriş yaptım. Açılan sayfada bazı yazılar dikkatimi çekti.

e2fsck komutu girdim. Bazı seçenekler sundu. e2fsck -p yaptım, fakat birşey olmadı, aynı seçenekleri yineledi. Bir mesajla dönmedi. Düzelmiştir diyerek yeniden başlattım ama düzelen birşey yok yine ilk resimdeki ekrana düşüyor, öyle bekliyor açılmıyor.

Yardımcı olabilir miydiniz?

Notlar:
-Sistem yeni kuruldu, birkaç program kurdum kullanıma hazır hale getirdim. Ağız tadıyla daha kullanmak nasip olmadı.
-Sistem tek parça SSD’ye kurulu. Markası pek duyulmuş birşey değil.
-En son kapatırken sağlıklı kapattım, bir sorun yoktu, herşey normaldi.
-Bu ay bu 3. pardus kuruşum. Sıkıldım. :triumph: :worried:

(initramfs) satırında exit yazarak enter tuşuna basınız. Disk bölümleri gösterilecektir.
fsck -fy /dev/sdXY komutunu gösterilen bölümleri yazarak düzenleyin ve çalıştırınız:

Örnek: fsck -fy /dev/sda1

İşlemler bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

4 Beğeni

hocam bu elektrik gidince filan çok oluyor daha önce bana da olmuştu. Şuraya otomatik filesystem check yapan bir programcık yazsanız süper olur, işte space e basın otomatik filecheck yapsın filan gibi. Zaten neden linux programcıları hiç böyle bir şey düşünmemiş anlamadım, neden yani çok basit bi şey.

Teşekkür ederim Kaan bey.

İlk uyguladığımda yeniden başlattım fakat yine aynı ekrana düştü.
İkinci defa uyguladığımda ekranda yazılar aktı ve en sonda sorunun düzeltildiğine dair ingilizce (hatırlamıyorum) bir mesaj göründü. Tekrar yeniden başlattığımda Pardus açıldı. Şu an Pardustan yazıyorum. Yardımınız için teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

1 Beğeni

Açılışta listeden advanced options → recovery mode ile açınca sorun çıkıyor mu?

Hayır, sorun çıkmıyor. Yukarıda ikinci resimdeki ekran geliyor. (kadraja o kadarını sığdırabildim).

@kaan ve arkadaşlar,

Sorun tekrar ediyor. Sorunu çözdüğümü düşündüğüm zamandan beri defalarca tekrar etti.

İlk uygulayışımda hiçbirşey olmuyor. Yine initrams satırı yineleniyor. Tekrar başlatıp deneyince bu defa olacağı tutuyor. Bazen iki, bazen üç restartta anca tutturabiliyorum.

Bu hatanın nedeni ne olabilir?

Genelde aşağıdaki durumlarda bu hata ile karşılaşılır:

• İki işletim sistemi ile kullanımlarda
  • Elektrik kesintilerinde
  • Disk yapısal olarak bozulduğunda

Kaan bey, iki işletim sistemi var; ancak birisi bir SSD’de, diğeri bir başka SSD’de kurulu. Geçen gün güncelleme aldırdım. Aldırdıktan sonra ilk başlangıç ekranında sadece Pardus ve Pardus Seçenekleri varken şimdi en sona bir de windows eklenmiş. Bu sorun bu eklenme olmadan da vardı. Windowslu SSD ile Linuxlu SSD’yi birbirine bağlamadım (raid, scsi ya da bootloader ile bağlamadım). Buna rağmen hata nasıl tekrar ediyor?

Bir de hata şundan sonra ortaya çıktı, ilgisi var mı bilmiyorum: bilgisayarı linux ile başlatıp daha sonra windowsla başlattığımda windows’un saati sapıtıyordu. Ben de linux üzerinde şimdi hatırlamadığım bir saat ayarı işlemi yaptım. Hani saat sunucusunu ayarlıyoruz ya o. Bu işlemden sonra bu sıkıntı başladı.

Saat işleminden kaynaklanmamaktadır. Windowsunuzu kapatırken SHIFT tuşuna basılı tutarak kapatınız. Hibernate açık olduğu için alıyorsunuz.

Not: Hibernate kapalı olması windowsun açılışını yavaşlatacaktır.

Hibernate kalıcı olarak nasıl kapatılıyor?
Windows 8.1 kullanıyorum.

https://learn.microsoft.com/tr-TR/troubleshoot/windows-client/deployment/disable-and-re-enable-hibernation

linkini inceleyebilirsiniz.

Çok sağolun. Durumu daha sonra buradan bildireceğim.

Birkaç gündür bilgisayarımı Pardus ile başlatıyorum ve hata hiç tekrar etmedi. Sorunun hibernate özelliğinden kaynaklandığını anlamış olduk.

Teşekkür ederim @kaan .

1 Beğeni