Pardus Çok yavaş

Pentium Dual Core 3.GHZ x2 Intel 5 işlemci 2 GB ram
Pardus hızlı olur diye kurdum ama donuyor arkadaşlar ikinci işlem yapamıyorm nette ikinci sayfa açamıyorum

Pentium işlemci için Pardus yerine " Lubuntu " linux dağıtımını kurmayı deneyebilir misiniz?

Eski bilgisayarlara yönelik Lubuntu dağıtımı daha ön plana çıkıyor. Pardus 'taki komutların çoğu onda da aynı şekilde var.

1 Beğeni

Tarayıcıların neredeyse tamamı artık ciddi miktarda RAM tüketiyor. Bu nedenle 2 GB Ram ile işiniz biraz zor. Yani sorun Pardus’tan ziyade tarayıcılarla alakalı.

Ayrıca Pardus Gnome kurduysanız bunun yerine Pardus XFCE kurabilirsiniz. XFCE arayüzü daha az Ram yer.

Farklı bir dağıtım kuracaksanız @Ismail-Emre-Arikan 'ın da dediği gibi Lubuntu gibi daha hafif dağıtımlar kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Boşta kullanmadığınız flash bellek varsa onu harici RAM olarak kullanarak belli bir seviyede performans artışı sağlayabilirsiniz.

Pardus için USB bellek, Ram bellek olarak nasıl kullanılacak? Anlatabilir misiniz?

Merhaba

Aşağıdaki adımları komutların verdiği cevaplara göre dikkatli bir şekilde uygulayınız. Özellikle sisteme takılı flash bellek yolunu dikkatli giriniz.

1. Öncelikle USB belleğinizi bağlayın ve hangi diske bağlı olduğunu belirleyin. Bunun için lsblk komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin, /dev/sdb diski olarak belirlediğimizi varsayalım.

2. USB belleği bir swap bölümü olarak kullanmak için, öncelikle dosya sistemi bölümü oluşturmanız gerekiyor. Bunun için fdisk komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin:

sudo fdisk /dev/sdb

Bu komutla fdisk aracına girersiniz. Ardından sırasıyla şu işlemleri yapın:

• n tuşuna basarak yeni bir bölüm oluşturun.
  • p tuşuna basarak bölümün tipini “Primary” olarak ayarlayın.
  • 1 tuşuna basarak bölüm numarasını belirleyin.
  • İlk sektör numarasını öntanımlı olarak kabul edin.
  • Son sektör numarasını, belleği RAM olarak kullanmak istediğiniz boyuta göre ayarlayın. Örneğin, 2 GB boyutunda bir swap bölümü oluşturmak isterseniz son sektör numarası 3907007 olabilir.
  • t tuşuna basarak bölümün tipini “19” olarak değiştirin. Bu, bölümün swap bölümü olarak tanımlanmasını sağlar.
  • w tuşuna basarak işlemi onaylayın ve fdisk aracından çıkın.
  1. Oluşturduğunuz bölümü swap bölümü olarak kullanmak için, öncelikle bölümü biçimlendirmeniz gerekiyor. Bunun için mkswap komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin:
sudo mkswap /dev/sdb1

Bu komutla /dev/sdb1 bölümü biçimlendirilir.

1. Oluşturduğunuz swap bölümünü kullanıma açmak için, swapon komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin:
sudo swapon /dev/sdb1

Bu komutla /dev/sdb1 bölümü swap bölümü olarak kullanıma açılır.

Artık USB belleği RAM olarak kullanabilirsiniz. Belleği RAM olarak kullanmak istediğiniz sürece, bu işlemi her seferinde yeniden yapmanız gerekebilir. RAM kullanımını durdurmak için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo swapoff /dev/sdb1

Bu komutla, /dev/sdb1 bölümü kullanımdan kaldırılır.

2 Beğeni

Hocam bu işlemleri yapınca, diyelim ki yarın USB’yi ram olarak değil de depolama amaçlı kullanmak istedik. Bu sefer tam kapasiteli olarak yine USB’yi kullana bilirmiyiz?

Forum adminleri bana da artık ön onay verin 5 yıl oldu ayıptır ya.

1 Beğeni

Merhabalar. Usb belleği ram gibi kullanmayı önermiyorum. Usb bellek ramdan daha yavaş çalışır. O kadar yavaş çalışır ki bilgisayarın hızını daha da düşürür. Onun yerine ikinci el bir ram takviyesi yapın. Usb belleğin ram olarak kullanılması, hızın önemsenmediği, ama yeterli bellek ihtiyacının bulunduğu zamanlarda yapılır.

Tekrar flaş bellek olarak kullanmaya gelince evet, tekrar kullanabilirsiniz ama işlemleri bilmiyorum. Yukarıda bahsi geçen işlemleri geri almanız gerekiyor.

Evolution mail uygulaması ve eklentileri yüklü ise synaptic uygulamasında arayıp kaldır.
Arka planda sürekli ram harcıyor.
Bu sorunu çözmezse https://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus21/Pardus-21.2-SERVER-amd64.iso server sürümünü indirip Xfce masaüstünü pardus uzantılı olmayan paketleri ile kurarsan ram tüketimi azalıyor.
Kurulduğunda siyah komut satırı ile başlayacak.
Kullanıcı adı ve şifre isteniyor.
Kablolu internet bağlantısı gerekiyor.
Kablosuz için ayarları bilmiyorum.
Kablolu bağlantıyı açmak için dhclient komutunu çalıştırmak gerekiyor.
xfce4 kurmak için
sudo apt install -f xfce4 xorg network-manager synaptic firefox-esr lxtask lxterminal mousepad galculator ristretto gparted
Komutunu çalıştıracaksın.

@Batuhan_Coskun Evet, daha sonra normal olarak kullanabilirsiniz.

USB Belleği RAM olarak kullanmak bilgisayarı yavaşlatır diyen arkadaşlar ben şahsen kullanıyorum ve gayet memnunum. Özellikle fazla tarayıcı penceresi açma sebebiyle oluşan RAM ihtiyacını rahatlıkla karşılıyor. Ayrıca USB 3.0 hızı RAM görevleri için yeterli diye biliyorum.

Adımdan niye bahsetmiyorsun? :grinning:

Madem memnunsunuz tamam o zaman. ben geçmiş deneyimime göre yazdım. Usb3 ramdan daha mı hızlı, daha mı yavaş, bilmiyorum.

1 Beğeni

falkon browser kurabilirsiniz. lxqt arayüzü kurabilir yada lubuntu kurup falcon yükleyerek işlerinizi çözebilirsiniz.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.