Pardus Çift ekran kartı kullanımı

Merhaba Arkadaşlar bilgisayarımda çift ekran kartı vardı ancak sadece dahili intel kullanabiliyordum. Ve artık harici ekran kartımı nasıl kullanacağımı buldum ve laptop unda amd kullananlar bilir windows bile sıkıntıdır. İşin özü bu sorunu çözdüm ve böyle sıkıntı yaşayanlar için bir rehber olsun istedim.

1 Beğeni

Sanırım çözümü eklemeyi unutmuşsunuz.

2 Beğeni

Kusuruma bakmayın foum da yeni olduğum için ilk önce onaylanacak daha sonra içerik girilecek zannettim. İçerik:

İlk olarak bios ekranın da ki Switchable Graphics Mode’u dinamik olarak değiştiriyoruz.

Bios > System Configuration > Switchable Graphics Mode > Dynamic

1

Bunu böyle yapmamım sebebi hem windows hem de ubuntu da kullanırken hiçbir şekilde Amd nin control center ını kullansamda performans hep intel hd 2000 nindi.

İkinic olarak bios ayarını değiştirdiken sonra ekran kartınızın düzgün olarak (driver) yüklü olduğundan emin olun; bunu ayrıntılardan öğrenebilirsiniz.
Ayarlar >Ayrıntılar > Hakkında

Yüklü uygulamaları etkinlikler veya dock tan uygulamalar girerek istediğiniz uygulamaya sağ tıklayarak adanmış ekran kartıyla aç diyoruz.

1. Adım uygulamaları göster diyoruz.

1. Açmak isteğimiz uygulamaya sağ tıklıyoruz ve adanmış ekran kartıyla başlat diyoruz.

Peki listemiz de olmayan örneğin indirdiğimiz oyunlar ve diğer uygulamalar da ne yapacağız bunun için ise:

1. İlk olarak uç birimden sistemdeki çıktılara lspci komutu ile bakıyoruz.

Böyle bir çıktı ile karşılaşacağız ve burada göründüğü gibi benim sistemimde intel ve amd ekran chipsetleri görülüyor.

1. glxinfo | grep “OpenGL renderer” komutu ile openGl nin tanımlı olarak hangi ekran kartını kullandığına bakıyoruz.

Çıktı:
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Sandybridge Mobile

1. DRI_PRIME=1 glxinfo | grep “OpenGL renderer”
    Çıktı:
    OpenGL renderer string: AMD CAICOS (DRM 2.50.0 / 4.19.0-5-amd64, LLVM 7.0.1)

Peki şimdi uygulamaları nasıl açıcağız.

`Ben Xonotic üzerinden göstereceğim ki şunu belirmeliyim ciddi bir performans artışı oldu görüntü açısından fakat buna ek olarak laptop aşırı ısındı 80 derecenin altına inmedi ancak
önceki deneyiminden daha iyiydi peki nasıl açacağız çok basit:

1. İlk olarak açılacak olan uygulamanın olduğu dizine geliyor ve sağ tıklayıp terminalde açıyoruz:

1. Daha sonra şu komutu giriyoruz: sudo DRI_PRIME=1 ./xonotic-linux-glx.sh

görüldüğü gibi oyun harici ekran kartı amd ile açıldı.

Birde normal komutla deneyelim: sudo ./xonotic-linux-glx.sh

Görüldüğü gibi oyun dahili intel ile açıldı.

Diğer yüklü uygulamaları açmak için:
GİMP: DRI_PRIME=1 gimp
İnkscape: DRI_PRIME=1 inkscape
Blender: DRI_PRIME=1 blender
komutunu girmeniz yeterli.

3 Beğeni

Bir ek yapayım.Başlat-grafikler-gimp sağ tık uygulama düzenle; komut satırını silip,
sudo DRI_PRIME=1 gimp yazıp kaydet. Gimp menüden çalıştırınca da aynı oluyor uç birimsiz.
Emeklerinize teşekkür ederim.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.