Pardus Bluetooth ve WebCam Hatas─▒ ­čÖĆ

Merhaba :raising_hand_man:. Birka├ž ay ├Ânce PardusÔÇÖu kurdum. ─░lk ba┼člarda bir problem yoktu, stabil gibi g├Âz├╝k├╝yordu, daha birka├ž saatimi Pardus ile ge├žirmemi┼čtim ki baz─▒ hatalar ortaya ├ž─▒kt─▒. Bunlar─▒n i├žerisinde aray├╝z, bluetooth vs. hatalar─▒ mevcut idi. Neyse, tekrar tekrar PardusÔÇÖu kurdum, bir hata gitti bir hata geldi. Daha sonra usbÔÇÖye flash yaparken hata olmu┼čtur veya dosya hatal─▒ inmi┼čtir diyerek tekrar indirdim ve tekrar usbÔÇÖye flash yap─▒p kurdum, olmad─▒. Daha sonra standart g├╝ncelleme ve y├╝kseltme komutlar─▒ ile i┼člem yapt─▒m, olmad─▒. ┼×ans─▒m─▒ bir kez daha deneyeyim dedim. Bu komut, ÔÇťsudo apt update && sudo apt full-upgrade -yqÔÇŁ yard─▒m─▒yla i┼člem yapt─▒m, olmad─▒. Son olarak tekrar kurdum, ama art─▒k tekrar tekrar kurmak istemiyorum. ─░lk ba┼člarda bluetooth ├žal─▒┼č─▒yordu ┼čimdi ise ├žal─▒┼čm─▒yor. ┼×u an fark etti─čim bir sorun ise webcam. D├╝zenli ve s─▒k aral─▒klar ile skype, zoom ve alternatiflerini kullan─▒yordum, ama art─▒k webcam da ├žal─▒┼čm─▒yor. Hepsi stabil ├žal─▒┼č─▒yordu, art─▒k ├žal─▒┼čm─▒yor. K─▒saca ┼ču an, webcam ve bluetooth ├žal─▒┼čm─▒yor ve bunlar─▒ ├ž├Âzmem laz─▒m. L├╝tfen yard─▒mc─▒ olabilir misiniz? Te┼čekk├╝r ederim. :pray:
Kernel g├╝ncel.

Consoldon a┼ča─č─▒daki komutlarla ayg─▒tlar─▒ aktif etmeyi deneyebilir misin ? Ayn─▒ sorun bende de var (19.4 ten sonra ba┼člayan bir sorun daha ├Ânce sorun yoktu) Blutooth ve web cam ├žal─▒┼čm─▒yordu ara┼čt─▒rmalar─▒m sonucunda a┼ča─č─▒daki komutlarla aktif edince sorun ├ž├Âz├╝ld├╝ fakat her a├ž─▒l─▒┼čta aktif etmem gerekiyor.

sudo modprobe btusb //Bluetooth
sudo modprobe uvcvideo //WebCam

Te┼čekk├╝r ederim, ÔÇťsudo modprobe uvcvideoÔÇŁ bunun sayesinde WebCam problemini ├ž├Âzd├╝m, lakin bluetooth i├žin herhangi bir de─či┼čiklik olmad─▒. San─▒r─▒m yanl─▒┼č anlamad─▒ysam, kullanaca─č─▒m zamanlar da ya da sistemi her a├žt─▒─č─▒mda bu giri┼čleri yapmam laz─▒m.
Tekrar ├žok te┼čekk├╝r ediyorum. :pray:

Bluutooth un btusb ad─▒ senin pc de farkl─▒ olabilir, benim webcam ad─▒ internette buldu─čum ├ž├Âz├╝mlerde farkl─▒yd─▒ uvcvideo yerine ibcam ge├žiyordu uvcvideo ismini bulmak i├žin baya bi u─čra┼čt─▒m.

Belki bluetooth i├žin sende de ayn─▒ durum olabilir senin pcde ki blutoothun ismi ne diye ge├žiyor onu bulup modprobe ile aktif edersen blutooth da d├╝zelecektir tahminim.

Oturum ve Ba┼člang─▒├ž a eklerseniz a├ž─▒l─▒┼čta otomatik i┼člem yapacakt─▒r.Ekran g├Âr├╝nt├╝s├╝_2020-12-12_12-26-31

Te┼čekk├╝r ediyorum. Peki bu sudo modprobe btusb, kodundaki ÔÇťbtusbÔÇŁ bunun kendi cihaz─▒mdaki ad─▒n─▒ nas─▒l bulabilirim. Yani bilgisayar─▒mdaki donan─▒mlar─▒n isimlerini nas─▒l g├Âr├╝nt├╝leyebilirim. ÔÇťlspciÔÇŁ komutunu buldum, lakin bu komut ile bulamad─▒m. Bunun i├žin bir komut var m─▒?

Selam├╝n Aleyk├╝m

sudo update-initramfs -u komutunu ├žal─▒┼čt─▒rd─▒ktan sonra bilgisayar─▒ yeniden ba┼člat─▒p etkinle┼čiyor mu diye bakabilir misiniz?

Aleyk├╝m Selam

Denedim fakat yine ayn─▒ ayg─▒t─▒ anca a┼ča─č─▒daki ┼čekilde komutlar─▒ yazd─▒ktan sonra ├žal─▒┼čt─▒rabiliyorum. (bu komut bluetooth i├žin yapt─▒─č─▒m)

ali@XPardus:~$ sudo modprobe -r btusb
ali@XPardus:~$ sudo modprobe btusb

Ben onu baya bir ara┼čt─▒rmadan sonra bir s├╝r├╝ ┼čey deneyerek zor bela bulmu┼čtum ama o kadar ├žok ┼čey denedi─čim i├žin hangi komutla bulmu┼čtum onu hat─▒rlayamad─▒m. Bulabilirsem yazar─▒m.

┼×unu deneye bilir misin ?

sudo dmesg | less | grep usbcore

Bendeki Sonu├žlar─▒ ;

[    1.982400] usbcore: registered new interface driver usbfs
[    1.982404] usbcore: registered new interface driver hub
[    1.982426] usbcore: registered new device driver usb
[    2.518021] usbcore: registered new interface driver usbhid
[    4.952586] usbcore: registered new interface driver uvcvideo
[    6.350501] usbcore: registered new interface driver btusb

En son olmad─▒ kernel y├╝kseltin son kernellerde, programc─▒lar epey bir wifi bluetooth sorunlar─▒n─▒ d├╝zelttik diyorlard─▒.

1 Be─čeni

Bu konu son cevaptan 30 g├╝n sonra otomatik olarak kapat─▒ld─▒. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.