Pardus-Ahtapot Kurumsal Ağ Hatası

Merhaba;
Pardus-Ahtapot kurumsal’ı temel iso yönergeler ile birlikte kurdum. Kurulum esnasında ağ bağlantısı hata vermişti ama görmezden gelerek kurulumu tamamladım. ifconfig ile loop olarak local ip adresini, ip address komutu ile eth0 üzerinde kurulum esnasında atadığım ip adresini görüyorum. Fakat ne ping atabiliyorum neden ssh ile bağlantı sağlayabiliyorum. İzin mi vermek gerekiyor yoksa static olarak yeniden hangi yöntemle ip adresi atamak gerekiyor. Yada DHCP var sistem otomaik almasını nasıl sağlarım. Bilinen debian stretch (9) komutları işe yaramıyor.

Merhaba,

sudo ifconfig eth0 192.168.0.100 netmask 255.255.255.0

komutuyla “geçici” olarak IP adresi tanımlayabilirsiniz.
Bunun haricinde DHCP kullanıyorsanız,

sudo vi /etc/network/interfaces

dosyasını açarak,

auto eth0
iface eth0 inet dhcp

satırlarını ekleyip,

systemctl restart networking

komutunu vererek network servisini tekrar başlatabilirsiniz (ya da # ifup eth0 ).

Statik IP adresini, kalıcı olarak tanımlamak için;
interfaces dosyasının içerisine ;

iface eth0 inet static
address 192.168.0.100/24
gateway 192.168.0.1

satırlarını ekleyip, networking servisini tekrar başlatmalısınız.

Not: IP adresleri, netmask ve gateway bilgilerini kendi ağınıza göre düzenleyin.
Not 2: Kurumsal 5 ile kurulum yaptıysanız, repo hataları alacaksınız, bunun yerine Pardus 17 Ahtapot iso ile kurulum yapmanızı öneririm.

İyi çalışmalar

1 Beğeni

Dediğiniz gibi de yaptım. Temiz bir kurulum ile Pardus 17 Ahtapot ile kurdum. MYS ansible kurulumlarını yaptım. Fakat merkezi GitLab sunucu ayarlarını yapılandırmam gerekiyor. Makaledeki gibi ilerlerken “ roles/ansible/vars ” klasörü altında git değişkenlerini barındıran “ git.yml ” dosyası üzerinde “ repo01 ” ve “ repo02 ” başlıkları altındaki “ repo ” satırında bulunan “ yerel_gitlab_adresi ” bölümünün yerine Merkezi Yönetim Sistemi kapsamında kurulacak Git sunucusunun ip adresi girilmelidir.** açıklamalarında kaldım.

$ cd roles/ansible/vars/
$ sudo vi git.yml

vi komut bulunamadı. Hatası veriyor.

Tekrar merhaba Onur bey,

Pardus 17 Ahtapot sürümünde vi komutu yok evet, kusura bakmayın alışkanlıktan bu şekilde yazmışım.
vi yerine nano editor kullanabilirsiniz, pardus 17 ahtapot sürümünde yüklü gelmektedir.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.