Pardus amdgpu opencl yükleme rehberi

Daha önceki denememde yükleyememiştim, şimdi nihayet oldu.

EN AZ 4 GB RAM KESİNLİKLE ŞART. 8 GB da da sorunsuz ve hızlıca kurar. Yoksa kuramazsınız, kurarken memory error gibi hatalar veriyor yoksa. Legacy opencl için bu böyle, rocr u bilmiyorum.

Opencl, blender gibi rendering programları için gerekli olabiliyor. Yoksa normalde başka bir kullanımı yok, normal ev kullanıcısı pek ihtiyaç duymaz buna. Son denemelerime göre debian da da yüklenebiliyor. Pardus ta da yüklenebilir. Bunu anlatacağım.

Öncelikle şuradan amd nin ilgili driverlarını seçip indiriyoruz, ubuntu olanını seçip indiriyoruz:https://www.amd.com/en/support

14 kb lık bir dosya indirecek, deb dosyası. Bunu

sudo apt-get install ./dosyaismi.deb

diyerek kuruyoruz. Daha sonra,

sudo mousepad /usr/bin/amdgpu-install

yazıp, bu dosya içinde, debian diye aratıyoruz. Şöyle bir satır olacak:

debian|ubuntu|linuxmint)

gibi, sıralama önemli değil. Buraya pardus yazıyoruz. | işareti veya demek.

debian|ubuntu|linuxmint|pardus)

Şimdi önemli kısım şu, ekran kartı hangi mimaride? Mesela benim RX 580 var, o legacy opencl oluyormuş bunu öğrendim, onu kurdum. AMD ise şunu demiş şu dökümanda: Radeon™ Software for Linux® Installation — amdgpu graphics and compute stack unknown-build documentation

ROCr: Provides support for Vega 10 and newer hardware.

Legacy: Provides support for hardware older than Vega 10.

Bu dökümanı ubuntu diye açılan linkin altında Radeon™ Software for Linux® Driver installation instructions​​​​​ diye yazmışlar, oradan bulabilirsiniz.

Yine bu dökümana göre, RX580 için opencl şöyle yükleniyor.

sudo amdgpu-install --usecase=opencl --opencl=legacy

Bu kadar. Yeniden başlatın ve bitti.

Mesela diyelim rocr destekleyen kartınız var. O zaman da legacy yerine rocr yazabilirsiniz. Rocr için, clinfo da hala bir output çıkmıyorsa terminalde şu iki komutu yazın:

sudo usermod -a -G render $LOGNAME
sudo usermod -a -G video $LOGNAME

Doğrulamak için ise:

sudo apt install clinfo

clinfo yazıp terminalde görebilirsiniz.

3 Beğeni

Selamünaleyküm
gerçekten çok teşekkürler bir kaç senedir kaç kere denesem de bir türlü yapamamıştım ama şimdi oldu
bir de bir sorum vardı vega versiyonunu nerden öğrendiniz

Vega 10 release date yazdım, bir de kendi kartımın release date ini yazdım. Önce mi üretilmiş sonra mı üretilmiş ona göre.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.