Pardus Cinnamon?

Uzun bir aradan sonra bu günlerde Pardus’u tekrar deneyip bu kez oldukça ümit verici bulan bir Ubuntu / Linux Mint kullanıcısı olarak, öncelikle forum, sonra da Pardus yan sürümleri kapsamında masaüstü ortamlarına Cinnamon da eklenmesini önermek istiyorum.

Kurumlar için sağlam ve kararlı bir masaüstü ortamı olarak XFCE tercihini anlayabilirim, ama günümüz bilgisayar kullanıcıları için bu yeterince kullanımı kolay, modern ve albenisi olmayan bir kullanıcı arayüzü bence. Linux Mint projesinin Ubuntu yanı sıra doğrudan Debian tabanlı bir sürümü de olduğundan, bunun getireceği iş yükü asgari seviyede olacaktır herhalde. Bunu da göz önünde bulundurarak, belki yakın gelecekte Pardus Cinnamon ikinci bir ana sürüm, hatta zamanla birincil ana sürüm de olabilir diye düşünüyorum (şimdiye dek Xfce, LXDE, KDE, Gnome, Unity, vb. hemen tümünü denemiş biri olarak).

Deneme amaçlı olarak Pardus depolarından Cinnamon kurulumunu yapıp kullanmaya başladığımda, Linux dağıtımlarının çoğunda öntanımlı masaüstü ortamından başkasına geçmeye kalkıldığında birçok sorunla karşılaşılırken Pardus ile hemen hiç sorun yaşamadım. Bu da bana böyle bir projenin aşırı bir yük yaratmayacağı izlenimi verdi.

4 Beğeni

Cinnamondan önce mate masaüstü ortamı olsa belki daha güzel olurdu. öntanımlı olarak tabi. birde dde ye daha fazla destek sağlansa ne güzel olurdu. xfce hala daha kurumlar için yeterli değil gibi. yazıcılarda , ağ paylaşımlarında donanım uyumsuzluluklarında sorunlar devam ediyor.

1 Beğeni

Cinnamon tercihine kesinlikle katılıyorum. Tüm masaütü ortamlarını çeşitli dağıtımlarda denedim.
Gnome, Budgie ve Kde şık ama özellikle Budgie ve KDE sürekli problem çıkarıyor. Gnome çok hızlı bi şekilde değişikliğe uğruyor ve linuxa yeni geçenler için pratik olduğunu sanmıyorum. Cinnamon hem şık hem hatasız hem de yeni kullanıcılara hitap ediyor.

2 Beğeni

Şöyle birşey beni çok rahatsız ediyor cinnamon dahil kde hariç hiç bir masaüstü ortamında uygulama başlarken imleç meşgul durumuna düşmüyor

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.