Pardus compile edilmiş programı tanımıyor

image
Bu program arkadaş ta çalışıyor Linux kullanıyor o da ama bende tanımıyor ne uzantılı olduğunu da bilmiyorum bazı indirdiğim şeyler tanınmıyor tanıması için bir şey mi kurmam gerek

Büyük ihtimalle “Çalıştırılabilir” bayrağı aktif değildir.

Sağ tık > Özellikler > İzinler > Çalıştırılabilir olarak izin ver seçeneğini işaretleyin.
veya
Terminali o dizinde açıp: chmod +x aseprite ile çalıştırılabilir bayrağını aktif edin.

Linux’ta çalıştırılabilir dosyaların özel bir formatı yoktur. Çalıştırılabilir bayrağı aktif olması yeterlidir. Yani “.exe” gibi bir uzantıya gerek yok, genelde uygulamalar direkt olarak ismiyle ve uzantısız olur, derleyiciler uygulamaları “.out” uzantısıyla çıkarabilir, hatta “.exe” de kullanılabilirsiniz, fakat bu uzantılar Windows’taki gibi çok önemli değildir, önemli olan dosyanın içeriğidir. Örneğin “.sh” dosyası olan shell script dosyalarını da normal bir uygulamaymış gibi çalıştırılabilir hale getirip çalıştırabilirsiniz.

4 Beğeni

image
zaten açık ama kodu yazınca bir şey olmuyor bir de önceden bazı uygulamalar ile birlikte açı denedim ondan olabilir mi

Bu kod sadece çalıştırma iznini açar başka bir şey olmaz. Programı yine çift tıklayarak açmanız lazım.

Terminalden ./aseprite şeklinde çalıştırmayı deneyin. Belki bir hata veriyordur hataların çıktılarını görmüş oluruz.

2 Beğeni

dosya da sorun var galiba kendim compile edicem :slight_smile: teşekkürler

Bağımlılıklara dikkat et.

Emin beyin dediği gibi uçbirimden ./aseprite şeklinde çalıştırırsanız neden çalışmadığını da görebiliriz.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.