Pardus Bazen Açılıyor, Bazen Açılmıyor.

İyi günler,
Pardusun kurulumunu yaptım, herhangi bir sorun olmadı. Yeniden başlattıktan sonra siyah ekranda login password çıktı. Birkaç kez daha yeniden başlattım, kimisinde açılıştaki koşan parsta dondu, kimisinde açıldı. Tekrar baştan isoyu indirip kurulum yaptım ama sonuç değişmedi. Yardım edebilir misiniz?

Büyük ihtimalle ekran kartından kaynaklanıyor. Güvenli modda açmayı deneyinip ekran kartının sürücüsünü kurmayı deneyiniz. Gücenli modda açılmıyorsa açışıta e tuşuna basın ve quiet splah komutunun sonuna 3 yazarak (sonuç: quiet splah 3 şeklinde olacak) F10 tuşuna basın ve terminal olarak açıp ekran kartını yüklemeyi deneyiniz.

1 Beğeni

Intel HD Graphics 530 ve Nvidia Gtx 950m var. Dediklerinizi uygulayınca siyah ekranda login password çıktı. Ben de bunu uyguladım. ( https://1drv.ms/u/s!Ahhbzg8XDbhIlAmjXmRFJIMZSSsh )
Sonlara doğru bilgisayar hata verdi. ( https://1drv.ms/u/s!Ahhbzg8XDbhIlArm46jQgcrN9dXm)

Kaldırmış olduğunuz paketi yeniden kurup ekran kartı sürücüsünü yeniden kurun.
Güncel sürücüsü var ise internetten indirip kurun.
İlk kurulumda ekran kartını otomatik görüp çalışıyorsa yedeklerinizi alıp yeni bir Pardus kurulumu yapmanız daha kolay olacaktır.

Aynı sorun bende de olmuştu etki alanına dahil olmaya çalışırken. İnternet bağlantısı sorunsuz bir yerde format atıp etki alanına tekrar dahil olduktan sonra sorunum çözüldü. Bilginize.

1 Beğeni

İlk kez kurduğumda ilk seferde açılmıştı. Tekrar kaldırdım. isoyu sha256sum ile doğruladım, sitedeki kodla uyuşuyordu. Tekrar kurdum ama yine siyah ekran login password da kalıyor. Bir şey dikkatimi çekti. Koşan parstan sonra şu yazı geliyor ( https://1drv.ms/u/s!Ahhbzg8XDbhIlA2JfVzQKA7WOPBY ). Sonra yine siyah ekran login password.

Kusuruma bakmayın, daha çok yeniyim. Kurulum kılavuzunda alan adı kısmını herhangi bir etki alanına dahil değilseniz boş bırakın diyordu. Açıkçası ben bireysel bir kullanıcıyım, muhtemelen bir etki alanına dahil değilimdir diyerek boş bırakmıştım.

Bende de aynı sorun vardı. Pardus yükleme ekranında donuyordu açılmıyordu. Sonra farkettim ki laptop şarjdayken açılıyor şarjda olmayınca açılmıyordu. Tabi şarjda olmadığı zamanlarda da şans eseri açıldığı oluyordu :slight_smile:

sudo apt-get install xserver-xorg-video-nouveau komutunu çalıştırın.

Dediğiniz çok doğru. 5 sefer denedim, şarja taktığımda hepsinde açıldı. Ardından iki kez sadece pilli denedim ve yine login password da kaldım.

Çalıştırdığımda paketin en güncel sürümünün yüklü olduğunu söyledi.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.