Pardus araştırması

Merhaba arkadaşlar,
Pardus hakkında araştırma yapıyorum fakat bu soruların cevabını bulamadım. Yardımcı olucak birileri var mı rica etsem?

Which memory management does the Pardus operating system use?**

Which file system does the Pardus operating system use?**

In which organizations is the Pardus operating system used and for what purpose (as an operating system in Desktop computers / Server systems)?**

İlk soruyu anlayamadım, memory managementten kastınız nedir?

İkinci soru daha basit. Kurulum için 2 seçenek var: Canlı arayüzden kurulum. Burada elle ayarlama seçeneği de sunuluyor. Tüm diski kendisi silip biçimlendir derseniz EXT4 formatında biçimlendiriyor.

Üçüncü soru teknik bir soru değil. Pek çok Linux ve Pardus kullanan kurum var. Mesela Eyüp Belediyesini örnek verebilirim (Dışa bağımlılığı azaltıyor! Herkes İçin Pardus). Hem sunucu hem de İnce İstemci olarak kullanıyorlar. Bir dönem İski kullanıyordu, galiba halen kullanıyor (İSKİ Pardus ve Açık Kaynak Dönüşümü Başarı Hikayesi – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM)

Asal (Askere Alma dairesi) kullanıyordu. AFAD kullanıyor (PARDUS - DİJİTAL DÖNÜŞÜM - AFAD Dijital)

Akıllı tahtalarda Pardus Etkileşimli Tahta kullanılıyor (Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü ProjesininÖne Çıkan Özellikleri – Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi – TÜBİTAK ULAKBİM)

İlk sorun muğlak olduğu için anlamadım, gerisine kısa bir Google araştırmasıyla cevap verebildiğimi düşünüyorum.

1 Beğeni

Biri yardımcı olsa keşke.

Bellek yonetimi demek isteniyor windowsta physical ve virtual memory kullanılarak yapilan işlem

Linux çekirdeği sanal belleği veya fiziki belleği yönetiyor zaten. Şu dökümanı bulabildim ve ekteki video var.

https://www.kernel.org/doc/html/latest/admin-guide/mm/index.html

3 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.